Подробна планинска карта

Здрасти, babu6ka,
преди време като пуснах аутобилда не успях нещо да доабвя файл с хубава транслитерация, трябва пак да опитам. Визуализацията която ползвам на http://garmin.opentopomap.org/ ми харесва и за приемник, може да погледнеш на сайта им как изглежда (тe правят някакви билдове, но на по-голям период от време). Вкъщи билдвам с техния .typ файл и е добре (има маркировка и т.н), но не съм го направил и във автоматичната версията.

С Дидо малко се засякохме в настоящата фирма в която работя, как не съм знаел да го питам за данните…

Здравейте,

Дидо съм от БГМ. Както излиза с повечето от вас се познаваме по една или друга линия. Към коментарите горе - да върна няколко уточнения:

Към ivanatora: пътеки от старите карти не слагаме – през годините е станало ясно, че ако въобще ги има, точността им не е дори задоволителна. Към babu6ka: данните в ОСМ за съжаление все още не са това, което бих искал да бъдат. Преди 2 години взех всичко от ОСМ в равнинните области. БГМ по идея няма кой знае какъв интерес в равнините и каквито и да е свободни данни щяха да ни свършат работа. Към Константин Коцев: предимствата на съхранението в ОСМ формат бяха явни още тогава. Да вдигна цялата инфраструктура и особено да конвертирам данните, ми отне адски много време - грубо около година и половина.

Принципно имаме желание и готовност да качим наши данни в ОСМ. В идеалния случай ако в ОСМ влезе всичко ценно, което е в БГМ, бихме качвали само в ОСМ. Ясно е обаче, че такова преливане на данни в най-добрия случай ще отнеме години. Трудностите ще са адски много - примерно как би протекло мърджването на ‘наши’ и ‘ваши’ данни - там където има конфликт и т.н.

Една първа стъпка от моя страна. Случайно днес видях забърсаните полигони в Рила и обсъдих проблема в чата с Константин Коцев. Тъй като ми се ще България да не е бяло петно между околните държави, мога постепенно да прелея нашия слой полигони в ОСМ. Ако смятате, че идеята е ОК - моля пишете.

Не си играйте с глупости господа - mkgmap и пр. Не четете ли западни форуми?:
http://www.gpspower.net/creating-maps/284171-garmin-mapsource-product-creator-v-8-2-v-8-3-a.html

Рила съм я чертал преди доста време и то по подробни сателитни снимки. Преди време имахме идеята да направим класификация (автоматично разпознавне на разни features) на горите по Ландсат и имаме успешни опити, но с идването на Sentinel2 ще има още повече детайли само че се иска още време да излезнат подходящи снимки (есенни). От БГМ изглеждат добре и ако решиш може да ги добавим и може при евентуален успехна класификацията да се наложи да ги мърджваме.

Това на картинката какво прави, защото от линка поне не разбрах? Както и не разбрах какво му е източнто и глупавото на mkgmap. :slight_smile:

Компилатор от гармин. Прави карти - с дем, без дем, нт, с растер, без растер, 3д сгради тн. Обаче не се надявайте да си правите сити навигатор.

Приятно ми е да се запознаем. :slight_smile:

Все пак мисля, че е по интересно това, което постнах в покета. Доста ще ви помогне с картирането.

Поздрави,

По съществено за мен е подържа ли директно ОСМ формата и може ли да се автоматизира ползването му? Тоест за мен е глупаво да цъкам всеки път по бутончета, вместо да пусна скрипт с параметър осм файл за сваляне и на изхода да имам инсталатор за Мапсорс. Иначе похвално ако Гармин са узряли за това да пуснат компилатор, но изпуснаха влака преди 10 години. :wink:

Словете от гиса на мррб технически безпроблемно се ползват в JOSM (както е писано в другата тема), но ограничението за ползването им е административно.

Не е ‘‘пуснат’’, а е ‘‘изтекъл’’ от някъде си и то доста отдавна. За втората част на въпроса не знам. Руснаците пишат някви скриптове за конвертиране. Вижте в 4пда. (те и в този форум трябва да знаят!) Относно гео сърверите, съжалявам но съм гол и бос на тази тема. Иначе основният формат са есри шийпове или dxf. Така, че надали ще откривате топлата вода.

ПП: Не знам какво е josm, но със SAS планета всичко се сваля бепроблемно в tiff, bmp с георефериращ файл или пр.

ПП В какъв формат са изходните данни, на какво чертаете?

JOSM един от многото (и вероятно най-мощният и гъвкав) редактори за данни в ОСМ.
Втората част на въпроса не я разбирам, но:

  • подържа зареждане на словеве от разнообразни източници (не се сещам за ограничения)
  • записва данните в OSM формат (вид xml), или къмитва редакциите директно на сървъра.

На какво чертаете картата - Arcgis, Autocad, MI, Mapedit тн? Като ви гледам сайта всичко е на тайлове във формат png, така че въобще не виждам някаква трудност. В момента съм обаче само с един телефон, така че ми е доста трудно да се ровя. Каква платформа ползвате за сайта ви? Мога ли да я изтегля и аз от някъде.

Нагоре съм отгoворил - основно ползвам за “чертане” JOSM, преди ползвах Потлач. По въпросите които задаваш оставам с впечатление, че имаш неясна представа какво точно е ОСМ, но тов аможе да се коригира.
Тайловете които виждаш се рендват от векторните данни които “чертаем” след всяка промяна в тях.

Въпросите вече са много офтопик, така че ако имаш още може би трябва да ги зададеш в друга тема, или да пунеш нова.

Здравейте,

Приключих качването на два листа полигони от BGMountains, в периметъра на К-34-71 и К-34-72. По-натам ще продължа да качвам подобни обработени листи в посока север към Ихтиман и Стара планина, запад към Краище и изток/юг към Родопа. Пирин на юг ще остане за времената, когато векторизираме детайлно покритие от изображения.

Ако има мераклии, можем да споделим други наши слоеве данни за обработка и качване в OSM. Примерно - хидрография - реки и потоци, извори, чешми, кладенци, дошли от векторизиран микс топокарти 1:5000, 1:25 000 и 1:50 000. Разполагаме също с адски добър сет от морски обекти, векторизирани от съвсем актуални наши и британски адмиралтейски карти, тагвани по openseamap стандарта. Ако някой набележи други интересни слоеве, може да обсъдим тук как да се подготвят и вкарат в OSM.

Поздрави,
Дидо

Въпреки че всичко изглежда много добре, все пак мисля че временно е добре да не качваш. Според мен е по-добре земното покритие да е в релации и без дублирани линии, което освен че избягва повтарянето на обекти, прави и редакциите в бъдеще по-лесни. Почти съм сигурен, че има скриптове които подгортят данните в “релационен” вид, ако не - не е философия да напишем един.

Тук мисля, че трябва да се спомене и OFRM-ската карта на Сабин. Аз също съм за обединение на тези проекти, защото така повече хора ще работят по едно и също нещо, ще се вкара някаква “стандартизация”, но не знам дали е възможно.
Отскоро съм член на общноста и почнах да добавям на терен някои неща с ОСМАНД+, че JOSM към момента ми е труден. Мислех да почна да прехвърлям обекти от планинската карта, но първо реших да проверя да не разсърдя някои и доколкото разбирам не е добра идея.
Направил съм една база с блоковете в някои населени места и до преди 3 години беше доста добра от към коректност на информацията, а за СФ и откъм покритие. Официално давам съгласието си тук, който има време, знание и умение да я прехвърли в ОСМ картата - да го направи. Аз явно имам още доста какво да уча и няма да се справя сега.

Здравей. Ми OFRM си е комерсиален продукт и него въобще не го коментираме тук. Още повече че и той не е идеален пък колко данни са крали от други карти и те ползват също данни от OSM. Или пък тяхното земно покритие въобще не може да се сравнява с това на DHV или БГМаунтинс като източника е Corine2000.
Ако ти е труден JOSM защо не ползваш онлайн едитора. Той е една идея по user friendly макар че един път свикнеш ли с JOSM няма да ползваш друг :sunglasses: Между друготто онлайн едитора работи най-добре в Chrome.

OSM си е доста добре като маршрути, ето примерно в Waymarked Trails:

https://hiking.waymarkedtrails.org/#?map=3!34.6!-7.9

без проблеми и без загуба на време, благодаря за инструкциите

I’m reviving this old discussion in the hope of getting the response of some participants: does anyone know of any contact with Български Туристически Съюз to see if there could be cooperation between them and us OSM mappers to get all waymarked hiking trails in Bulgaria on OSM? I’m thinking of going to visit them to see if there’s an interest in cooperation, and to see what data they have that we could put on OSM and what data we have that they could use. Is there anything I should know before popping in to their info centre under bul Vasil Levski?

1 Like

They have contact information on their website. I also remember seeing a very detailed GIS platform of one of the national parks but I’m can’t find it for some reason.