Samotne adresy - http://v3.mrowka.org/adresy/

To tylko kwestia ustalenia tutaj, jaki tag dodamy do zbyt oddalonego adresu, by “mrówka” zgasła.

ants:false_positive=yes :wink:

W Yanosiku mamy przemiłą stażystkę. Chcę ją zapoznać z projektem OSM to na początek (oczywiście pod nadzorem) może trochę mrówek posprawdzać.

IMO trochę przekombinowane… Proponuję ants:ignore=yes

Me gusta. Lepsze bo krótsze.

Znalazłem coś takiego:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Internal_quality

Np. dla żółtych mrówek (poprawność nazwy ulicy) moglibyśmy użyć tagu: validate:name=ignore
różowe mrówki (odległość od najbliższej drogi): validate:gps_quality=excellent

Popatrzcie na tabelkę https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Internal_quality/Other_tags_to_vote_on_later i wydajcie opinię :slight_smile: Implementacja z mojej strony skomplikowana nie będzie.

Co do udostępnienia kodu i implementacji na inne kraje: chętnie, tylko najpierw muszę kod uprzątnąć - to jest brzydki zlepek basha i sqla :wink:

Hmmm, nie.

Idea zawarta w artykule wydaje się na pierwszy rzut oka sensowna, ale:

  1. To BĘDZIE nadużywane przez każdego, kto będzie chciał wyłączyć jakiś walidator, niekoniecznie sprawdzający to samo co mrówki.
  2. podłączanie się na siłę pod istniejące i być przewidziane do trochę czego innego wartości jeszcze to nasili. Zwróć uwagę, że już proponujesz użycie validate:gps_quality w inny sposób, niż proponowany w artykule, a skąd wiadomo, co ktoś następny wymyśli?
  3. Przyczyny pojawienia się mrówek mogą być różne, przy żółtych może być potrzeba poprawienia nazwy ulicy przy ulicy, lub przy budynkach i nie bardzo widzę jak to opędzić przez validate:name=ignore

Sądzę, że przynajmniej w wypadku mrówek lepiej mieć tag(i) specyficzn(y|e) dla tego konkretnego walidatora. Natomiast można zakombinować, żeby było to w miarę zgodne z ogólną koncepcją i używać:
validate:ants:yellow=ignore
validate:ants:pink=ignore
i byłbym skłonny do całkowitego ignorowania, albo i automatycznego kasowania
validate:ants=ignore
(bez koloru) z podobnych względów jak powyżej - nie wiadomo, co właściwie zostało sprawdzone.

Dodatkowo można dać na wiki opis grupy validate:ants:*, popularyzując tym samym mrówki :smiley:
W końcu to bardzo pożyteczne narzędzie.

A jest ktoś chętny? IMO warto to zrobić dopiero wtedy, gdy ktoś będzie zainteresowany zrobieniem tego samego w swoim kraju…

Podoba mi się ta propozycja, jestem za. Też mi się wydaje, że to powinien być tag tylko dla naszych mrówek, żeby nie mieszać.

A czy dałoby się różnicować mrówki ze względu na ich wiek? Tak, by od razu widzieć, które pojawiły się np. nie dawniej jak 2 tygodnie temu.
To by rozwiązało problem mrówek, do których likwidacji brakuje danych (błękitne). Jednocześnie pozwoliłoby szybciej reagować na świeże błędy (zółte).

I np.:
validate:ants:yellow:note=<wyjaśnienie>
validate:ants:blue=more_data_needed

Hmm, sposób jaki na teraz przychodzi mi do głowy to ukrycie mrówki do pewnej daty, np. tagiem:
validate:ants:blue:end_date=2016-09-01

O coś takiego chodzi? Przy czym z tagu wyszedł już niezły koszmarek :smiley:

PS tagi validate:ants:yellow i validate:ants:pink powinny już działać :slight_smile:

http://v3.mrowka.org/adresy/#17/51.12612/21.48978 - co by daleko nie szukać, dla testu do dwóch adresów tutaj dodałem validate:ants:yellow=ignore

Będzie wiki, do którego można trafić, szukając objaśnień do tagów na mapie, to i chętni się znajdą.
To jest naprawdę dobre narzędzie.

A nie prościej żeby mrówki ustawiały:
validate:ants:yellow:date=2016-08-01 00:00:00
jeśli obiekt jeszcze nie ma?
I potem można z tą informacją robić, co się żywnie podoba, wyświetlać w mrówkach, filtrować w JOSM…

EDIT: A przy importach należałoby validate:ants:* usuwać z importowanych obiektów.

A niby czemu? Jeśli adres nie uległ zmianie i wszystko jest po staremu, to nie widzę powodu…

Import robi się po coś. Albo się dodaje nowe obiekty, albo uaktualnia stare.
W pierwszym przypadku problemu nie ma, bo obiektu nie było i żadnych tagów nie miał.
W drugim przypadku - wiesz co się zmieniło i którym obiektom? Jeśli tak, to jak najbardziej należy podjąć na podstawie tej wiedzy decyzję, czy usuwać tagi od mrówek i które usunąć, a które nie. Ale jeśli nie wiesz, to IMHO należy wszystkie te tagi usunąć i niech mrówki zajrzą.

W moim przypadku, jako importującego adresy, to nie ma zastosowania. Adresy, w których nic się nie zmieniło nie są modyfikowane przez skrypt przygotowujący adresy, a te, w których coś się zmieniło, są oznaczane przez ów skrypt odpowiednim fixme=*, które z kolei pieczołowicie przeglądam przed wysłaniem do OSM.

Zadziałało.

Prośba do Pomorzan o poprawianie swojej okolicy - zrobiłem tam ostatnio kilka importów. http://v3.mrowka.org/adresy/#9/53.7300/18.9844

Ostatnio zrobiłem trochę aktualizacji adresacji w okolicach Warszawy. W wielu miejscach pojawiły się nowe ulice, stąd moja prośba o pododawanie brakujących nazw do ulic. http://v3.mrowka.org/adresy/#10/52.2282/21.1583
Jeśli ktoś potrzebuje podkładu z iMPA do tej roboty, przypominam link:

wms:http://www.punktyadresowe.pl/cgi-bin/wms-impa?FORMAT=image/png&TRANSPARENT=TRUE&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=impa-ulice,impa-adresy&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

A co ile się mówki aktualizują, bo widzę, że zegar na wizualizacji zmienia się co godzinę a mrówki wiszą choć poprawiłeś w nocy dalej świecą.
Są drobne różnice w nazwach więc nie wiem czy wizualizacja co miesiąc będzie się aktualizować czy tez trzeba sobie przypomnieć zasady nazewnictwa ulic.
Rozumiem, że przy imporcie sprawdzasz pisownię, więc prawie zawsze to co na adresie można przenieść na drogę.

Wszystkie oprócz żółtych aktualizują się co godzinę. Żółte aktualizują się raz na dobę, w nocy.

Co do pisowni - nie jest tak, że nazwa z importu musi być sztywnym wyznacznikiem. Czasami trzeba poprawić nazwę ulicy, a czasami zmodyfikować adresy, trzymając się wiki: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Znakowanie_dr%C3%B3g_w_Polsce#Nazewnictwo_ulic