A ma ktoś przetartą ścieżkę komunikacji z nimi (w sensie że jest z kim rozmawiać)?
W sumie w wersji minimum nawet wskaźnik by się przydał, że serwis jest dostępny - ewentualnie kiedy ostatnio był dostępny, tudzież statystyka za ostatnie dni czy miesiące (“niedostępny, ostatnio dostępny 4 dni temu, w tym miesiącu był czynny przez 63% czasu”), nawet w postaci jakiegoś prostego wykresu. Tak po prostu żeby mieć wyobrażenie co do stabilności i dostępności. To z naszej strony powinno dać się zrobić (powiedzmy skrypt testujący co godzinę kilka losowych kafelków), z ich strony natomiast przydałyby się informacje jeśli planują jakiś serwis/warstwę wyłączyć, modyfikować poważnie, albo dodać nowe.
Wcześniej pytałem o adresy WMS mapy historycznej, zapytałem o nie na profilu facebookowym ORSIP i dostałem linka z adresami
mapy historyczne na samym dole, obejmują Górny Śląsk
Dodana została możliwość, by JOSM miał uzupełniającą listę Certificate Authority, poza tym, co daje Java. Dorzuciłem też certyfikat CA Certrum, co powoduje, że połączenie z GUGiKowym podkładem jest domyślnie zaufane i nie trzeba ręcznie dodawać certyfikatów do Java’y.
Na razie skończyło się na konstatacji, że to jednak serwer jest źle skonfigurowany i w JOSM-ie nie będzie dorzucanych takich certyfikatów :-/ Jakby co, to zapraszam do dyskusji i argumentacji, czemu warto jednak dodać ten certyfikat.
Bez problemu zgodzili się na wykorzystywanie jej na potrzeby OSM. Dodałem już wms do listy podkładów JOSM, dla pewności trzeba w ustawieniach (zakładka WMS/TMS) odświeżyć listę i wtedy się pojawi. Aha, “ze względu na testowy charakter zastrzegają sobie możliwość czasowej niedostępności usług”, ale na razie niczego takiego nie zauważyłem.
szczególnie przydatna jest warstwa : Fotogrametria - Blok budynku (poligon) - są to obrysy bloków budynków z których lepiej się digitalizuje bo nie zasłaniają dachy i pochyłe ściany obiektów wysokich.
Na Podkarpaciu w szeregu miejsc (np. Leżajsku) spostrzegłem, że udostępnione zostały nowe w ostrej jakości mapy na podkładzie Geoportalu. Co ciekawe po przybliżeniu do skali gdzie ta dokładność robi różnicę względem dotychczasowych nieostrych podkładów nadal widoczny jest jedynie ten starszy nieostry. Czy to oznacza, że stopniowo będą te większe zbliżenia również udostępniane?
EDIT: Tak na dobrą sprawę fajnie widać różnice pomiędzy tym co było kiedyś a tym co jest teraz, choć swoją drogą stare kafle mogły by być pod osobną warstwą
Czy jest sposób, by dobrać się do starszych zdjęć geoportalu? W niektórych miejscach na starszych zdjęciach było lepiej widać drogi leśne i strumienie (brak liści na drzewach).
A kto rysuje drogi leśne i strumienie z orto skoro mamy udostepnionego przez geoportal WMS-a ze skaningu laserowego, na którym cała szata roślinna jest usunięta (tzw.ISOK_CIEŃ).
W JOSMIE gotowy podkład Geoportal2:ISOK hillshade
Zauważyłem że w kompozycjach BDOT jest wersja z tymi nowszymi ale Tracer z tym wms nie współpracuje (pokazuje że pobiera kafelki ale nie zapisuje ich w pamięci podręcznej).
Masz na myśli Katowice? Jakość jest bardzo dobra, lepsza niż z 2014 roku. Gdzie masz źle, w JOSM-ie? Porównywałeś z wersją stronie na UM Katowice? Jeśli w JOSM-ie gorzej, to może nie masz dopisanego [23] w adresie wms-a? Temat był wałkowany w wątku o JOSM.
Pojawiły się na geoportalu, zdjęcia są z 2015, kiepskiej rozdzielczości. Na szczęście obejmują tylko niektóre rejony.
Co ciekawe, poprzez wmts dostępne są wciąż stare zdjęcia, z 2014, a te nowe tylko poprzez wms.