Wizualizacje i analiza danych

Kontraruch tagujemy jako cycleway=opposite + oneway:bicycle=no
Powinien wystarczyć tylko jeden z nich, ale bezpieczniej dać oba.

VeloMap

W tym tygodniu zrealizowałem swój mini projekt. Chciałem za pomocą python’a amatorsko statystycznie zbadać użycie przestarzałych tagów w Polsce. Efektem tej pracy są dwa notebooki IPythona link.

Jeden oznaczony datą 15.03 bazuje na danych właśnie z tej daty i do nich jest dostosowany opis, drugi 19.03 korzysta z aktualnych danych, ale opisy są nie zmienione względem 15.03. Różnice są dość znaczne (szczególnie jeśli chodzi o woj.śląskie), jest to efektem pisania opisu przez parę dni w momencie gdy OSM pędzi dalej.

W każdym razie zapraszam do przejrzenia notebooków i komentowania tej pracy.

http://osmapa.pl/w/adresy/ - coś się zepsuło, wszystkie gminy renderują się na czerwono :frowning:

Potrzebne są oba. Trafiają się patologiczne sytuacje z ruchem rowerowym dopuszczonym w jednym kierunku, przeciwnym do ruchu samochodów też dopuszczonych w jednym kierunku.

Ponadto oneway, oneway:bicycle powinno wystarczyć do ustalenia legalności kierunku ruchu - bez potrzeby analizowania tagów cycleway, ccyleway:left, cycleway:right itd.

Znowu tak się zrobiło :frowning:

Kiedy zaktualizują się odpowiednie warstwy na http://osmapa.pl/w/ na głównej stronie niby data aktualna ale juz dane na poszczególnych widokach wiszą bez zmian od 9 maja :frowning: poza tym zginęły strzałki kierunkowe pasów jezdni :frowning:

Ano właśnie. Czy ktoś z Was jest w pobliżu kolegi Marimila bądź ma z nim kontakt? Od dłuższego już czasu Marimil nie odpowiada naa maile. Zaczyna mnie to martwić.

Zadziałało - chodzi już normalnie

I już nie chodzi normalnie :frowning: zawisło na 23 maja.

Przy okazji uczenia się obsługi scrapy, wyciągnąłem wszystkie kwerendy z overpass turbo które pojawiły się na tym forum i je opisałem.

Link

Opatrzone są także subiektywnie ocenionym poziomem trudności. Te które nie mają przy sobie opisu działały jeszcze bardzo nie dawno (w skali miesiąca), a dziś nie udało mi się ich odpalić.

To zapytanie w Wesołej według opisu sprawdza kody pocztowe, a w rzeczywistości - numery budynków.

Poprawione

Można prosić o aktualizacje serwera 2?
:roll_eyes:

Wielkie dzięki dla marimila za dzisiejsze aktualizacje wizualizacji po okresie krótszym niż miesiąc.
Jesteś lokomotywą na OSM.

Ponowna prośba o aktualizacje serwera 2 dla osmapa.pl/w/… area, maxsped i pozostałych. Ostatnia miała miejsce 22.stycznia.2017

Właśnie uczę się używać PostGIS-a. Jest ktoś w stanie powiedzieć, jak w optymalny sposób sprawdzić które budynki nie leżą na żadnym z landuse/amenity? Celem jest sprawdzenie gdzie jest biednie z landuse :wink:
Zapytanie nie musi być super dokładne, domyślam się że optymalnie będzie przekonwertować wpierw budynki do punktów (centroid lub dowolny wierzchołek). To już mam obcykane :laughing:

W sumie dawno z PostGIS’em nie siedziałem ale czy nie najłatwiej scalić wszystkie landuse w jedno i odjąć od Polski?

Nie wiem czego w sumie się spodziewać przy operacjach na tak wielkich obszarach i czy VBox mi nie eksploduje :smiley:
Najbardziej interesują mnie budynki, bo to w miastach (i ogólnie miejscach zaludnionych) brak landuse razi najbardziej. Pokrycie landuse=farmland jest bardzo nierówne i nie zawsze mam pewność że tereny zostały dokładnie otagowane (łąki, pastwiska).

Inną rzeczą którą chcę zbadać jest sytuacja gdy ktoś narysował połowę budynków w mieście i zrobił sobie fajrant.
Miałoby to się odbywać na następującej zasadzie: porównujemy liczbę punktów adresowych nieleżących w budynkach do liczby punktów które albo leżą w budynku, albo są z budynkiem scalone.
Zakładamy oczywiście, że został dokonany w miejscowości import adresów, co w praktycznej większości miasteczek i miast jest prawdziwe.

Zależy jaki masz schemat… dla schematu osm2pgsql:

Select bud.*
from planet_osm_polygon bud
left join planet_osm_polygon ame on ame.amenity is not null and ame.landuse is not null and ST_Intersects(ame.way, bud.way)
where bud.building is not null and ame.osm_id is null

Potrzebujesz indeksy na amenity, landuse, building i way i nic nie powinno wybuchnąć :slight_smile:

Jakbyś miał jakieś pytania o PostGIS-a to jestem dostępny na skype najczęściej (jendrus305) albo pod telefonem… niestety na forum zaglądam średnio co 3 miesiące :slight_smile:

https://tyrasd.github.io/osm-node-density/#2/51.2/16.9/latest,places