Mapy WMS dostępne dla OpenStreetMap

Na Podkarpaciu w szeregu miejsc (np. Leżajsku) spostrzegłem, że udostępnione zostały nowe w ostrej jakości mapy na podkładzie Geoportalu. Co ciekawe po przybliżeniu do skali gdzie ta dokładność robi różnicę względem dotychczasowych nieostrych podkładów nadal widoczny jest jedynie ten starszy nieostry. Czy to oznacza, że stopniowo będą te większe zbliżenia również udostępniane?

EDIT: Tak na dobrą sprawę fajnie widać różnice pomiędzy tym co było kiedyś a tym co jest teraz, choć swoją drogą stare kafle mogły by być pod osobną warstwą

Ortofotomapa została w wielu miejscach zaaktualizowana do roku 2015

Czas najwyższy! Dziękujemy :smiley: Rysowanie do prehistorycznych podkładów bardzo bolało i graniczyło z marnowaniem czasu.

Czy jest sposób, by dobrać się do starszych zdjęć geoportalu? W niektórych miejscach na starszych zdjęciach było lepiej widać drogi leśne i strumienie (brak liści na drzewach).

A kto rysuje drogi leśne i strumienie z orto skoro mamy udostepnionego przez geoportal WMS-a ze skaningu laserowego, na którym cała szata roślinna jest usunięta (tzw.ISOK_CIEŃ).
W JOSMIE gotowy podkład Geoportal2:ISOK hillshade

Nie wszystko tam widać.

Potwierdzam. Można się czasem zmylić, dlatego trzeba weryfikować z innymi mapami, np. TOPO geoportalu.

Podkład z budynkami z wiki zawiera jakby 2 wersje obrysów jednocześnie: starsze - mniej dokładne i nowsze bardziej precyzyjne.

Przykład: http://i.imgur.com/Yj4UBuQ.png

Zauważyłem że w kompozycjach BDOT jest wersja z tymi nowszymi ale Tracer z tym wms nie współpracuje (pokazuje że pobiera kafelki ale nie zapisuje ich w pamięci podręcznej).

Jest aktualna ortofotomapa Katowic, z 2016, na oko kwiecień, maj.

Kurde tylko ta jakość, tragiczna :confused:

Masz na myśli Katowice? Jakość jest bardzo dobra, lepsza niż z 2014 roku. Gdzie masz źle, w JOSM-ie? Porównywałeś z wersją stronie na UM Katowice? Jeśli w JOSM-ie gorzej, to może nie masz dopisanego [23] w adresie wms-a? Temat był wałkowany w wątku o JOSM.

W pobliżu Wrocławia też pojawiły się nowe zdjęcia, jakość też dosyć słaba (mimo [23] w adresie).

Pojawiły się na geoportalu, zdjęcia są z 2015, kiepskiej rozdzielczości. Na szczęście obejmują tylko niektóre rejony.
Co ciekawe, poprzez wmts dostępne są wciąż stare zdjęcia, z 2014, a te nowe tylko poprzez wms.

Geoportal powinien udostępniać zdjęcia z kilku lat, zwłaszcza w takim przypadku, gdy zamienia te lepsze jakościowo na nowsze ale o gorszej jakości.

Orto z 2014 dla powiatu wrocławskiego i dla części Wrocławia można jeszcze dostać z https://serwis.wrosip.pl/gpservices/pzkOrto2014/MapServer/WmsServer?

Jest nowa ortofotomapa Warszawy z 2016 roku - b. dobrej jakości (częściowo pokrywa również sąsiednie miejscowości).

W JOSM - WMS: http://wms.um.warszawa.pl/serwis i należy wybrać orto 2016.

Miłego mapowania

Ale zaraz - czy te z UM Warszawa to są na takich samych zasadach co te z Geoportalu? Wydaje mi się, że nie, dlatego dotąd z nich nie korzystałem. Tam chyba poza oznaczeniem źródła (jest w opisach zestawów zmian) chodziło o zgłoszenie im czy coś w tym rodzaju - już nie pamiętam, musiałbym do tego wrócić.

Tutaj jest informacja o warunkach wykorzystania:

http://www.mapa.um.warszawa.pl/warunki.html

O właśnie, dzięki! Konkretnie o ile inne punkty można uznać za spełnione (np. “poinformowania odbiorców przetworzonej informacji publicznej o fakcie, że została ona przetworzona oraz o zakresie tego przetworzenia;” to jest zapis w komentarzach do zmian i wiadomo, że było użyte jako podkład), o tyle ten jeden nijak mi się nie mieści w naszej standardowej procedurze:

Tu by się przydało Stowarzyszenie, żeby to oficjalnie załatwić dla całego projektu, a nie każdy będzie z osobna zgłaszał. Inne pytanie - czy faktycznie nas to obowiązuje tylko dlatego, że urząd napisał sobie takie warunki?

Tak czy owak potrzebuję tu wsparcia zanim dotknę tych podkładów - a byłyby dla mnie wspaniałą pomocą, bo mapuję głównie Warszawę.

Ortofotomapa została znów zaaktualizowana, stan na październik 2016