Nie wiem jak to będzie wyglądać w innych rejonach, ale spójrz na ten rejon:
https://www.openstreetmap.org/#map=15/53.1522/18.1353&layers=CN
Tutaj chodniki osiedlowe mają dodaną możliwość jazdy na rowerze. Tylko, że takie coś mocno obniża przejrzystość szlaku.
Jak to wyjdzie na twojej mapie?
Tam jest bałagan w danych, ścieżki rowerowe i chodniki są narysowane 2 razy, raz jako połączone z jezdnią i drugi raz jako osobne. Można się spodziewać, że będzie to wyglądać niedobrze, dopóki się tego nie naprawi.
Hmmm, szczerze powiem nie wiem jak to będzie wyglądało. Na razie walczę z optymalizacją postgresa, ponieważ oprócz zastosowania bardzo dobrego skryptu Popeja do porządkowania stosuję jeszcze kilka reguł do ładnego ułożenia szlaków. Proszę więc o cierpliwość. Rozpatruję też wywalenie (oczywiście w mojej bazie) wszystkich ref nie zawierających cyfr bo wkurzają mnie te refy robione z nazw pod opencyclemap. Będą też ikonki dla charakterystycznych szlaków np. Greenvelo, WTR itd
unsigned_ref - taki był swego czasu wniosek z dyskusji o refach dla dróg
krajoweszlaki.pl ?
Aby ruch rowerów był na chodniku dopuszczony, to chodnik musi mieć powyżej 2m szerokości.
To może być więc nawet sprzeczne z przepisami ruchu drogowego.
Z punktu widzenia rowerzysty, jeśli jest znak pozwalający jechać chodnikiem, to nie ma znaczenia, że chodnik nie ma 2m.
A te chodniki osiedlowe nie są chodnikami w rozumieniu kodeksu drogowego.
No dobra, to tak to wygląda :
http://pomorskieszlaki.pl/#6/51.815/20.457/osm-rowerowe
Na razię są tylko szlaki rowerowe, proszę o opinie odnośnie prędkości ładowania i jakichś innych zgrzytów.
Sprawdziłem z grubsza koło Warszawy - prędkość jest bardzo dobra moim zdaniem, nie mam też zastrzeżeń do drobnego oszustwa, czyli że powyżej z16 grafika jest skalowana (ponieważ i tak wszystko widać, renderowanie na z17+ zjadałoby bardzo dużo zasobów, a dla szlaków rowerowych ważniejsze są skale makro), natomiast wydaje mi się, że nazwy powinny być wyświetlane inaczej, bo np. tu:
http://pomorskieszlaki.pl/#18/52.36885/20.74053/osm-rowerowe
widać tylko słowo “Szlak” na tle kolorka, a na jasnym tle nie widać, że to “Kampinoski Szlak Rowerowy”.
A to dlatego, że nazwa jest wpisana w ref i wyświetla się na ikonce…
http://www.openstreetmap.org/relation/132356#map=17/52.29427/20.54226&layers=C
Co do oszustwa, owszem, renderowanie tego powyżej zoom’u 16 zajełoby wieki. Obecna mapa renderuje się u mnie ok 1 godzin i 10 min w Tilemillu nie licząc ściągania i przetwarzania danych co również muszę jeszcze trochę zoptymalizować.
Mógłbyś pomyśleć o renderowaniu pasów rowerowych, śluz i innych tego typu wymysłów? Mogę pomóc z query jeśli będzie potrzeba.
Dziękuję. To już mam przygotowane, na razie jest tylko w województwie pomorskim i zachodniopomorskim.
http://pomorskieszlaki.pl/#12/54.4104/18.5161/osm-ddr
Chyba będę musiał skonsolidować szlaki piesze, rowerowe i drogi rowerowe do jednej warstwy bo renderowanie tego regularnie zajmie za dużo czasu…
Tak swoją drogą, ciekawe kto to znakował i czy tak jest w rzeczywistości?
http://pomorskieszlaki.pl/#11/52.6604/17.2142/osm-rowerowe
Niedopuszczalne jest aby szlaki tego samego koloru się krzyżowały…
EDIT: Będę musiał napisać jakąś regułę porządkującą “ref”. Przydałoby się również uaktualnić wiki i ściśle zdefiniować kiedy wpisujemy “ref”.
Jak w końcu robić z oznaczeniami ewidencyjnymi PTTK? offcial_ref? old_ref? To by się również przydało zdefiniować w wiki.
Może coś takiego (oczywiście mówię tu tylko o mojej bazie, nie zamierzam nic usuwać i zmieniać na osm automatem):
-usunięcie wszystkich “ref” z liczbą liter > 3
-pozostawienie wszystkich “ref”, które zawierają chociaż jedną cyfrę (dla szlaków na śląsku, które są numerowane w terenie)
Na razie więcej nie przychodzi mi do głowy.
Miałem na myśli pasów w taki sposób aby było widać przekrój drogi. Coś podobnego co kiedyś robiłem wektorowo z overpass api. Pomyślałem sobie teraz też, że może do szlaków oprócz opisów można dodać link do Wikipedii jeśli jest uzupełniony.
Linki do szlaków to będzie wisienka na torcie (do zrobienia - coś jak na waymarked trails).
Chodzi Ci o pasy rowerowe w jezdni?
http://pomorskieszlaki.pl/#17/54.40451/18.56471/osm-ddr
http://pomorskieszlaki.pl/#17/54.35248/18.64625/osm-ddr
W tych linkach widać, że pasy rowerowe są poodsuwane od osi drogi.
Chodzi mi o to:
Hmmm…już chyba rozumiem. Mógłbyś podać ze dwa,trzy przykłady na osm? Zobaczę o co chodzi dokładnie i jak to ugryźć.
SPROSTOWANIE
…jak napisałem wcześniej… chodziło mi wyłącznie o “zwykłe chodniki” dlatego użyłem słowa chodniki.
…nie pisałem o oznakowanych ścieżkach rowerowych oddzielonych czy współdzielonych.
…chodnik min. 2m i rower dopiero może wjechać… tylko musi ustępować pieszemu… a z tym jest jest jest
- Nie wystarczy żeby chodnik miał 2m, żeby można było nim jechać.
- Tu była mowa o chodnikach oznaczonych znakami C-16+T-22.
No dobra, to tak to wygląda :
http://pomorskieszlaki.pl/#6/51.815/20.457/osm-rowerowe
Na razię są tylko szlaki rowerowe, proszę o opinie odnośnie prędkości ładowania i jakichś innych zgrzytów.
Łał, wygląda sensowniej niż OpenCycleMap, zdecydowanie.
Czekam niecierpliwie na drogi rowerowe itd.
Może warto pomyśleć nad postawieniem tego na jakimś serwerze i automatycznym regularnym odświeżaniu? Gotów byłbym się na takie coś zrzucać.
Dzięki. Serwer to dobry pomysł, na razie leży na serwerze, który opłacam z własnej kieszeni. Ja mam to zautomatyzowane u siebie, jeden click i skrypt odpala wszystko po kolei. Sęk w tym, że nie wiem jak to umieścić na zdalnym serwerze? Jak by to miało odpalać np. Tilemilla?