Dziś pousuwałem fałszywe monumenty w Warszawie i najbliższej okolicy, przy czym byłem dość liberalny - jeśli coś zajmuje dużą powierzchnię, to póki co nie ruszałem, a i tak wyszło tego około 10. Nie wiem jakie opóźnienie w danych ma ten serwis:
ale wedle jego wskazań jest 1910 takich obiektów, natomiast według zapytania w Overpass zaldwie 1829, więc chyba akcja idzie naprzód. Oby tak dalej!
W następnej kolejności będzie można np. w miarę metodycznie dodawać status zabytku - tu pewnie przede wszystkim warto dodać odpowiednie szablony do edytorów (w JOSM nie ma, przynajmniej w standardzie), żeby na przyszłość zapobiec dodawania monumentów przez zdezorientowanych maperów.
Po czyszczeniu z grubsza w mazowieckiem wychodzi na to, że poza Warszawą właściwie tylko pomnik w Treblince zasługuje na miano monumentu (choć też jest raczej rozległy niż wysoki), więc faktycznie większość tych tagów jest podejrzanych o bycie pomnikiem lub miejscem pamięci (w sensie memorial) albo wręcz zabytkiem, bo i tak bywają oznaczane. Faktycznych monumentów może więc nawet i 100 nie będzie na terenie Polski.
A wyświetlanie artwork czeka w kolejce prawie od roku, tylko jeszcze nie ma propozycji jakie powinny to być ikony:
Dopiero niedawno udało mi się wykombinować na tyle sensowny kształt, że został przyjęty.
Teraz z kolei widzę, że czasem trudno odróżnić monument od pomnika (choć z grubsza już wiadomo), ale także pomnik od dzieła sztuki - nie wiem jak należałoby tagować np. pomnik Syrenki, figury świętych itp.
Co się wyświetli, to się wyświetli i to jest osobny problem - ale nie o tym pisałem powyżej, tylko o prawidłowym tagowaniu. Pytanie czy w ogóle mają być oba tagi, a zwłaszcza czy pomniki dotyczą tylko historycznych postaci i wydarzeń, czy może także tych z religii i mitologii, o których historia milczy albo nie ma jasności? Niby można się powołać na intencję, że to na pamiątkę, ale rzeźba Apolla to może być raczej ozdoba ogrodowa (bo przystojny =} ) niż pamiątka tej postaci. Więc jak?
Jak zapytałem o to na Talk, to nikt nawet nie odpisał. Ale opisy na wiki są tak skrótowe jak słynna definicja konia i moim zdaniem warto to dookreślić.
Nie widzę nic złego w używaniu obu tagów dla jednego obiektu. Każdy znaczy co innego.
Postacie i wydarzenia fikcyjne mogą sprawiać kłopot, ale tu trzeba poczekać i zobaczyć, jak mapujący rozwiązują takie przypadki.
Syrenkę oznaczyłbym tylko jako tourism=artwork.
A figury świętych zawsze traktowałem jako historic=memorial.
Wiem, to jest praktyka i ja to rozumiem. Ale pytam po to, żeby spróbować znaleźć jakiś sensowny schemat. W najgorszym wypadku nie znajdziemy go i zostanie tylko praktyka, nie będzie dramatu, tylko sądzę, że warto czasem pomyśleć o regułach.
Do pomników przydatny jest szablon JOSM “Historical Objects” jest w nim kilka opcji do wyboru.
Tylko przydało by się go przetłumaczyć, na razie tylko kilka opcji przetłumaczonych.
Często miewam problemy z tagiem “name” mniejszych pomników, zwłaszcza tablic pamiątkowych. Chciałbym np. sprawdzić w Warszawie wszystkie tablice Tchorka (https://pl.wikipedia.org/wiki/Tablice_pami%C4%85tkowe_Tchorka_w_Warszawie), ale nie bardzo mam pomysł na dobrą nazwę, która nie byłaby bardzo długa - nazwa typu “Tablica upamiętniająca ofiary zbrodni popełnionej przez Niemców w czasie powstania warszawskiego” na mapie albo wygląda fatalnie, albo nie wyświetla się wcale. Jakie macie podejścia?
Skracaj do Pamięci ofiar Powstania Warszawskiego, tak aby na mapie była najistotniejsza informacja. Pełną nazwę wstaw w description= a cały tekst z tablicy wstaw do inscription=
Możesz dodać tag do przyszłościowego renderowania tablic memorial:type=plate
Przestrzegam jednak przed idiotami usuwającymi name na OSm (też z tablic)