Współpraca z PTTK - długie

Jakby co, to spis, czy opis, struktury bazy to coś, co mogę próbować rozpracować.

Maja mi to przeslac, dzieki za ofertę pomocy!

Odkopuję stary temat, bo są nowe fakty. Rok temu rozmowy utknęły w martwym punkcie, ale skontaktował się ze mną dzisiaj Tomek Gołąbek z COTG PTTK, który chciałby powrócić do tematu współpracy. Po długiej (45 minut) rozmowie mieliśmy następujące wnioski:

  1. PTTK chce budować swoją bazę danych o szlakach, i zaczyna myśleć w kierunku “crowdsourcingowym”: angażowanie ludzi w zbieranie śladów i raportowanie problemów ze znakowaniem itd.
  2. “z dużych armat się trudno strzela” więc zamiast myśleć o dużych projektach lepiej zacząć od czegoś małego
  3. właściwym kierunkiem jest zbudowanie grupy (na początek nieformalnej) osób i podmiotów zainteresowanych kompletnością informacji o szlakach - PTTK, OSM, trail.pl, wydawcy map itd - i wspólne myślenie w ramach tej grupy o najlepszych metodach działania

No więc ważne pytanie - kto chciałby się włączyć w pracę w takiej grupie? Wpisujcie miasta :wink:

Włączyć to ja się mogę z Wrocławia.
Pytanie o zakres obowiązków, bo nie nie mam ochoty ponowny raz przechodzić tysięcy km aby zebrać tracki za przewodników PTTK czy znakarzy.

Problemy jakie bym podniósł to:

  1. remanent naszych spisów szlaków
  2. nadanie refów przez PTTK a jeśli nie będą mieli na to pomysłu to wypracowanie refów na potrzeby OSM
  3. stworzenie spisu zmian szlaków w regionach i złożenie z tego bazy ogólnopolskiej zawierającej przede wszystkim daty uchwały o zmianie lub stworzeniu szlaku, oraz daty wyznakowania w terenie aby było wiadomo czy porównywanie przebiegu ze starą mapą papierową ma sens jeśli papierowa ma datę wydania sprzed zmian.

Robotę można podzielić tzn część osób wyszukałaby na mapach szlaki których nie ma na osm i skompletowałaby spis, a ci co mają wprawę w rysowaniu relacji robiliby w wybranej kolejności.
Szlaków na województwo jest tak dużo że trzeba by podzielić na powiaty. Są szlaki długodystansowe przebiegające przez kilka powiatów więc w każdym powiecie powinny być odsyłacze do powiatu jako głównego np. pierwszego alfabetycznie co rozwiązuje problem pętli nie mających startu.
Potrzebne są tagi potwierdzające kompletność szlaków tzn sposób weryfikacji czy to robił maper czy ktoś z PTTK-u . Czy przeszedł całość czy cześć. Data weryfikacji w terenie.

Podstawą do zaprowadzenia porządku jest system refów.Refy skrócone mogłyby się wyświetlać zamiast nazwy, a rozszerzone zawierałyby kolejną wersję (może wystarczyłoby łamać przez rok ostatniej zmiany).
PTTK tez rozważał wprowadzenie numeracji węzłów wzorem krajów zachodnich.Trzeba tez zrobić spisy szlaków znakowanych inaczej niż w PTTK, oraz szlaków dydaktycznych i historycznych które nie są wyznaczane na drzewach a tylko tablicami.
Do tego tematyka szlaków narciarskich, konnych, kajakarskich itd.

Szlaki na Podkarpaciu chętnie dodam/uzupełnię/poprawie na podstawie przesłanych śladów. Kiedyś dodawałem szlaki PTTKu na podstawie tego co znalazłem w różnych źródłach, ale przestałem gdyż tak naprawdę wiele z nich okazało się nieaktualnych i nie było takiego którego nie musiał bym poprawić na podstawie wizji lokalnej. Dla przykładu obecnie na południe od Czudca http://hiking.waymarkedtrails.org/#?map=14!49.9316!21.8379 obecnie jest szlak czarny łączący a nie żółty, który został przesunięty i ma nieco inny przebieg, którego zbieram się i jeszcze nie zebrałem by poprawić :wink:
Mając aktualne informacje będzie dużo wygodniej je do OSM dodać

PS Warto również było by porozmawiać z Lasami Państwowymi. Pod ich jurysdykcją jest bardzo dużo lokalnych ścieżek edukacyjnych, które również należało by dodać/poprawić gdyż dane z sieci również bywają mocno nieaktualne. Np w Starej Birczy jest ścieżka “Pomocna Woda” http://bircza.pl/asp/pliki/images/pomocna_woda_mapa.jpg i jej obecny przebieg w terenie okazał się nieco inny nie mówiąc już o tym, że od tej studzienki z urwanym pokrętłem w kranie z którego żadna woda nie leci dalsza część trasy jest już jedynie historyczna, gdyż w ogóle nie jest utrzymywana i przecięta w pół nowym traktem o pasie drogowym kilkunastometrowej szerokości :frowning:

Można połączyć chodzenie po ścieżkach z akcjami Wikimediów, co może być nie tylko wspólną korzyścią, ale także zdaje się jakieś fundusze można na to zdobyć:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wikiwakacje
https://pl.wikimedia.org/wiki/Wikiekspedycja

Jest kasa na znakowanie szlaków i na konserwacje.
Jeśli ktoś się pod to podepnie to dostanie sekator do odsłaniania znaków oraz plastikowe opaski do nabicia w miejscu gdzie wycięto drzewa ze znakami.
Sądzę, że taką akcję we współpracy z PTTK-iem da się przeprowadzić, bo w umowach z wojewodą, który na to płaci są jakieś limity czasowe na inwentaryzacje stanu szlaku.
My nawet nie wiemy, która organizacja jakim terenem się opiekuje ale ZG PTTK i wojewodowie mogliby nakazać, że przy odnowieniach szlaków musi być dokumentacja zrobiona za pomocą GPS wraz z zaznaczeniem punktów gdzie są znaki.

Dziś podejrzewam że wydawnictwa kartograficzne płacą przewodnikom np. za benzynę aby ci weryfikowali stare mapy w terenie.
To może być powodem niechęci udostępnienia tracków a nie portal mapowy PTTK.
Sam PTTK chyba rozumie że inwentaryzacja (podmalunki) co 2-4 lata to za rzadko aby wyłapać dziury w oznakowaniu przez które turyści błądzą.
Pewnie liczą, że my te dziury wskażemy ale przecież moglibyśmy uzupełnić znaki z wyciętych lub wyłamanych drzew czy potraktowanych przez wandali.
Dla PTTK byłaby przydatna wizualizacja na której my wskazywalibyśmy odcinki bez znaków.
Wygląda na to, że ZG PTTK nie panuje nad szlakami choć traki są zbierane od 15 lat a zajmują się tym zapaleńcy z oddziałów.
Współpraca oddziałów regionalnych z wydawnictwami może być powodem lekceważenia OSM.
To po części nasza wina, bo nie przygotowaliśmy mobilnych map ze szlakami. Potencjał przewodników do dodawania ciekawych miejsc jest ogromny i może powinniśmy przygotowywać kurs jak w OSMAndzie dodawać notatki

Wikiwakacje się już kończą. Pierwotnie kiedyś planowałem z Rekrutacją zrobić wspólny konkurs z OSM - ale ze względu na to, że sprawy utknęły to zdecydowaliśmy się zrobić z nimi tylko konkurs fotograficzny. Niemniej trochę woli współpracy z ich strony jest, choć za dużo bym się nie spodziewał.

Szlaki na Pomorzu Środkowym i bardziej w Zachodniopomorskim mogę dodać i poprawić jak będę miał materiały. Parę szlaków pieszych w ciągu ostatnich 2 lat zjeździłem dokłądnie i wprowadziłem na OSM.

Ja mogę zająć się Roztoczem, szczególnie południową częścią (dodałem tam fragmenty szlaków na podstawie własnych tracków).

Rowerowe po wschodniej (prawej) stronie Odry od Wro na północ, patrząc na wschód — po Twardogórę próbuję poprawiać/mapować - przyłączę się do ogólnej akcji.

Prawdą jest, że szlaki w terenie wyznaczone są plugawo/na OSM - jeszcze bardziej plugawo.

G.

Ja pomogę w Trójmieście i okolicach.

Za ok. 2 tygodnie organizujemy w Krakowie warsztat dotyczący współpracy przy mapowanie szlaków turystycznych. Planujemy udział silnej ekipy z PTTK, trail.pl i OSM. Kto mógłby i chciałby wziąć udział z puli OSM? Byłoby fajnie gdyby ktoś z władz stowarzyszenia się pojawił. Oraz osoby znające się na importach danych. Oraz na szlakach…

Ja uważam się za osobę znającą się na importach. Na szlakach też :slight_smile: Jak to nie będzie 15.09 to może uda mi się wyrwać z roboty na jeden dzień.

Wiktor dzięki będziemy w kontakcie

Ja mogę pomóc w okolicach Bydgoszczy. Tylko muszę się doszkolić w relacjach (bo w iD średnio wygodnie się je poprawia).

Jeśli to będzie Kraków, chętnie się wybiorę. I najbardziej by mi pasowało, gdyby to był 9-12 września.

Jak ktoś będzie się poruszał na spotkanie z kierunku Rzeszowa to chętnie się również zabiorę.

W łykend poproszę.

G.

W jaki sposób można wyciągnąć z bazy informacje o tym jakie szlaki turystyczne mamy w Polsce już zmapowane na OSM? Ile ich jest, jak sa otagowane, w ktorych regionach jest niezle a w ktorych mamy glownie dziury? Chce porownac nasze dane z danymi ktore ma PTTK i trail.pl zeby wiedziec, jak z grubsza wyglada sytuacja…