W tym tygodniu zrealizowałem swój mini projekt. Chciałem za pomocą python’a amatorsko statystycznie zbadać użycie przestarzałych tagów w Polsce. Efektem tej pracy są dwa notebooki IPythona link.
Jeden oznaczony datą 15.03 bazuje na danych właśnie z tej daty i do nich jest dostosowany opis, drugi 19.03 korzysta z aktualnych danych, ale opisy są nie zmienione względem 15.03. Różnice są dość znaczne (szczególnie jeśli chodzi o woj.śląskie), jest to efektem pisania opisu przez parę dni w momencie gdy OSM pędzi dalej.
W każdym razie zapraszam do przejrzenia notebooków i komentowania tej pracy.
Potrzebne są oba. Trafiają się patologiczne sytuacje z ruchem rowerowym dopuszczonym w jednym kierunku, przeciwnym do ruchu samochodów też dopuszczonych w jednym kierunku.
Ponadto oneway, oneway:bicycle powinno wystarczyć do ustalenia legalności kierunku ruchu - bez potrzeby analizowania tagów cycleway, ccyleway:left, cycleway:right itd.
Kiedy zaktualizują się odpowiednie warstwy na http://osmapa.pl/w/ na głównej stronie niby data aktualna ale juz dane na poszczególnych widokach wiszą bez zmian od 9 maja poza tym zginęły strzałki kierunkowe pasów jezdni
Ano właśnie. Czy ktoś z Was jest w pobliżu kolegi Marimila bądź ma z nim kontakt? Od dłuższego już czasu Marimil nie odpowiada naa maile. Zaczyna mnie to martwić.
Opatrzone są także subiektywnie ocenionym poziomem trudności. Te które nie mają przy sobie opisu działały jeszcze bardzo nie dawno (w skali miesiąca), a dziś nie udało mi się ich odpalić.
Właśnie uczę się używać PostGIS-a. Jest ktoś w stanie powiedzieć, jak w optymalny sposób sprawdzić które budynki nie leżą na żadnym z landuse/amenity? Celem jest sprawdzenie gdzie jest biednie z landuse
Zapytanie nie musi być super dokładne, domyślam się że optymalnie będzie przekonwertować wpierw budynki do punktów (centroid lub dowolny wierzchołek). To już mam obcykane
Nie wiem czego w sumie się spodziewać przy operacjach na tak wielkich obszarach i czy VBox mi nie eksploduje
Najbardziej interesują mnie budynki, bo to w miastach (i ogólnie miejscach zaludnionych) brak landuse razi najbardziej. Pokrycie landuse=farmland jest bardzo nierówne i nie zawsze mam pewność że tereny zostały dokładnie otagowane (łąki, pastwiska).
Inną rzeczą którą chcę zbadać jest sytuacja gdy ktoś narysował połowę budynków w mieście i zrobił sobie fajrant.
Miałoby to się odbywać na następującej zasadzie: porównujemy liczbę punktów adresowych nieleżących w budynkach do liczby punktów które albo leżą w budynku, albo są z budynkiem scalone.
Zakładamy oczywiście, że został dokonany w miejscowości import adresów, co w praktycznej większości miasteczek i miast jest prawdziwe.
Select bud.*
from planet_osm_polygon bud
left join planet_osm_polygon ame on ame.amenity is not null and ame.landuse is not null and ST_Intersects(ame.way, bud.way)
where bud.building is not null and ame.osm_id is null
Potrzebujesz indeksy na amenity, landuse, building i way i nic nie powinno wybuchnąć
Jakbyś miał jakieś pytania o PostGIS-a to jestem dostępny na skype najczęściej (jendrus305) albo pod telefonem… niestety na forum zaglądam średnio co 3 miesiące
Zrobiłem wizualizację, która pozwala poprawiać POI mające adres i nazwę, lecz brak im określającego je tagu. Jest to moje zadanie MapRoulette odtworzone przy użyciu PostGIS i Mapbox GL JS. Na tę chwilę jest 1614 obiektów do poprawienia.
Po przybliżeniu pokazują się nam nazwy, które są klikalne, otwiera się popup z tagami.
Szczególnie dużo jest tego w Warszawie i Wrocławiu
Gdyby się okazało, że przeoczyłem jakiś “określający” klucz, to proszę mi dać znać. Fałszywych alarmów powinno być już teraz mało.