Подробна планинска карта

За съжаление и при БГМаунтинс има много разнородни като качесто региони, зависи кой точно мапер ги е рисувал. Хубаво е че накрая узряха и май смениха формата с ОСМ (нещо което бях направил тестово за Дидо преди 3-4г. примерно и тогава го отриче ;). Освен многото пътеки в планините имат и добро (на места) земно покритие рисувано ръчно, но интеграцията му на местета с налично такова в ОСМ не е тривиална, или поне изисква доста човешко участие. Иначе мисля че са ок за вкаравнето на данни, поне доколкото съм коментирал с Дидо (не зная регистриран ли е тук).

Извън темата: още когато се появи ОСМ зарязах всичко и се съсредотичх тук, не за друго ами заради това, че силата е в общността… всеки в определн период няма време и т.н. и “частните” проекти умират.

Здрасти К2 ;).
Забелязах че малко си възродил твоя стар проект БГТопомапс (т.е. сайта като цяло) и забелязах че си си почнал да правиш всекидневни Гармински билдове с mkgmap. Искам да попитам има ли възможност да се добави към този билд и версия на кирилица който правиш, тъй като вградената транслитерация в mkgmap e доста сгрешена и много имена се транслитерират грешно и с ? знаци на место където например има ''ъ" в името на някоя улица.
Относно планинска карта преди около 3 години си правих някакви експерименти да правя топографска карта базирана на Openstreetmap за Гармин с помощта на руския скрипт osm2mp, по принцип бях достигнал до някакви добри видими резултати но поради липсата на добро описание на този скрипт официално, се отказах да го дълбая по-подробно в последствие. Има някои руснаци които са добре запознати с него и знаят как да ползват пълните му възможности но аз бях само конвертирал някои полигони и точки с помощта на къстъм typ файл така че да изглежда конвертираната карта много близко до старите руски топокарти. После като се поразви mkgmap който вече имаше възможности за рутиране и индексиране пак ми хрумна тая идея за конвертирането на данните но малко поради липса на време и донякъде и желание това остана само като идеен проект. Та в този ред на мисли мисля че е постижимо например да се направи някаква топографска карта например за Гармин базирана изцяло на данните от Openstreetmap. Пък и ако например се съберат достатъчно желаещи да помагат и с разрешението например на авторите на БГМаунтинс може да се почне някакъв импорт на данни за различни планински маршрути например.
За другите програми като OruxMaps, LocusMap които използват карти в mapsforge формат там отдавна има вече направени карти и с подходящи теми в стил топографска карта от други чужди автори.

Здрасти, babu6ka,
преди време като пуснах аутобилда не успях нещо да доабвя файл с хубава транслитерация, трябва пак да опитам. Визуализацията която ползвам на http://garmin.opentopomap.org/ ми харесва и за приемник, може да погледнеш на сайта им как изглежда (тe правят някакви билдове, но на по-голям период от време). Вкъщи билдвам с техния .typ файл и е добре (има маркировка и т.н), но не съм го направил и във автоматичната версията.

С Дидо малко се засякохме в настоящата фирма в която работя, как не съм знаел да го питам за данните…

Здравейте,

Дидо съм от БГМ. Както излиза с повечето от вас се познаваме по една или друга линия. Към коментарите горе - да върна няколко уточнения:

Към ivanatora: пътеки от старите карти не слагаме – през годините е станало ясно, че ако въобще ги има, точността им не е дори задоволителна. Към babu6ka: данните в ОСМ за съжаление все още не са това, което бих искал да бъдат. Преди 2 години взех всичко от ОСМ в равнинните области. БГМ по идея няма кой знае какъв интерес в равнините и каквито и да е свободни данни щяха да ни свършат работа. Към Константин Коцев: предимствата на съхранението в ОСМ формат бяха явни още тогава. Да вдигна цялата инфраструктура и особено да конвертирам данните, ми отне адски много време - грубо около година и половина.

Принципно имаме желание и готовност да качим наши данни в ОСМ. В идеалния случай ако в ОСМ влезе всичко ценно, което е в БГМ, бихме качвали само в ОСМ. Ясно е обаче, че такова преливане на данни в най-добрия случай ще отнеме години. Трудностите ще са адски много - примерно как би протекло мърджването на ‘наши’ и ‘ваши’ данни - там където има конфликт и т.н.

Една първа стъпка от моя страна. Случайно днес видях забърсаните полигони в Рила и обсъдих проблема в чата с Константин Коцев. Тъй като ми се ще България да не е бяло петно между околните държави, мога постепенно да прелея нашия слой полигони в ОСМ. Ако смятате, че идеята е ОК - моля пишете.

Не си играйте с глупости господа - mkgmap и пр. Не четете ли западни форуми?:
http://www.gpspower.net/creating-maps/284171-garmin-mapsource-product-creator-v-8-2-v-8-3-a.html

Рила съм я чертал преди доста време и то по подробни сателитни снимки. Преди време имахме идеята да направим класификация (автоматично разпознавне на разни features) на горите по Ландсат и имаме успешни опити, но с идването на Sentinel2 ще има още повече детайли само че се иска още време да излезнат подходящи снимки (есенни). От БГМ изглеждат добре и ако решиш може да ги добавим и може при евентуален успехна класификацията да се наложи да ги мърджваме.

Това на картинката какво прави, защото от линка поне не разбрах? Както и не разбрах какво му е източнто и глупавото на mkgmap. :slight_smile:

Компилатор от гармин. Прави карти - с дем, без дем, нт, с растер, без растер, 3д сгради тн. Обаче не се надявайте да си правите сити навигатор.

Приятно ми е да се запознаем. :slight_smile:

Все пак мисля, че е по интересно това, което постнах в покета. Доста ще ви помогне с картирането.

Поздрави,

По съществено за мен е подържа ли директно ОСМ формата и може ли да се автоматизира ползването му? Тоест за мен е глупаво да цъкам всеки път по бутончета, вместо да пусна скрипт с параметър осм файл за сваляне и на изхода да имам инсталатор за Мапсорс. Иначе похвално ако Гармин са узряли за това да пуснат компилатор, но изпуснаха влака преди 10 години. :wink:

Словете от гиса на мррб технически безпроблемно се ползват в JOSM (както е писано в другата тема), но ограничението за ползването им е административно.

Не е ‘‘пуснат’’, а е ‘‘изтекъл’’ от някъде си и то доста отдавна. За втората част на въпроса не знам. Руснаците пишат някви скриптове за конвертиране. Вижте в 4пда. (те и в този форум трябва да знаят!) Относно гео сърверите, съжалявам но съм гол и бос на тази тема. Иначе основният формат са есри шийпове или dxf. Така, че надали ще откривате топлата вода.

ПП: Не знам какво е josm, но със SAS планета всичко се сваля бепроблемно в tiff, bmp с георефериращ файл или пр.

ПП В какъв формат са изходните данни, на какво чертаете?

JOSM един от многото (и вероятно най-мощният и гъвкав) редактори за данни в ОСМ.
Втората част на въпроса не я разбирам, но:

  • подържа зареждане на словеве от разнообразни източници (не се сещам за ограничения)
  • записва данните в OSM формат (вид xml), или къмитва редакциите директно на сървъра.

На какво чертаете картата - Arcgis, Autocad, MI, Mapedit тн? Като ви гледам сайта всичко е на тайлове във формат png, така че въобще не виждам някаква трудност. В момента съм обаче само с един телефон, така че ми е доста трудно да се ровя. Каква платформа ползвате за сайта ви? Мога ли да я изтегля и аз от някъде.

Нагоре съм отгoворил - основно ползвам за “чертане” JOSM, преди ползвах Потлач. По въпросите които задаваш оставам с впечатление, че имаш неясна представа какво точно е ОСМ, но тов аможе да се коригира.
Тайловете които виждаш се рендват от векторните данни които “чертаем” след всяка промяна в тях.

Въпросите вече са много офтопик, така че ако имаш още може би трябва да ги зададеш в друга тема, или да пунеш нова.

Здравейте,

Приключих качването на два листа полигони от BGMountains, в периметъра на К-34-71 и К-34-72. По-натам ще продължа да качвам подобни обработени листи в посока север към Ихтиман и Стара планина, запад към Краище и изток/юг към Родопа. Пирин на юг ще остане за времената, когато векторизираме детайлно покритие от изображения.

Ако има мераклии, можем да споделим други наши слоеве данни за обработка и качване в OSM. Примерно - хидрография - реки и потоци, извори, чешми, кладенци, дошли от векторизиран микс топокарти 1:5000, 1:25 000 и 1:50 000. Разполагаме също с адски добър сет от морски обекти, векторизирани от съвсем актуални наши и британски адмиралтейски карти, тагвани по openseamap стандарта. Ако някой набележи други интересни слоеве, може да обсъдим тук как да се подготвят и вкарат в OSM.

Поздрави,
Дидо

Въпреки че всичко изглежда много добре, все пак мисля че временно е добре да не качваш. Според мен е по-добре земното покритие да е в релации и без дублирани линии, което освен че избягва повтарянето на обекти, прави и редакциите в бъдеще по-лесни. Почти съм сигурен, че има скриптове които подгортят данните в “релационен” вид, ако не - не е философия да напишем един.

Тук мисля, че трябва да се спомене и OFRM-ската карта на Сабин. Аз също съм за обединение на тези проекти, защото така повече хора ще работят по едно и също нещо, ще се вкара някаква “стандартизация”, но не знам дали е възможно.
Отскоро съм член на общноста и почнах да добавям на терен някои неща с ОСМАНД+, че JOSM към момента ми е труден. Мислех да почна да прехвърлям обекти от планинската карта, но първо реших да проверя да не разсърдя някои и доколкото разбирам не е добра идея.
Направил съм една база с блоковете в някои населени места и до преди 3 години беше доста добра от към коректност на информацията, а за СФ и откъм покритие. Официално давам съгласието си тук, който има време, знание и умение да я прехвърли в ОСМ картата - да го направи. Аз явно имам още доста какво да уча и няма да се справя сега.

Здравей. Ми OFRM си е комерсиален продукт и него въобще не го коментираме тук. Още повече че и той не е идеален пък колко данни са крали от други карти и те ползват също данни от OSM. Или пък тяхното земно покритие въобще не може да се сравнява с това на DHV или БГМаунтинс като източника е Corine2000.
Ако ти е труден JOSM защо не ползваш онлайн едитора. Той е една идея по user friendly макар че един път свикнеш ли с JOSM няма да ползваш друг :sunglasses: Между друготто онлайн едитора работи най-добре в Chrome.

OSM си е доста добре като маршрути, ето примерно в Waymarked Trails:

https://hiking.waymarkedtrails.org/#?map=3!34.6!-7.9

без проблеми и без загуба на време, благодаря за инструкциите