Tagowanie pomników

Zabytkowa figura świętych wymagałaby chyba dwóch tagów: historic=memorial i tourism=artwork. Co się wyświetli przy takim połączeniu?

Co się wyświetli, to się wyświetli i to jest osobny problem - ale nie o tym pisałem powyżej, tylko o prawidłowym tagowaniu. Pytanie czy w ogóle mają być oba tagi, a zwłaszcza czy pomniki dotyczą tylko historycznych postaci i wydarzeń, czy może także tych z religii i mitologii, o których historia milczy albo nie ma jasności? Niby można się powołać na intencję, że to na pamiątkę, ale rzeźba Apolla to może być raczej ozdoba ogrodowa (bo przystojny =} ) niż pamiątka tej postaci. Więc jak?

Jak zapytałem o to na Talk, to nikt nawet nie odpisał. Ale opisy na wiki są tak skrótowe jak słynna definicja konia i moim zdaniem warto to dookreślić.

Takich rzeczy nie tagujemy? To jedna z kilku rzeźb w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej:

A tak na marginesie na kopcu Henryka Sienkiewicza w Okrzei stoi pomnik pisarza a raczej jego popiersie - tagujemy?
https://www.openstreetmap.org/note/557912#map=19/51.73328/22.10424&layers=N

Tagujemy, oczywiście - tylko których tagów użyć i dlaczego?

Nie widzę nic złego w używaniu obu tagów dla jednego obiektu. Każdy znaczy co innego.
Postacie i wydarzenia fikcyjne mogą sprawiać kłopot, ale tu trzeba poczekać i zobaczyć, jak mapujący rozwiązują takie przypadki.

Syrenkę oznaczyłbym tylko jako tourism=artwork.
A figury świętych zawsze traktowałem jako historic=memorial.

Wcale nie wiem, czy oba, bo do pomnika w formie posągu jest już odpowiedni typ:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:memorial

Jest pewien misz-masz z tymi tagami.

To będzie oznaczony na dwa sposoby. Nie pierwszy to taki przypadek w osm.

Wiem, to jest praktyka i ja to rozumiem. Ale pytam po to, żeby spróbować znaleźć jakiś sensowny schemat. W najgorszym wypadku nie znajdziemy go i zostanie tylko praktyka, nie będzie dramatu, tylko sądzę, że warto czasem pomyśleć o regułach.

Do pomników przydatny jest szablon JOSM “Historical Objects” jest w nim kilka opcji do wyboru.
Tylko przydało by się go przetłumaczyć, na razie tylko kilka opcji przetłumaczonych.

Tu link do kodu szablonu https://josm.openstreetmap.de/wiki/Presets/Historical_Objects

Oraz wiki opisem obiektów i tagami :slight_smile:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Historical_Objects/Karteneigenschaften

Często miewam problemy z tagiem “name” mniejszych pomników, zwłaszcza tablic pamiątkowych. Chciałbym np. sprawdzić w Warszawie wszystkie tablice Tchorka (https://pl.wikipedia.org/wiki/Tablice_pami%C4%85tkowe_Tchorka_w_Warszawie), ale nie bardzo mam pomysł na dobrą nazwę, która nie byłaby bardzo długa - nazwa typu “Tablica upamiętniająca ofiary zbrodni popełnionej przez Niemców w czasie powstania warszawskiego” na mapie albo wygląda fatalnie, albo nie wyświetla się wcale. Jakie macie podejścia?

Ja próbuję streszczać, coś w rodzaju "Pamięci Polaków rozstrzelanych w sierpniu 1944 r.".

Skracaj do Pamięci ofiar Powstania Warszawskiego, tak aby na mapie była najistotniejsza informacja. Pełną nazwę wstaw w description= a cały tekst z tablicy wstaw do inscription=
Możesz dodać tag do przyszłościowego renderowania tablic memorial:type=plate

Przestrzegam jednak przed idiotami usuwającymi name na OSm (też z tablic)

^^ czyli robić to w tym stylu? https://www.openstreetmap.org/node/4543794378#map=17/52.85055/14.84221

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pszczelnik

Tak właśnie.
Można dodać memorial:type=war_memorial , jeśli to będzie pomnik wojenny

Dzięki!

A gdy jest to tablica i poświęcona ofiarom lub bohaterom wojny to mamy dwie wartości (value) dla tego samego klucza(key)

memorial:type=xxx
to jest problem, który rozwiązujemy dodając dwie wartości oddzielone średnikiem

memorial:type=plate;war_memorial

description - tutaj dajemy opis. “Tablica upamiętniająca ofiary zbrodni popełnionej przez Niemców w czasie powstania warszawskiego” to jest typowy opis, a nie nazwa.
inscription - tutaj dajemy to, co jest napisane na pomniku.

W name dajemy nazwę, o ile istnieje. Może to być też nazwa zwyczajowa albo coś, co może funkcjonować jako nazwa.
Na pewno długaśnych tekstów z pomników nikt nie będzie używał jako ich nazwy. Ale np. “Pomnik <imię nazwisko>” jest ok.
Sporadycznie pasuje inscription.

A teraz podsumowanie by się przydało - czyli nasze krajowe przetłumaczone z naszego na nasze - pełne tagowanie z opisami co gdzie i jak.

I może takie małe co nieco od siebie w kwestii instrukcji tagowania ogólnie - przydałby się chyba taki nasz krajowy blog opisujący metody pracy na openstreetmap.org jeden wpis dotyczący na ten przykład tego wpisu z pomnikami plus przykłady ze zdjęciami aktualizowany wraz z czasem na podstawie dyskusji w komentarzach takiego wpisu - czyli zmieniamy wpis na bieżąco (autor) w miarę rozwiązanych i uaktualnionych metod tagowania - informacja że taki a taki tag jest już nieaktualny i przenosimy go poniżej listy aktualnych tagów.

Jest jeszcze jeden problem ogólny tego co robimy i tego co potem widać na mapach:

  • ludzie szukają pewnego typu informacji na mapach, wiemy że “nasza” mapa nie jest klikalna nie pokazuje pewnych elementów które dodają członkowie społeczności ją budujących - jest graficznym widokiem niepełnej zawartości bazy danych :(. W związku z tym czy jest jakis wielki problem by stworzyć jakieś konkretne warstwy (na przykładzie tych już istniejących komunikacja, humanitarna, rowerowa)?
  • czy trudnością jest połączyć warstwę komunikacji i rowerową?
  • czy problemem jest stworzenie warstwy stricte dla zmotoryzowanych?
  • czy problemem jest stworzenie warstwy stricte turystycznej z widocznymi pomnikami atrakcjami turystycznymi?

te pytania pojawiały się w związku z pretensjami części użytkowników (myślę że słusznymi) o braku widoczności na mapie pewnych ważnych ze względu na pewne upodobania elementów bazy danych. Bo w sumie miło widzieć wizualny efekt własnej pracy.

Mógłbym się zapytać dlaczego nie taguje się linii niskiego napięcia i ich słupów skoro dodajemy wysokiego napięcia?

Przepraszam autora tematu za mały offtopic :frowning:
Robert

Też o tym kiedyś pomyślałem, dlatego założyłem ten wątek:

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=22580

Jeśli ktoś ma czas i chęci, to dobrze byłoby nasze wnioski z takich dyskusji spisywać na Wiki i podlinkować w ramach Wikiprojektu Polska:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland

Chyba jest, jeśli chodzi o gotowy “produkt”, czyli mapkę do przeglądania, a nie sam styl do wdrożenia (bo wdrożyć sam to możesz choćby osm-carto). Na pewno problem jest organizacyjno-decyzyjny, jak to widać na przykładzie ostatnich problemów z osmapą: niby nawet jest jakiś serwer, ale gdy opiekun z jakichś przyczyn przestaje się odzywać (a to się zawsze może zdarzyć, więc tak naprawdę nieważne z jakich), to nie wiadomo co robić, z kim się kontaktować i co dalej z tym projektem.

Warstwy rowerowa i komunikacyjna to prywatne projekty Andy’ego Allana (chyba w ramach jego firmy - Thunderforest), nie są zarządzane przez społeczność i chyba nie ma nawet dostępnych źródeł tych stylów, więc można o to go zapytać bezpośrednio.

Stworzenie innych stylów jest możliwe, ale nie wiem kto chce to robić. Turystyczne już istnieją, np. Hike&Bike i należy się kontaktować z autorami, jeśli chce się coś tam zmieniać.

Zasadniczo stworzenie stylu pewnie nie jest trudne, ale np. osm-carto jest już ogromne - Paul Norman wyliczył, że zawiera więcej kodu niż kilka podobnych stylów razem wziętych… Więc jeśli komuś jeszcze mało, to dobrze, żeby znał się też na SQL-u i wydajności, rozumiał warstwy (mamy ich 79), znał się na fontach (np. arabskich, bo z tym mamy zgryz ostatnio) itp. Słowem to naprawdę wygląda na pracę zespołową, bo nikt pojedynczy tego już nie ogarnia. W przypadku stylów specjalistycznych na pewno będzie łatwiej, ale istnieje wtedy znów ryzyko, że jedna osoba może zawsze przestać być aktywna i nie będzie nikogo, któ by to rozumiał i pociągnął.