Chodzi mi o to:
Hmmm…już chyba rozumiem. Mógłbyś podać ze dwa,trzy przykłady na osm? Zobaczę o co chodzi dokładnie i jak to ugryźć.
SPROSTOWANIE
…jak napisałem wcześniej… chodziło mi wyłącznie o “zwykłe chodniki” dlatego użyłem słowa chodniki.
…nie pisałem o oznakowanych ścieżkach rowerowych oddzielonych czy współdzielonych.
…chodnik min. 2m i rower dopiero może wjechać… tylko musi ustępować pieszemu… a z tym jest jest jest
- Nie wystarczy żeby chodnik miał 2m, żeby można było nim jechać.
- Tu była mowa o chodnikach oznaczonych znakami C-16+T-22.
No dobra, to tak to wygląda :
http://pomorskieszlaki.pl/#6/51.815/20.457/osm-rowerowe
Na razię są tylko szlaki rowerowe, proszę o opinie odnośnie prędkości ładowania i jakichś innych zgrzytów.
Łał, wygląda sensowniej niż OpenCycleMap, zdecydowanie.
Czekam niecierpliwie na drogi rowerowe itd.
Może warto pomyśleć nad postawieniem tego na jakimś serwerze i automatycznym regularnym odświeżaniu? Gotów byłbym się na takie coś zrzucać.
Dzięki. Serwer to dobry pomysł, na razie leży na serwerze, który opłacam z własnej kieszeni. Ja mam to zautomatyzowane u siebie, jeden click i skrypt odpala wszystko po kolei. Sęk w tym, że nie wiem jak to umieścić na zdalnym serwerze? Jak by to miało odpalać np. Tilemilla?
Dzięki. Serwer to dobry pomysł, na razie leży na serwerze, który opłacam z własnej kieszeni. Ja mam to zautomatyzowane u siebie, jeden click i skrypt odpala wszystko po kolei. Sęk w tym, że nie wiem jak to umieścić na zdalnym serwerze? Jak by to miało odpalać np. Tilemilla?
Na mur-beton są hostingi z możliwością instalacji oprogramowania i dostępem do crona…
Szczerze mówiąc jeszcze nie wiem jak to zrobić. Jeśli jest ktoś kto umie to zapraszam
Właśnie odświeżyłem mapę. Skupiam się teraz na zoomach 6 do 9. Próbuję poprawić wyświetlanie szlaków icn i ncn. Dodałem ikonkę GreenVelo. Myślę, że wygląda spoko. Chcę dodać inne specyficzne ikonki dla charakterystycznych szlaków np Greenway.
Na zoomie 6 widoczne są tylko icn ncn i rcn. Według tej klasyfikacji są odpowiednio pogrubione linie.
Może ktoś ma pomysł na query w postgisie? Chodzi o wywalenie rond, na których szlaki wyglądają kiepsko i wprowadzają chaos.
wojtas82, ja od jakiegoś czasu bawię się trochę własną stroną z mapami - http://lodznamapach.pl. Jeszcze mocno kuleje (część elementów była robiona na szybko żeby sprawdzić jak to będzie działać) ale liczę na to, że znajdę trochę czasu i będzie ładniej
Strona działa na VPSie od OVH. Mapnik renderuje nakładkę z drogami dla rowerów, aktualizacja danych raz dziennie przez pliki z geofabrik przycięte do obszaru Łodzi (dla mapy całej Polski pewnie trzeba będzie robić to rzadziej, albo spróbować aktualizować na bieżąco z diffów - nie wiem tylko jak z wydajnością, czy serwer wyrobi).
Niestety UTFgrida, który u Ciebie bardzo fajnie działa, nie udało mi się zmusić do poprawnego działania…
W danych był spory bałagan. DDRki były zaznaczone nawet na osiedlowych chodnikach, wielu brakowało. Teraz powinny być kompletne w całej Łodzi, poza bodajże 3 uliczkami na których prawdopodobnie wprowadzono kontraruch, ale jeszcze tego nie zweryfikowaliśmy. Możesz się spodziewać że w całym kraju będzie mnóstwo elementów które nie zgadzają się z rzeczywistością.
Mapa szlaków wygląda fajnie. Trzeba będzie trochę pojeździć i poprawić dane w moich rejonach
Wiem, co jeszcze chciałbym móc zobaczyć na mapie rowerowej: drogi z ograniczeniem do 30 km/h (do planowania drogi po DDR itp oraz uspokojonych ulicach) i drogi z ograniczeniem powyżej 50 (bo tam prawdopodobnie można chodnikiem).
wojtas82, ja od jakiegoś czasu bawię się trochę własną stroną z mapami - http://lodznamapach.pl. Jeszcze mocno kuleje (część elementów była robiona na szybko żeby sprawdzić jak to będzie działać) ale liczę na to, że znajdę trochę czasu i będzie ładniej
Stojaki z podziałem na typ i wypożyczalnie to też fajny pomysł.
Na tej łódzkiej mapie uprościłbym i zmniejszył ikony i trochę poprzestawiał kolory (np. żeby było widać wszystkie typy dróg rowerowych na tle heatmapy).
A, i drugą heatmapę można wziąć od Stravy chyba.
Super. Przydałby się jakiś system weryfikacji.Relacje nie należą do łatwych obiektów w edycji.Łatwo jest popełnić błąd.Może trzeba stworzyć system powiadomień o zmianach na szlakach,które to trafiały by na jakąś listę? Generalnie jestem za zrobieniem czegoś w tym kierunku chociaż nie wiem jeszcze jak to ugryźć ?
Ps.Od przyszłego tygodnia nie będzie mnie ok.14 dni więc nie będzie nowości.Jadę znakować szlaki
Super. Przydałby się jakiś system weryfikacji.Relacje nie należą do łatwych obiektów w edycji.Łatwo jest popełnić błąd.Może trzeba stworzyć system powiadomień o zmianach na szlakach,które to trafiały by na jakąś listę? Generalnie jestem za zrobieniem czegoś w tym kierunku chociaż nie wiem jeszcze jak to ugryźć ?
http://osm.vink.pl/osm/szlaki/ - nie wiem czy nie o takie coś ci chodzi. Bo może to już istnieje
Brakuje jakiejś strony gdzie by były wszystkie takie fajne narzędzia umieszczane (bo ciężko było mi teraz tego linka znaleźć).
Znaju Tak sobie patrzę na wiki :
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Szlaki
Brakuje tu informacji, że na osm nie dodajemy szlaków nieoznakowanych. Powinno to być podkreślone. Jest skłonny przymknąć oko jeśli szlak ma status state=proposed.
Brakuje również definicji dla “ref”. Według mnie “ref” powinien być dodawany tylko i wyłącznie wtedy gdy szlak ma numer, który występuje na oznakowaniu w terenie.
Do numeracji PTTK powinniśmy stosować unsigned_ref.
Dla szlaków rowerowych nie stosujemy osmc:symbol - dotyczy to tylko szlaków pieszych.Szlaki rowerowe oznaczamy za pomocą tagu colour.
Distance powinno być sprecyzowane. Podajemy jedynie długość w kilometrach.Nie dopisujemy skrótu “km”. Jeśli stosujemy separator to używamy kropki np. 15.2
Brakuje również daty odnowienia lub powstania szlaku, ta informacja może być użyteczna, dzięki temu możemy się domyślić w jakim stanie jest oznakowanie.
Mogę uzupełnić wiki w ten sposób?
Dla szlaków rowerowych nie stosujemy osmc:symbol - dotyczy to tylko szlaków pieszych.Szlaki rowerowe oznaczamy za pomocą tagu colour.
A w czym to przeszkadza? osmc:symbol opisuje tylko znak graficzny, nie ma potrzeby wprowadzać ograniczeń tylko do szlaków pieszych.
Distance powinno być sprecyzowane. Podajemy jedynie długość w kilometrach.Nie dopisujemy skrótu “km”. Jeśli stosujemy separator to używamy kropki np. 15.2
Wiki jak i praktyka mówią co innego: jednostkę zawsze można dopisać, nawet domyślną jak “km” tutaj. Oraz można używać innych jednostek. Jako, że może to być kłopotliwe lepiej byłoby napisać, że wartości w innych jednostkach będą przekonwertowane na km.
Brakuje również daty odnowienia lub powstania szlaku, ta informacja może być użyteczna, dzięki temu możemy się domyślić w jakim stanie jest oznakowanie.
Możesz zaproponować tag do tego, ale ja bym na jego podstawie nie próbował domyślać się stanu oznakowania
Osmc symbol na Wiki dotyczy tylko szlaków pieszych
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:osmc:symbol
Nie ma słowa o rowerach.
Co do distance, w Polsce podajemy wartości w km.Jeśli ktoś koniecznie musi podać wartość w innych jednostkach chcąc opisać szlak będący w Polsce to wtedy powinien mieć taką możliwość i dopisać jednostkę.W przypadku kilometrów dopisywanie km jest bez sensu ponieważ jest to wartość domyślna. Obecnie zdarzają się wpisy z jednostką i bez.
Osmc symbol na Wiki dotyczy tylko szlaków pieszych
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:osmc:symbol
Nie ma słowa o rowerach.
W wielu miejscach wiki są tego typu zapisy bez wprost podanego zakazu i ja wolę je wówczas nie interpretować zawężająco. Skoro sam symbol jest ogólny, szkoda wprowadzać zakaz jego stosowania dla innych przypadaków. Jeśli symbol szlaku rowerowego da się przedstawić w osmc:symbol to nie ma siły-maperzy będą to robili.
W przypadku kilometrów dopisywanie km jest bez sensu ponieważ jest to wartość domyślna. Obecnie zdarzają się wpisy z jednostką i bez.
Moim zdaniem takie rozwiązanie nie jest zgodne z wiki, które zawsze pozwala na stosowanie symbolu jednostek.
To jest podobna sytuacja jak wyżej - lepiej pozwolić na więcej, chyba że ma się dobry powód dla zakazu. Poza tym taka reguła dotycząca distance musiałaby być wprowadzona globalnie, a nie tylko w polskiej wiki.
Update:
http://pomorskieszlaki.pl/#10/51.7789/19.6188/osm-rowerowe
Drogi rowerowe są teraz w warstwie ze szlakami. Obejmują całą PL. Legenda nie aktualna.
Warto wyczyścić cache przegladarki przed odpaleniem.
Update:
http://pomorskieszlaki.pl/#10/51.7789/19.6188/osm-rowerowe
Drogi rowerowe są teraz w warstwie ze szlakami. Obejmują całą PL. Legenda nie aktualna.
Warto wyczyścić cache przegladarki przed odpaleniem.
Fajnie, że teraz jest wszystko, ale straciłem w ten sposób możliwość wyłączenia szlaków i zostawienia samej infrastruktury rowerowej. A to była bardzo fajna cecha dla miejskiego rowerzysty. To sprawiało jakiś problem? Wydajnościowy na przykład?