Są, są… http://mmwatch.osmz.ru/
Bardzo trafnie to ująłeś.
Zainstalowałem maps.me i od razu stało się jasne, skąd biorą się niektóre problemy.
Np. po utworzeniu POI, ale jeszcze przed wysłaniem zmian na serwery OSM:
- nie można zmienić kategorii - dlatego niektórzy mapujący tworzą po kilka POI
- nie można przesunać punktu - i może stąd te dziwne POI na środku drogi.
A po wysłaniu zmian nie można usunać POI, pozostaje proszenie o to uwagą.
Do tego dochodzi kiepskie tłumaczenie kategorii:
domek letniskowy to tourism=chalet - niby prawda, ale chodzi o obiekt turystyczny, a nie o budynek. Wiele osób używa tego w drugim znaczeniu.
schronisko to tourism=alpine_hut - i ludzie w ten sposób oznaczają schroniska dla bezdomnych (zwierząt, ludzi, matek)
stacja autobusowa to amenity=bus_station - powinno być dworzec autobusowy
sklep z elektronika to shop=mobile_phones (!)
bar to amenity=bar - popularny błąd
sklep ze sprzetem elektronicznym to shop=electronics
wysypisko to amenity=waste_disposal (całkiem pomylone pojęcia)_
Miejsce wypoczynku to highway=rest_area - to spotykam nierzadko w środku budynków, nie wiem z czym to ludzie kojarzą
pomnik historyczny to historic=monument
szopa - nie zgadniecie - to amenity=shelter
świątynia to amenity=place_of_worship - nie jest źle, ale nie każdy skojarzy, że tak należy oznaczyć kościół
Dodatkowym problemem jest, że te kategorie to jedna duża lista bez podziału na grupy i bez dodatkowych opisów.
Trudno w takiej sytuacji zorientować się, co oznacza np. “Źródło” (natural=spring).
Co ciekawe, edycja opening_hours jest bardzo rozbudowana i nigdy nie musiałem igodzin poprawić po użytkownikach maps.me. A jest to nagminne w przypadku korzystających z iD.
Niewątpliwie aplikacja ma potencjał, gdyż bardzo prosto się edytuje. Ale jest to w tej postaci tylko dla osób znających tagi i umiejących w razie problemów posłużyć się innym edytorem.
Wydzieliłem to jako nowy wątek, bo widzę. że temat nośny i na dodatek nie skończy się za chwilę.
Co do tłumaczenia, to chyba będzie prosto, bo wystarczy poprawić w tym pliczku:
https://github.com/mapsme/omim/blob/master/data/categories.txt
Sęk tylko w tym, żeby to były sensowne poprawki i - najlepiej - spójne. Macie propozycje jak poprawić te problematyczne nazwy?
Trudniej może być z poprawieniem działania samej apki pod kątem prostych użytkowników. Warto by się przekopać przez te zgłoszenia:
https://github.com/mapsme/omim/issues
Wie ktoś z was jak to wygląda w praktyce, tzn. czy oni je rzeczywiście uwzględniają i czy reagują w jakimś rozsądnym czasie? Żebyśmy chociaż wiedzieli, ile warto w to wkładać wysiłku, żeby się nie rozczarować.
Jak najszybciej:) W miarę poprawić jest łatwo, a docelowo to i tak będą musieli zrobić grupy kategorii, przecież problemy z niejednoznacznością występują także w innych językach.
Nie wiem co w tym pliku oznaczają cyfry przed niektórymi nazwami kategorii.
Wygląda na to, że chcą mieć tylko zgłoszenia mailowe - https://github.com/mapsme/omim/issues/3623
“A number before word means how many chars should be typed before suggestion with this word appears on a search screen.”
O dzięki, czyli tam jednak są grupy, ale dostępne tylko poprzez wyszukiwanie.
Widzę, że już ktoś pracował nad tłumaczeniami i wiele błędów poprawił:
https://github.com/mapsme/omim/pull/3667
Nie jest tak źle - z dyskusji wynika, że przynajmniej automatycznie odbierają już te zgłoszenia.
A grupy czekają tylko na swoją kolej:
https://github.com/mapsme/omim/issues/3760
Problemy z tym edytorem zasługują na uwagę, bo w tym roku korzysta z niego aż 25% użytkowników, czyli znienacka wskoczył na drugie miejsce po iD!
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Editor_usage_stats#by_number_of_users_.28distinct_uids.29
http://mmwatch.osmz.ru/?country=Poland
Proszę spojrzeć, jak MAPS.ME dodaje niepotrzebne name:pl.
Ludzie który piszą tę apkę naprawdę są niereformowalni Dodali specjalnie obsługę wielu języków, żeby Azjaci i inni nie zmieniali głównego tagu name obiektom, ale nawet to im nie wyszło…
Proszę spojrzeć, jak MAPS.ME dodaje niepotrzebne name:pl.
i niepotrzebne name:*
name:ru=Краков => name:ru=польша
http://www.openstreetmap.org/changeset/41934972
Mam pytanie. Czy ktoś z was orientuje się w jaki sposób mogę dodać do mapy nowy dom mieszkalny? Oczywiście w Maps Me
Takich rzeczy nie dodaje się w Maps.me. Od tego jest edytor - iD (ten w przeglądarce), lub JOSM (aplikacja na komputer).
Jest też edytor pod Androida (Vespucci), ale odradzam próby rysowania czegokolwiek na ekraniku telefonu. Pojedyncze punkty, korekty tagów - tak, rysowanie linii - już nie bardzo.
W Maps.me próbowałem dodać punkt, ale nie było go widać po dodaniu i nie było wiadomo, czy dodany i gdzie - w efekcie wprowadziłem sklep trzy razy i musiałem poprawiać na konputerze.
Jeśli nic innego, niż maps.me nie wchodzi w grę - zostaw uwagę we właściwym miejscu, wpisz w nią co możesz (dla sklepu: rodzaj, nazwa, godziny otwarcia; dla budynku - adres) i potem albo sama wprowadzisz w tym miejscu z komputera, albo ktoś inny to zrobi.
Ja to tu tylko zostawię
Antyweb napisał niedawno recenzję MAPS.ME.
https://antyweb.pl/maps-me-mobilne-mapy-offline-dla-podroznikow-i-spacerowiczow/
Antyweb napisał niedawno recenzję MAPS.ME.
https://antyweb.pl/maps-me-mobilne-mapy-offline-dla-podroznikow-i-spacerowiczow/
Niestety, w którymś momencie rozwój tych map przygasł, przynajmniej w Polsce
Z chwilą udostępnienia zakładki z wyznaczaniem tras dotarcia z punktu A do punktu B komunikacją miejską, można było mieć nadzieję, że uda się w końcu z nich korzystać bez wspomagania Google Mapy. Niestety to dość okrojona wersja i taka została
Trzeba zaprosić autora artykułu do edycji komunikacji miejskiej w Warszawie, to będzie wiedział, że kursy i linie same się nie dodają…
Zdaje się, że maps.me specjalnie udostępnia tylko część komunikacji. Kiedyś to było tylko metro i tylko z miast, w których tagowanie było poprawione wg zaleceń maps.me.
Nb. w artykule jest pochwała Yanosika.
Ten artykuł to pseudodziennikarska żenada - autor jak wynika z jego wpisów w dyskusji pod tekstem nie zrobił żadnego “riserczu”, nie znając mapy.cz, sam zaś z maps.me ma doświadczenie od roku. Ale feruje wyroki niczym autorytet o gasnącej gwieździe.
W dodatku robiąc niby recenzję aplikacji de facto pisze o mapach (ktore aplikacja tylko obsługuje jako źródło), myli aplikacje z mapami, dowiadujemy się że to niby maps.me dodaje poi do mapy (a tego nie robi, jedynym mapujacym z ekipy maps.me był Zverik, który od roku jest poza maps.me)
No i te peany na rzecz Google Maps - typowy artykuł sponsorowany udający niezależną analizę. Niestety, dzisiejsze internety to coraz bardziej reklamy tych co płacą, udające w marny sposób coś innego.