Er komen er steeds meer, ook in ons land. Ik sta op het punt een recent in gebruik gekomen park met zonnepanelen op Ameland te mappen, maar stuit op op wat problemen.
Zoals vaak, kijk in dit soort situaties naar wat elders in den lande reeds in kaart is gebracht. Dat bracht me niet veel verder.
Het Zoneiland Almere (verwarming water) is voorzien van de tags ‘landuse=industrial’ en ‘name=Zoneiland’.
Een park met zonnepanelen in Azewijn (Gld) is voorzien van de tags ‘landuse=grass’, ‘name=Solarpark Azewijn 1,8MWp’ en ‘leisure=park’ (sic).
Voor zover ik wijs word uit de Wiki, zou een zonnepark (gebied) in elk geval voorzien moeten zijn van:
landuse=industrial
power=plant
plant:output:=
name=*
operator=*
Voor de feitelijke manier van energieopwekking, moeten dan binnen de ‘plant’ een of meerdere ‘power=generator’ plekken geplaatst worden.
Deze kunnen dan weer voorzien worden van tags als:
power=generator
generator:source=solar
generator:method=photovoltaic
(of bovenstaande twee gecombineerd in generator:type=solar_photovoltaic_panel ?)
Voor een zonnepark met honderden panelen is het ondoenlijk/onzinnig elk paneel apart te mappen als een generator, hoewel de Wiki dat wel schijnt aan te bevelen.
Mijn idee is om de omtrek van het zonnepark als ‘plant’ te mappen en ergens in het midden slechts één ‘generator’ te zetten, die de soort energieopwekking specificeert.
In overeenstemming met het gebruik op sommige plaatsen in ons land en ook bv. Spanje heb ik nu power=generator etc. gebruikt voor het gebied van het zonnepark Ameland.
Dit is ook wat JOSM oplevert als je kiest voor Voorkeuzen, Bouwwerken, Energie, Energievoorziening, Zonnekrachtcentrale.
Ik zag dat ze recentelijk in Duitsland dit op sommige parken juist weer hebben vervangen door het nieuwere power=plant, met daarbij behorend plant:source=* etc. Dat laatste wordt dan weer in de Wiki (nog) niet ondersteund.
Het wordt inderdaad kort vermeld, maar zonder link (rode tekst) naar een aparte Wiki pagina; een teken dat het nog niet echt uitgekristalliseerd is.
In de praktijk wordt het nauwelijks toegepast: taginfo.openstreetmap.org geeft momenteel een aantal van 57 ways voor plant:source=solar tegenover 64.799 voor generator:source=solar
Je kan eventueel ook gebruiker http://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Fanfouer contacteren. Hij heeft aan alle recente proposals ivm met power gewerkt. Hij is Franstalig, maar Engels is geen probleem. Als ik een met een probleem rond power zit, contacteer ik hem steeds rechtstreeks (via zijn email, maar die ga ik hier niet publiceren)
Voor zonneparken is aan te raden:
landuse=industrial
power=plant
plant:source=solar
plant:method=photovoltaic (stroom) of =thermal (heet water)
plant:output:=
name=*
operator=*
Heb Ameland dienovereenkomstig gewijzigd, en ook even Azewijn en Almere meegenomen.
Zeer recentelijk heeft gebruiker ‘US Woods’ bij de stad Groningen twee zonneparken gewijzigd van ‘power=plant’ naar ‘power=generator’ en de bijbehorende tags ‘plant:xxx’ naar ‘generator:xxx’.
Ik heb bij betreffende wijzigingenset middels een opmerking protest aangetekend. En ben van plan binnenkort de tags weer terug te zetten naar zoals het was (overeenkomstig de discussie in deze draad).
De wijzigingenset van ‘US Woods’ omvat een groot deel van Nederland, dus ik vrees dat hij/zij veel meer zonneparken heeft aangepast.
Dit is zoals onze Oosterburen het doen:
power=generator
generator:method=photovoltaic
generator:output:electricity=11 MW
generator:source=solar
generator:type=solar_photovoltaic_panel
name=EWV Solar Power plant
operator=EWV
power=generator
Heb deze mapper ook in België tegenkomen, waarbij hij waterstofleidingen in relaties aan het bundelen was.
Alleen was de tagging voor de delen waarvan de ligging niet precies genoeg bekend is, nog al ongelukkig.
Ik heb nu de volgende Nederlandse zonneparken, die waren gewijzigd in set 61819177, teruggezet naar de oude tags:
Woldjerspoor, Vierverlaten, Hoogveld Zuid, De Griene Greide, Galecop, Avri.
De parken Gansenwoirt I en II zijn in de tussentijd door iemand anders (‘groen_duiven’) bewerkt, ben ik nog even afgebleven.
Dit zijn twee zonneparken in Duiven die net aangelegd zijn en voor zover ik weet nog niet in productie. (Heb er zelf ook 4 panelen in, maar als deelgenoot nog geen bericht gehad dat ze operationeel zijn.)
De output wordt aangeduid in maximaal vermogen (MW, soms ook vermeld als MWp). Dus niet een geschatte jaaropbrengst in MWh!
Als het vermogen niet bekend is, kun je ook plant:output:electricity=yes gebruiken.
Met flink wat slagen om de arm een heel ruwe omzetting, in geval andere cijfers gegeven zijn:
1 MW = 1000 MWh per jaar (onderzoek Wageningen UR)
1 MW = 285 huishoudens (gebruiken ong. 3500 kWh per jaar)
Er staat overigens een spelfout in de operator van Gansenwoirt II, maar dit ter zijde.