Mógłbyś pomyśleć o renderowaniu pasów rowerowych, śluz i innych tego typu wymysłów? Mogę pomóc z query jeśli będzie potrzeba.
Dziękuję. To już mam przygotowane, na razie jest tylko w województwie pomorskim i zachodniopomorskim.
http://pomorskieszlaki.pl/#12/54.4104/18.5161/osm-ddr
Chyba będę musiał skonsolidować szlaki piesze, rowerowe i drogi rowerowe do jednej warstwy bo renderowanie tego regularnie zajmie za dużo czasu…
Tak swoją drogą, ciekawe kto to znakował i czy tak jest w rzeczywistości?
http://pomorskieszlaki.pl/#11/52.6604/17.2142/osm-rowerowe
Niedopuszczalne jest aby szlaki tego samego koloru się krzyżowały…
EDIT: Będę musiał napisać jakąś regułę porządkującą “ref”. Przydałoby się również uaktualnić wiki i ściśle zdefiniować kiedy wpisujemy “ref”.
Jak w końcu robić z oznaczeniami ewidencyjnymi PTTK? offcial_ref? old_ref? To by się również przydało zdefiniować w wiki.
Może coś takiego (oczywiście mówię tu tylko o mojej bazie, nie zamierzam nic usuwać i zmieniać na osm automatem):
-usunięcie wszystkich “ref” z liczbą liter > 3
-pozostawienie wszystkich “ref”, które zawierają chociaż jedną cyfrę (dla szlaków na śląsku, które są numerowane w terenie)
Na razie więcej nie przychodzi mi do głowy.
Miałem na myśli pasów w taki sposób aby było widać przekrój drogi. Coś podobnego co kiedyś robiłem wektorowo z overpass api. Pomyślałem sobie teraz też, że może do szlaków oprócz opisów można dodać link do Wikipedii jeśli jest uzupełniony.
Linki do szlaków to będzie wisienka na torcie (do zrobienia - coś jak na waymarked trails).
Chodzi Ci o pasy rowerowe w jezdni?
http://pomorskieszlaki.pl/#17/54.40451/18.56471/osm-ddr
http://pomorskieszlaki.pl/#17/54.35248/18.64625/osm-ddr
W tych linkach widać, że pasy rowerowe są poodsuwane od osi drogi.
Chodzi mi o to:
Hmmm…już chyba rozumiem. Mógłbyś podać ze dwa,trzy przykłady na osm? Zobaczę o co chodzi dokładnie i jak to ugryźć.
SPROSTOWANIE
…jak napisałem wcześniej… chodziło mi wyłącznie o “zwykłe chodniki” dlatego użyłem słowa chodniki.
…nie pisałem o oznakowanych ścieżkach rowerowych oddzielonych czy współdzielonych.
…chodnik min. 2m i rower dopiero może wjechać… tylko musi ustępować pieszemu… a z tym jest jest jest
- Nie wystarczy żeby chodnik miał 2m, żeby można było nim jechać.
- Tu była mowa o chodnikach oznaczonych znakami C-16+T-22.
No dobra, to tak to wygląda :
http://pomorskieszlaki.pl/#6/51.815/20.457/osm-rowerowe
Na razię są tylko szlaki rowerowe, proszę o opinie odnośnie prędkości ładowania i jakichś innych zgrzytów.
Łał, wygląda sensowniej niż OpenCycleMap, zdecydowanie.
Czekam niecierpliwie na drogi rowerowe itd.
Może warto pomyśleć nad postawieniem tego na jakimś serwerze i automatycznym regularnym odświeżaniu? Gotów byłbym się na takie coś zrzucać.
Dzięki. Serwer to dobry pomysł, na razie leży na serwerze, który opłacam z własnej kieszeni. Ja mam to zautomatyzowane u siebie, jeden click i skrypt odpala wszystko po kolei. Sęk w tym, że nie wiem jak to umieścić na zdalnym serwerze? Jak by to miało odpalać np. Tilemilla?
Dzięki. Serwer to dobry pomysł, na razie leży na serwerze, który opłacam z własnej kieszeni. Ja mam to zautomatyzowane u siebie, jeden click i skrypt odpala wszystko po kolei. Sęk w tym, że nie wiem jak to umieścić na zdalnym serwerze? Jak by to miało odpalać np. Tilemilla?
Na mur-beton są hostingi z możliwością instalacji oprogramowania i dostępem do crona…
Szczerze mówiąc jeszcze nie wiem jak to zrobić. Jeśli jest ktoś kto umie to zapraszam
Właśnie odświeżyłem mapę. Skupiam się teraz na zoomach 6 do 9. Próbuję poprawić wyświetlanie szlaków icn i ncn. Dodałem ikonkę GreenVelo. Myślę, że wygląda spoko. Chcę dodać inne specyficzne ikonki dla charakterystycznych szlaków np Greenway.
Na zoomie 6 widoczne są tylko icn ncn i rcn. Według tej klasyfikacji są odpowiednio pogrubione linie.
Może ktoś ma pomysł na query w postgisie? Chodzi o wywalenie rond, na których szlaki wyglądają kiepsko i wprowadzają chaos.
wojtas82, ja od jakiegoś czasu bawię się trochę własną stroną z mapami - http://lodznamapach.pl. Jeszcze mocno kuleje (część elementów była robiona na szybko żeby sprawdzić jak to będzie działać) ale liczę na to, że znajdę trochę czasu i będzie ładniej
Strona działa na VPSie od OVH. Mapnik renderuje nakładkę z drogami dla rowerów, aktualizacja danych raz dziennie przez pliki z geofabrik przycięte do obszaru Łodzi (dla mapy całej Polski pewnie trzeba będzie robić to rzadziej, albo spróbować aktualizować na bieżąco z diffów - nie wiem tylko jak z wydajnością, czy serwer wyrobi).
Niestety UTFgrida, który u Ciebie bardzo fajnie działa, nie udało mi się zmusić do poprawnego działania…
W danych był spory bałagan. DDRki były zaznaczone nawet na osiedlowych chodnikach, wielu brakowało. Teraz powinny być kompletne w całej Łodzi, poza bodajże 3 uliczkami na których prawdopodobnie wprowadzono kontraruch, ale jeszcze tego nie zweryfikowaliśmy. Możesz się spodziewać że w całym kraju będzie mnóstwo elementów które nie zgadzają się z rzeczywistością.
Mapa szlaków wygląda fajnie. Trzeba będzie trochę pojeździć i poprawić dane w moich rejonach
Wiem, co jeszcze chciałbym móc zobaczyć na mapie rowerowej: drogi z ograniczeniem do 30 km/h (do planowania drogi po DDR itp oraz uspokojonych ulicach) i drogi z ograniczeniem powyżej 50 (bo tam prawdopodobnie można chodnikiem).
wojtas82, ja od jakiegoś czasu bawię się trochę własną stroną z mapami - http://lodznamapach.pl. Jeszcze mocno kuleje (część elementów była robiona na szybko żeby sprawdzić jak to będzie działać) ale liczę na to, że znajdę trochę czasu i będzie ładniej
Stojaki z podziałem na typ i wypożyczalnie to też fajny pomysł.
Na tej łódzkiej mapie uprościłbym i zmniejszył ikony i trochę poprzestawiał kolory (np. żeby było widać wszystkie typy dróg rowerowych na tle heatmapy).
A, i drugą heatmapę można wziąć od Stravy chyba.
Super. Przydałby się jakiś system weryfikacji.Relacje nie należą do łatwych obiektów w edycji.Łatwo jest popełnić błąd.Może trzeba stworzyć system powiadomień o zmianach na szlakach,które to trafiały by na jakąś listę? Generalnie jestem za zrobieniem czegoś w tym kierunku chociaż nie wiem jeszcze jak to ugryźć ?
Ps.Od przyszłego tygodnia nie będzie mnie ok.14 dni więc nie będzie nowości.Jadę znakować szlaki
Super. Przydałby się jakiś system weryfikacji.Relacje nie należą do łatwych obiektów w edycji.Łatwo jest popełnić błąd.Może trzeba stworzyć system powiadomień o zmianach na szlakach,które to trafiały by na jakąś listę? Generalnie jestem za zrobieniem czegoś w tym kierunku chociaż nie wiem jeszcze jak to ugryźć ?
http://osm.vink.pl/osm/szlaki/ - nie wiem czy nie o takie coś ci chodzi. Bo może to już istnieje
Brakuje jakiejś strony gdzie by były wszystkie takie fajne narzędzia umieszczane (bo ciężko było mi teraz tego linka znaleźć).
Znaju Tak sobie patrzę na wiki :
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Szlaki
Brakuje tu informacji, że na osm nie dodajemy szlaków nieoznakowanych. Powinno to być podkreślone. Jest skłonny przymknąć oko jeśli szlak ma status state=proposed.
Brakuje również definicji dla “ref”. Według mnie “ref” powinien być dodawany tylko i wyłącznie wtedy gdy szlak ma numer, który występuje na oznakowaniu w terenie.
Do numeracji PTTK powinniśmy stosować unsigned_ref.
Dla szlaków rowerowych nie stosujemy osmc:symbol - dotyczy to tylko szlaków pieszych.Szlaki rowerowe oznaczamy za pomocą tagu colour.
Distance powinno być sprecyzowane. Podajemy jedynie długość w kilometrach.Nie dopisujemy skrótu “km”. Jeśli stosujemy separator to używamy kropki np. 15.2
Brakuje również daty odnowienia lub powstania szlaku, ta informacja może być użyteczna, dzięki temu możemy się domyślić w jakim stanie jest oznakowanie.
Mogę uzupełnić wiki w ten sposób?