Горите в България

babushka, сега ти прочетох поста за язовирите. Мисля, че е добре следната комбинация:

natural = water
water = reservoir

Някой забелязал ли е какво става около Пловдив? По-точно качването на CLC…

Ами красиво става, поне отвисоко :slight_smile:

Така е, за съжаление не сме се разбирали да го качваме. Този човек е като бързия влак, опитваш се да му говориш и продължава с бясна скорост. Някой от вас има ли контакт с него?

Да, добре би било да се обсъди, кое как и защо да се импортва. Какво става с вече въведените данни и други такива. За съжление въпросният потребител не е много приказлив.

Така е, писах на OSMF DWG и те ще се заемат.

Я пропуснал съм нещо като не съм влизал тук във форума от доста време ;).
Гледам май са почнали да трият тея импорти и да като цяло и аз не ги харесвам поради неточностите им. По съм фен на ръчното картиране на земното покритие. Но като цяло темата за CLC сме я дъвкали преди доста време и консесуса беше да не се вкарват данни оттам. Ако някой ползва картата на OFRM може да види за какви неточности става дума практическа реализация в картен продукт.
Между другото точно по темата преди време бях видял че Европейската Агенция подготвя различни данни с покритието видовете гори за цяла Европа и мисля че тези данни бяха базирани на по новите и точни Landsat снимки с по-висока резолюция. Като цяло обаче преди няколко месеца тези данни все още не бяха свободни за сваляне и например за България нямаше достъп до тях макар да баха приключили направата им доста отдавна сигурно оттогава мина година и повече време. Та тези данни ще са ми интересни да ги сравня как са като точност и дали няма да е лошо да се ползват за нашия проект в последствие.

Става дума за тези данни описани в този документ. Но все още в сайта на агенцията виждам някои от данните достъпни само в растерен формат а не във векторен.
https://cws-download.eea.europa.eu/pan-european/hrl/HRL_Summary_for_publication_v14.pdf

Здравейте.
Вчера се регнах в сайта на Европейската агенция дето са тези нови данни с базирани на сателитни снимки с висока резолюция. Е да ви кажа вече съм впечатлен определено. Тези данни си струват вече да се вкарта в ОСМ като цяло набързо си поиграх да ги сравня спрямо сателитни снимки от Гугъл наложени върху тях този слой. Първите ми впечатления са много добри за качеството им. Доста добре съвпадат границите на горите както и типовете гори. Проблема е че тези данни все още ги няма във векторен формат тъй като са още в незавършен формат и може би по нататък като се обработят всички данни ще ги пуснат и във векторен формат. В сайта на агенцията ги има само в растерен формат и тези данни са доста генерирализирани и опростени като резолюция но пак се вижда че са доста точно например спрямо Корине. Мисля че данните са събирани в периода 2011/2012. Сигурно на места вече ще има промени от постоянно изникващи из странат сечища но все пак ще има полза от тези данни според мен.
http://land.copernicus.eu/pan-european
Има ги като wms слоеве и с тях най лесно се работи. Има ги и на сайта качени растерните слоеве в геореферирани tif файлове които са гигапикселови и ако директно се опитате да ги отворите ще ви е малко трудно ;). Затова с WMS слоя се работи най-лесно. Аз вече с нетърпение ги чакам да ги пуснат, тъй като гледам освен за гори има и за водни обекти отделни слоеве.

Изглежда интересно. Като гледам резолюцията е 20м което е като CLC. Все пак ако видим и някой вектор ще можем да оценим този датасет както трябва

След махането на Корине сякаш са изчезнали и други гори - например имам визуален спомен, че Рила беше с гора и не само там ми изглежда различно.

Имаше и още. При импорта squiffy сигурно е засегнал някой от тези пътища в свой ченджсет и при триенето после всичко е заминало. А може по начало да ги е изтрил преди да положи своята информация…

Стара планина, Родопите… доста гора изчезна сега

Squiffy е направил някаква “чистка” с чейнджсет 40299029, с която е затрил и сума ти гори, язовири и кво ли не. Някои от които реални обекти, които са въвеждани от потребители. Писах му да си го оправи.

Много хора опитахме да пишем. С препоръчано писмо или направо на вратата ако чукнеш да му го кажеш. Други начини за комуникация не можахме да открием

Сега виждам, че и гората на цяла Същинска Средна гора липсва. Бях едитирал много неща там на ръка. Някои са останали като поляни, но не всичко със сигурност.
От друга страна цялата планина беше една гигантска релация, която беше ултра трудна за промени.

Една примерна заявка към Overpass API, с която могат да се видят обекти, съществували преди време: http://overpass-turbo.eu/s/hVO Евентуално заявката може да бъде модифицирана за други дати, или да филтрира специфични тагове. Така както е заявката показва само ways съществуващи към 2015-01-01.

Тук се виждат два язовира които в момента ги няма. С клик на обекта се вади линк за страницата му в OSM от където пише кой кога го е изтрил и може да се покаже история на обекта.

Здравейте, отдавна не съм писал тук. Качих наскоро известно количество гори между Котел, Сливен, Карнобат и Смядово. Правени са по Landsat 8 (30m резолюция) от миналата година и полу-автоматично класифициране с QGIS. После доизкусуряване по наличните Bing и DigitalGlobe. Искат доста работа още - има вътрешни полигони за добавяне и не са особено точни на места. Опитах се да ги понацепя малко полигоните по разни пътища и граници, но са си големи. Точността като цяло прилична за големите площи гори според мен и се надявам, че може да е стимул и други да се пробват. По-дребните площи обаче страдат от ниската резолюция и там трябва да се цъка на ръка. Процедурата със Semi-automatic classification plugin-a на QGIS е сравнително проста, аз следвах tutorial в youtube :slight_smile: - после се векторизира автоматично и генерализира резултата + доста работа по чистене на грешки. Не съм пробвал със снимки от Sentinel2 - доста по-добри са откъм резолюция - 20m за инфрачервените дължини и ги пускат на средно 5-6 дена, но калибрирането им е малко отнесено. Все още не мога още да реша обаче, кое е по-добре - класифициране на Landsat/Sentinel и подобряване на точността в последствие, или бавно, но славно векторизиране на горите по пуснатите наскоро DigitalGlobe снимки.

Резолюцията можеш да я качиш още малко ьа ландсата на 15 метра. Прави се процеса pansharpening при който взима детайли от 8ми банд и комбинира цветовете от 30 метровите бандове. Аз се замислям за Сентинел, там е 10 метра резолюцията.Имам някакви опити, но не и с QGIS, можем да направим нещо, че да имаме пълно покритие на горите най накрая

Всъщност, май наизуст съм писал относно резолюцията. В туториала за Landsat 8 се ползват всички бандове, включително и панхроматичния банд, така че резолюцията е 15m. Подобно е и при Sentinel 2 - ползват се всички бандове - 4-те с резолюция 10m (RGB и NIR) и останалите инфрачервени, които са с 20m, като си избираш най-подходящите комбинации от бандове за класифициране на даден вид територия. Междувременно плъгинът е с нова версия, с доста полезни нови функции, които на пръв поглед ще улеснят премахването на грешки и векторизирането. Ще пробвам за някоя малка територия как е със Sentinel 2 и ще пиша.

Иначе има туториъл и за Sentinel 2, който се намира тук: https://youtu.be/FcETq8OWM0k - обяснено е всичко от сваляне на изображенията, предварителна обработка, избиране на семпли за класификация и т.н. Доста е лесен за следване. Плъгинът се тегли от настройките за плъгини на QGIS и е под името Semi-Automatic Classification Plugin (SCP). Единственото е, че изисква базово познаване на GIS/QGIS, но нищо особено сложно. Понякога дава странни грешки при теглене, но тегленето на бандовете един по един или директно (след регистрация) от https://scihub.copernicus.eu/dhus/#/home решава повечето проблеми.

Здравейте отново. Пробвах класификация на част от изображение от Sentinel 2a от края на август 2015 (гори около Враца - видя ми се добро като комбинация от прости и сложни за разпознаване гори). Класификацията правих по false color изображение (NIR-R-G - 10m):

Резултатите споделям по-долу:
След избиране на семпли и класифициране, а после отделяне само на полигоните с гори - получих следното (жълтеникавото върху true color (R-G-B) комбинация от Sentinel2 band-ове e разпознатата гора:

Ето и приближено:

След това същото, но след генерализация отново в/у Sentinel2 изображение:

Как изглежда обаче, когато го нанесем в/у Google:

Гледано в дребен мащаб - всичко изглежда доста добре, но като приближим (M 1: 10 000):

  • се вижда че методът и необходимата генерализация вкарват грешки, има грешно класифицирани гори, има проблем със сенките по склоновете, може да се филтрират още гори с минимална площ и т.н. Като цяло обаче мисля, че с последваща минимална ръчна редакция - би трябвало класифицирането по Sentinel2 да е напълно достатъчно за целите на openstreetmap. Спестява доста досадно цъкане по картата, особено при по-сложни гори.

След оправяне на грешките и още малко махане на излишни точки ще ги кача и тези гори в картата.