Mapa szlaków i dróg rowerowych OSM

SPROSTOWANIE

…jak napisałem wcześniej… chodziło mi wyłącznie o “zwykłe chodniki” dlatego użyłem słowa chodniki.

…nie pisałem o oznakowanych ścieżkach rowerowych oddzielonych czy współdzielonych.

…chodnik min. 2m :wink: i rower dopiero może wjechać… tylko musi ustępować pieszemu… a z tym jest jest jest :slight_smile:

  1. Nie wystarczy żeby chodnik miał 2m, żeby można było nim jechać.
  2. Tu była mowa o chodnikach oznaczonych znakami C-16+T-22.

Łał, wygląda sensowniej niż OpenCycleMap, zdecydowanie.
Czekam niecierpliwie na drogi rowerowe itd.

Może warto pomyśleć nad postawieniem tego na jakimś serwerze i automatycznym regularnym odświeżaniu? Gotów byłbym się na takie coś zrzucać.

Dzięki. Serwer to dobry pomysł, na razie leży na serwerze, który opłacam z własnej kieszeni. Ja mam to zautomatyzowane u siebie, jeden click i skrypt odpala wszystko po kolei. Sęk w tym, że nie wiem jak to umieścić na zdalnym serwerze? Jak by to miało odpalać np. Tilemilla?

Na mur-beton są hostingi z możliwością instalacji oprogramowania i dostępem do crona…

Szczerze mówiąc jeszcze nie wiem jak to zrobić. Jeśli jest ktoś kto umie to zapraszam :slight_smile:

Właśnie odświeżyłem mapę. Skupiam się teraz na zoomach 6 do 9. Próbuję poprawić wyświetlanie szlaków icn i ncn. Dodałem ikonkę GreenVelo. Myślę, że wygląda spoko. Chcę dodać inne specyficzne ikonki dla charakterystycznych szlaków np Greenway.
Na zoomie 6 widoczne są tylko icn ncn i rcn. Według tej klasyfikacji są odpowiednio pogrubione linie.
Może ktoś ma pomysł na query w postgisie? Chodzi o wywalenie rond, na których szlaki wyglądają kiepsko i wprowadzają chaos.

wojtas82, ja od jakiegoś czasu bawię się trochę własną stroną z mapami - http://lodznamapach.pl. Jeszcze mocno kuleje (część elementów była robiona na szybko żeby sprawdzić jak to będzie działać) ale liczę na to, że znajdę trochę czasu i będzie ładniej :wink:

Strona działa na VPSie od OVH. Mapnik renderuje nakładkę z drogami dla rowerów, aktualizacja danych raz dziennie przez pliki z geofabrik przycięte do obszaru Łodzi (dla mapy całej Polski pewnie trzeba będzie robić to rzadziej, albo spróbować aktualizować na bieżąco z diffów - nie wiem tylko jak z wydajnością, czy serwer wyrobi).
Niestety UTFgrida, który u Ciebie bardzo fajnie działa, nie udało mi się zmusić do poprawnego działania…

W danych był spory bałagan. DDRki były zaznaczone nawet na osiedlowych chodnikach, wielu brakowało. Teraz powinny być kompletne w całej Łodzi, poza bodajże 3 uliczkami na których prawdopodobnie wprowadzono kontraruch, ale jeszcze tego nie zweryfikowaliśmy. Możesz się spodziewać że w całym kraju będzie mnóstwo elementów które nie zgadzają się z rzeczywistością.

Mapa szlaków wygląda fajnie. Trzeba będzie trochę pojeździć i poprawić dane w moich rejonach :slight_smile:

Wiem, co jeszcze chciałbym móc zobaczyć na mapie rowerowej: drogi z ograniczeniem do 30 km/h (do planowania drogi po DDR itp oraz uspokojonych ulicach) i drogi z ograniczeniem powyżej 50 (bo tam prawdopodobnie można chodnikiem).

Stojaki z podziałem na typ i wypożyczalnie to też fajny pomysł.
Na tej łódzkiej mapie uprościłbym i zmniejszył ikony i trochę poprzestawiał kolory (np. żeby było widać wszystkie typy dróg rowerowych na tle heatmapy).
A, i drugą heatmapę można wziąć od Stravy chyba.

Super. Przydałby się jakiś system weryfikacji.Relacje nie należą do łatwych obiektów w edycji.Łatwo jest popełnić błąd.Może trzeba stworzyć system powiadomień o zmianach na szlakach,które to trafiały by na jakąś listę? Generalnie jestem za zrobieniem czegoś w tym kierunku chociaż nie wiem jeszcze jak to ugryźć ?

Ps.Od przyszłego tygodnia nie będzie mnie ok.14 dni więc nie będzie nowości.Jadę znakować szlaki :slight_smile:

http://osm.vink.pl/osm/szlaki/ - nie wiem czy nie o takie coś ci chodzi. Bo może to już istnieje :slight_smile:
Brakuje jakiejś strony gdzie by były wszystkie takie fajne narzędzia umieszczane (bo ciężko było mi teraz tego linka znaleźć).

Znaju :slight_smile: Tak sobie patrzę na wiki :

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Szlaki

Brakuje tu informacji, że na osm nie dodajemy szlaków nieoznakowanych. Powinno to być podkreślone. Jest skłonny przymknąć oko jeśli szlak ma status state=proposed.
Brakuje również definicji dla “ref”. Według mnie “ref” powinien być dodawany tylko i wyłącznie wtedy gdy szlak ma numer, który występuje na oznakowaniu w terenie.
Do numeracji PTTK powinniśmy stosować unsigned_ref.
Dla szlaków rowerowych nie stosujemy osmc:symbol - dotyczy to tylko szlaków pieszych.Szlaki rowerowe oznaczamy za pomocą tagu colour.
Distance powinno być sprecyzowane. Podajemy jedynie długość w kilometrach.Nie dopisujemy skrótu “km”. Jeśli stosujemy separator to używamy kropki np. 15.2
Brakuje również daty odnowienia lub powstania szlaku, ta informacja może być użyteczna, dzięki temu możemy się domyślić w jakim stanie jest oznakowanie.

Mogę uzupełnić wiki w ten sposób?

A w czym to przeszkadza? osmc:symbol opisuje tylko znak graficzny, nie ma potrzeby wprowadzać ograniczeń tylko do szlaków pieszych.

Wiki jak i praktyka mówią co innego: jednostkę zawsze można dopisać, nawet domyślną jak “km” tutaj. Oraz można używać innych jednostek. Jako, że może to być kłopotliwe lepiej byłoby napisać, że wartości w innych jednostkach będą przekonwertowane na km.

Możesz zaproponować tag do tego, ale ja bym na jego podstawie nie próbował domyślać się stanu oznakowania :slight_smile:

Osmc symbol na Wiki dotyczy tylko szlaków pieszych

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:osmc:symbol

Nie ma słowa o rowerach.

Co do distance, w Polsce podajemy wartości w km.Jeśli ktoś koniecznie musi podać wartość w innych jednostkach chcąc opisać szlak będący w Polsce to wtedy powinien mieć taką możliwość i dopisać jednostkę.W przypadku kilometrów dopisywanie km jest bez sensu ponieważ jest to wartość domyślna. Obecnie zdarzają się wpisy z jednostką i bez. :slight_smile:

W wielu miejscach wiki są tego typu zapisy bez wprost podanego zakazu i ja wolę je wówczas nie interpretować zawężająco. Skoro sam symbol jest ogólny, szkoda wprowadzać zakaz jego stosowania dla innych przypadaków. Jeśli symbol szlaku rowerowego da się przedstawić w osmc:symbol to nie ma siły-maperzy będą to robili.

Moim zdaniem takie rozwiązanie nie jest zgodne z wiki, które zawsze pozwala na stosowanie symbolu jednostek.
To jest podobna sytuacja jak wyżej - lepiej pozwolić na więcej, chyba że ma się dobry powód dla zakazu. Poza tym taka reguła dotycząca distance musiałaby być wprowadzona globalnie, a nie tylko w polskiej wiki.

Update:

http://pomorskieszlaki.pl/#10/51.7789/19.6188/osm-rowerowe

Drogi rowerowe są teraz w warstwie ze szlakami. Obejmują całą PL. Legenda nie aktualna.
Warto wyczyścić cache przegladarki przed odpaleniem.

Fajnie, że teraz jest wszystko, ale straciłem w ten sposób możliwość wyłączenia szlaków i zostawienia samej infrastruktury rowerowej. A to była bardzo fajna cecha dla miejskiego rowerzysty. To sprawiało jakiś problem? Wydajnościowy na przykład?

Teraz renderuje za jednym razem w Tilemillu. Jakbym chciał osobno to dwa razy po godzinie renderowania :frowning:

Jeśli nie musisz nad tym cały czas siedzieć, to czymże jest godzina renderowania… Pliiiiz? :smiley: