No dobra, to tak to wygląda :
http://pomorskieszlaki.pl/#6/51.815/20.457/osm-rowerowe
Na razię są tylko szlaki rowerowe, proszę o opinie odnośnie prędkości ładowania i jakichś innych zgrzytów.
No dobra, to tak to wygląda :
http://pomorskieszlaki.pl/#6/51.815/20.457/osm-rowerowe
Na razię są tylko szlaki rowerowe, proszę o opinie odnośnie prędkości ładowania i jakichś innych zgrzytów.
Sprawdziłem z grubsza koło Warszawy - prędkość jest bardzo dobra moim zdaniem, nie mam też zastrzeżeń do drobnego oszustwa, czyli że powyżej z16 grafika jest skalowana (ponieważ i tak wszystko widać, renderowanie na z17+ zjadałoby bardzo dużo zasobów, a dla szlaków rowerowych ważniejsze są skale makro), natomiast wydaje mi się, że nazwy powinny być wyświetlane inaczej, bo np. tu:
http://pomorskieszlaki.pl/#18/52.36885/20.74053/osm-rowerowe
widać tylko słowo “Szlak” na tle kolorka, a na jasnym tle nie widać, że to “Kampinoski Szlak Rowerowy”.
A to dlatego, że nazwa jest wpisana w ref i wyświetla się na ikonce…
http://www.openstreetmap.org/relation/132356#map=17/52.29427/20.54226&layers=C
Co do oszustwa, owszem, renderowanie tego powyżej zoom’u 16 zajełoby wieki. Obecna mapa renderuje się u mnie ok 1 godzin i 10 min w Tilemillu nie licząc ściągania i przetwarzania danych co również muszę jeszcze trochę zoptymalizować.
Mógłbyś pomyśleć o renderowaniu pasów rowerowych, śluz i innych tego typu wymysłów? Mogę pomóc z query jeśli będzie potrzeba.
Dziękuję. To już mam przygotowane, na razie jest tylko w województwie pomorskim i zachodniopomorskim.
http://pomorskieszlaki.pl/#12/54.4104/18.5161/osm-ddr
Chyba będę musiał skonsolidować szlaki piesze, rowerowe i drogi rowerowe do jednej warstwy bo renderowanie tego regularnie zajmie za dużo czasu…
Tak swoją drogą, ciekawe kto to znakował i czy tak jest w rzeczywistości?
http://pomorskieszlaki.pl/#11/52.6604/17.2142/osm-rowerowe
Niedopuszczalne jest aby szlaki tego samego koloru się krzyżowały…
EDIT: Będę musiał napisać jakąś regułę porządkującą “ref”. Przydałoby się również uaktualnić wiki i ściśle zdefiniować kiedy wpisujemy “ref”.
Jak w końcu robić z oznaczeniami ewidencyjnymi PTTK? offcial_ref? old_ref? To by się również przydało zdefiniować w wiki.
Może coś takiego (oczywiście mówię tu tylko o mojej bazie, nie zamierzam nic usuwać i zmieniać na osm automatem):
-usunięcie wszystkich “ref” z liczbą liter > 3
-pozostawienie wszystkich “ref”, które zawierają chociaż jedną cyfrę (dla szlaków na śląsku, które są numerowane w terenie)
Na razie więcej nie przychodzi mi do głowy.
Miałem na myśli pasów w taki sposób aby było widać przekrój drogi. Coś podobnego co kiedyś robiłem wektorowo z overpass api. Pomyślałem sobie teraz też, że może do szlaków oprócz opisów można dodać link do Wikipedii jeśli jest uzupełniony.
Linki do szlaków to będzie wisienka na torcie (do zrobienia - coś jak na waymarked trails).
Chodzi Ci o pasy rowerowe w jezdni?
http://pomorskieszlaki.pl/#17/54.40451/18.56471/osm-ddr
http://pomorskieszlaki.pl/#17/54.35248/18.64625/osm-ddr
W tych linkach widać, że pasy rowerowe są poodsuwane od osi drogi.
Chodzi mi o to:
Hmmm…już chyba rozumiem. Mógłbyś podać ze dwa,trzy przykłady na osm? Zobaczę o co chodzi dokładnie i jak to ugryźć.
SPROSTOWANIE
…jak napisałem wcześniej… chodziło mi wyłącznie o “zwykłe chodniki” dlatego użyłem słowa chodniki.
…nie pisałem o oznakowanych ścieżkach rowerowych oddzielonych czy współdzielonych.
…chodnik min. 2m i rower dopiero może wjechać… tylko musi ustępować pieszemu… a z tym jest jest jest
No dobra, to tak to wygląda :
http://pomorskieszlaki.pl/#6/51.815/20.457/osm-rowerowe
Na razię są tylko szlaki rowerowe, proszę o opinie odnośnie prędkości ładowania i jakichś innych zgrzytów.
Łał, wygląda sensowniej niż OpenCycleMap, zdecydowanie.
Czekam niecierpliwie na drogi rowerowe itd.
Może warto pomyśleć nad postawieniem tego na jakimś serwerze i automatycznym regularnym odświeżaniu? Gotów byłbym się na takie coś zrzucać.
Dzięki. Serwer to dobry pomysł, na razie leży na serwerze, który opłacam z własnej kieszeni. Ja mam to zautomatyzowane u siebie, jeden click i skrypt odpala wszystko po kolei. Sęk w tym, że nie wiem jak to umieścić na zdalnym serwerze? Jak by to miało odpalać np. Tilemilla?
Dzięki. Serwer to dobry pomysł, na razie leży na serwerze, który opłacam z własnej kieszeni. Ja mam to zautomatyzowane u siebie, jeden click i skrypt odpala wszystko po kolei. Sęk w tym, że nie wiem jak to umieścić na zdalnym serwerze? Jak by to miało odpalać np. Tilemilla?
Na mur-beton są hostingi z możliwością instalacji oprogramowania i dostępem do crona…
Szczerze mówiąc jeszcze nie wiem jak to zrobić. Jeśli jest ktoś kto umie to zapraszam
Właśnie odświeżyłem mapę. Skupiam się teraz na zoomach 6 do 9. Próbuję poprawić wyświetlanie szlaków icn i ncn. Dodałem ikonkę GreenVelo. Myślę, że wygląda spoko. Chcę dodać inne specyficzne ikonki dla charakterystycznych szlaków np Greenway.
Na zoomie 6 widoczne są tylko icn ncn i rcn. Według tej klasyfikacji są odpowiednio pogrubione linie.
Może ktoś ma pomysł na query w postgisie? Chodzi o wywalenie rond, na których szlaki wyglądają kiepsko i wprowadzają chaos.
wojtas82, ja od jakiegoś czasu bawię się trochę własną stroną z mapami - http://lodznamapach.pl. Jeszcze mocno kuleje (część elementów była robiona na szybko żeby sprawdzić jak to będzie działać) ale liczę na to, że znajdę trochę czasu i będzie ładniej
Strona działa na VPSie od OVH. Mapnik renderuje nakładkę z drogami dla rowerów, aktualizacja danych raz dziennie przez pliki z geofabrik przycięte do obszaru Łodzi (dla mapy całej Polski pewnie trzeba będzie robić to rzadziej, albo spróbować aktualizować na bieżąco z diffów - nie wiem tylko jak z wydajnością, czy serwer wyrobi).
Niestety UTFgrida, który u Ciebie bardzo fajnie działa, nie udało mi się zmusić do poprawnego działania…
W danych był spory bałagan. DDRki były zaznaczone nawet na osiedlowych chodnikach, wielu brakowało. Teraz powinny być kompletne w całej Łodzi, poza bodajże 3 uliczkami na których prawdopodobnie wprowadzono kontraruch, ale jeszcze tego nie zweryfikowaliśmy. Możesz się spodziewać że w całym kraju będzie mnóstwo elementów które nie zgadzają się z rzeczywistością.
Mapa szlaków wygląda fajnie. Trzeba będzie trochę pojeździć i poprawić dane w moich rejonach
Wiem, co jeszcze chciałbym móc zobaczyć na mapie rowerowej: drogi z ograniczeniem do 30 km/h (do planowania drogi po DDR itp oraz uspokojonych ulicach) i drogi z ograniczeniem powyżej 50 (bo tam prawdopodobnie można chodnikiem).
wojtas82, ja od jakiegoś czasu bawię się trochę własną stroną z mapami - http://lodznamapach.pl. Jeszcze mocno kuleje (część elementów była robiona na szybko żeby sprawdzić jak to będzie działać) ale liczę na to, że znajdę trochę czasu i będzie ładniej
Stojaki z podziałem na typ i wypożyczalnie to też fajny pomysł.
Na tej łódzkiej mapie uprościłbym i zmniejszył ikony i trochę poprzestawiał kolory (np. żeby było widać wszystkie typy dróg rowerowych na tle heatmapy).
A, i drugą heatmapę można wziąć od Stravy chyba.
Super. Przydałby się jakiś system weryfikacji.Relacje nie należą do łatwych obiektów w edycji.Łatwo jest popełnić błąd.Może trzeba stworzyć system powiadomień o zmianach na szlakach,które to trafiały by na jakąś listę? Generalnie jestem za zrobieniem czegoś w tym kierunku chociaż nie wiem jeszcze jak to ugryźć ?