Standardy tagowania w Polsce

Tak, w wątku dla początkujących. Stwierdziłem, że chyba warto to wydzielić do osobnego wątku, ale w pierwszym wpisie podałem link do jego propozycji.

Wg mnie coś takiego byłoby bardzo przydatne, taka szybka ściąga do konkretnych rzeczy.
A jest coś takiego jak “miasto wzorcowe”? :slight_smile: Takie coś też by mi się bardzo podobało - miejsce gdzie poprawnie byłby skrzyżowania zrobione, drogi, oznaczone różne rzeczy… Czasem zastanawiam się “jak inni to zrobili” i dochodzę do wniosku, że nie wiem gdzie szukać takiego dobrze zrobionego mapowania, bo skoro ja robię błędy to skąd mam pewność że ktoś obok robi dobrze i nie będę powielał jego niedociągnięć albo nawet błędów.

[ EDIT: Przeniesione z wątku http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=18611 ]

Też dostrzegam nieraz te dwa problemy - jeden to taki, że szczegółowość wymaga znajomości bardziej tematu niż OSM (dlatego np. sport jest niedokończony w JOSM-ie, bo się na nim słabo znam), co z kolei oznacza, że zwykli mapowicze też będą mieli problemy (każdy pewnie widział silos bunkrowy, ale mało kto zna tę nazwę i pewnie raczej narysuje murek), a drugi to brak miejsca na rozszerzanie modelu o lokalizmy. Sztandarowy przykład dla mnie to bar mleczny - dla mnie (i pewnie dla Polaków i może innych Słowian) to coś zupełnie innego niż fast food, ale nie wiem jak należałoby to mapować: amenity=milky_bar (nikt tak nawet raz nie otagował)? A jak się to wprowadzi, to nagle może być problem z regułą rozróżniania restauracji od fast foodów - tzn. trzeba będzie ją przeformułować.

Hamm, wpadłem na ten temat szukając taggingu do sklepu ze sztukaterią… Dla mnie bar mleczny to amenity=bar plus cuisine=milk_bar

Bar mleczny to jak najbardziej amenity=fast_food i już od dawna nie są to bary mleczne, czyli nie oferują tylko dań jarskich. Zainteresowanie nimi wynika z faktu, że mają niskie ceny, a niskie ceny mają, gdyż są dotowane.
subsidized=yes powinno wystarczyć, a tekst “bar mleczny” można dodatkowo umieścić w description lub name:prefix.

Trzymając się tematu wątku:
amenity=bar to nie polski bar gastronomiczny, ale knajpa/wyszynk/bar alkoholowy. Trzeba by to jakoś zgrabnie ująć w tłumaczeniu, bo ludzie błędnie tagują.

Rzeczywiście amenity=bar to zupełnie co innego.

Oczywiście można na różne sposoby tagować, ale brakuje mi jakiegoś standardu dla barów mlecznych. Być może nie oferują tylko dań jarskich, ale nadal łatwo je rozróżnić od fast foodów typu hamburgery/hot dogi/kebab itp., bo oferują dania lokalne (zupy, ziemniaki, kasze, kompoty, naleśniki, różne kluski itp.). W końcu nie chodzi o 100% czystość definicji, tylko co jest przeważające. No i to, że ludzie rzeczywiście odróżniają te obiekty.

A jak się odróżnia hamburgerownię od kebabowni, o ile w ogóle?

cuisine=* ?

Tak, te tagi nawet dosyć są powszechne:

http://taginfo.openstreetmap.org/tags/cuisine=burger
http://taginfo.openstreetmap.org/tags/cuisine=kebab

No to nie ma się nad czym zastanawiać specjalnie. cuisine=milkbar może być?

Tu się trzeba zastanowic, co się chce otagować. Czy sam fakt bycia barem mlecznym, czyli sprzedawaniem części oferty zgodnie z odpowiednią ustawą, czy pewien rodzaj kuchni połączony nieodwałalnie z niskimi cenami.

IMHO “sprzedawanie części oferty zgodnie z odpowiednią ustawą” wiąże się bezpośrednio z “pewnym rodzajem kuchni”, a cenami chyba nie powinniśmy się zajmować.

Nie jest tak prosto z cuisine=milkbar - nawet w Wikipedii nie znaleźli angielskiego odpowiednika, bo jest już takie coś w Australii, a w dodatku autorom się kojarzy ze stołówką, a nie z fast foodem (skądinąd stołówek też nie umiemy tagować):

[ https://en.wikipedia.org/wiki/Bar_mleczny ]

1o, australijski milk bar nie ma nic wspólnego z restauracją, więc nie ma szans pojawić się w cuisine=*
2o, skoro polski bar mleczny funkcjonuje w angielskiej wikipedii jako “bar mleczny”, można użyć cuisine=bar_mleczny, dorzucając na wszelki wypadek link do wikipedii.

Tak czy owak, jest to kwestia uzusu w OSM, możemy pójść każdą drogą.

Niezupełnie.
Zgodnie z ustawą to są produkty do dań i maksymalna marża. Ustawa nie określa rodzaju kuchni.
W barach mlecznych chodzi właśnie o ceny. To, co oni oferują, można też znależć w innych fast foodach oraz restauracjach, tyle że z lepszą otoczką i za inne, wyższe ceny.
Nie da się odróżnić barów mlecznych od innych jadłodajni na podstawie kuchni na potrzeby osm, bo nie da się tego rozróżnienia ująć w sposób obiektywny.

Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale co do zasady chyba bierzemy rozumienie angielskie? Bar to z grubsza alkohol, a nasz Bar mleczny jest nazwą miejscową. Danie barowe rozumiem posiłek przygotowany z minimalnym nakładem pracy jako dodatek do alkoholu. Mam wrażenie, że w Polsce dania barowe po prostu rozwinięto a alkohol z barów mlecznych usunęła ustawa o wychowaniu w trzeźwości, przekształcając bar w fastfood.

Bywają oczywiście wyspecjalizowane restauracje np. tylko z naleśnikami albo tylko z pierogami, ale podałem wyżej zestaw dań charakterystycznych dla barów mlecznych i takie menu rzadko bywa gdzie indziej. Do tej pory taguję to prowizorycznie jako cuisine=regional, ale wydaje mi się, że jednak menu takich barów jest szczególną podkategorią kuchni regionalnej i na nią nie umiem jak dotąd znaleźć odpowiedniego schematu.

Jadłospis jest mi znacznie łatwiej ocenić niż ceny.

Jak się teraz przyjrzałem, to wygląda mi, że najbliższy zestaw tagów dla typowego baru mlecznego i stołówki powinien wyglądać tak:

amenity=fast_food
fast_food=cafeteria (525 obiektów)
cuisine=regional (55 305 obiektów)

ale, jak widać, nadal nie pozwala to na odróżnienie baru mlecznego od stołówki.

Można posługiwać się przedziałem cen dla dań głównych, np. do 10 zł, 10-20 zł itp.

Co do menu, to jak by te zasady miały wyglądać? Podział na produkty niedozwolone (alkohol, kebab), obowiązkowe (tu długa lista), opcjonalne (schabowy, mielony). A może sam kompot wystarczy? :wink:

Czy w stołówkach nie ma bardzo ograniczonego wyboru dań?

ja nadal byłbym za cuisine=bar_mleczny. Jest to jednoznaczne.
Co do widełek cenowych to tak ze dwa lata temu na niemieckojęzycznych forach była dyskusja na temat wprowadzania widełek cenowych w hotelach. Nawet w tym przypadku społeczność dość zgodnie odrzuciła tą propozycję pozostając jedynie przy podawaniu ilości gwiazdek, które dość jednoznacznie są indykatorem cenowym.
Można przecież używać gwiazdek w stosunku do restauracji. Nie wiem ile mamy w Polsce trzygwiazdkowych restauracji ale można bu się rozejrzeć.

Mam wrażenie, że niepotrzebnie dzielimy włos na czworo.

Istnieje w Polsce specyficzny rodzaj knajpy o nazwie “bar mleczny”, jest opisany w anglojęzycznej wikipedii jako “bar mleczny”. no to dodajemy cuisine=bar_mleczny w OSM wiki z linkiem do wikipedii i używamy. W czym problem?