road names discussion/poll

για τους αυτοκινητόδρομους υπάρχει έτοιμη λύση και λέγεται ΦΕΚ 253ΑΑΠ/2015

όσον αφορά Εθνικές Οδούς:
-νομίζω το καλύτερο είναι να αλλάζει το name όταν παρεμβάλλονται τοποθεσίες-κόμβοι, αλλά και εμπόδια στην συνέχεια του δρόμου (κέντρα πόλεων, αλλαγές κατεύθυνσης, φανάρια κτλ);εννοείται δεν αναφέρουμε κάθε μικρό χωριό

Παράδειγμα 1: ΕΟ3 στην Ελασσόνα (κόμβος + διακοπή συνέχειας)
Παράδειγμα 2: ΕΟ3 στην Λιβαδειά (κόμβος + φανάρι), πρέπει να στρίψεις δεξιά για να συνεχίσεις προς Μπράλο
Παράδειγμα 3: ΕΟ4 στην Βέροια (φανάρι), πρέπει να αλλάξεις κατεύθυνση για να συνεχίσεις στην περιφερειακή οδό (η συνέχεια των names θα μπορούσε να είναι Κοζάνη - Βέροια, Περιφερειακή Οδός Βέροιας, Βέροια - Αλεξάνδρεια)

-θα μπορούσε να ισχύει το ίδιο για τις ΕΠ, αλλά δεν ξέρω τι θα γίνεται στις αλλαγές νομών

ΥΓ:όταν πρότεινα να αναφέρονται μόνο οι προορισμοί στο name εννοούσα τις ΕΟ ΚΑΙ τους α/δ
ΥΓ2:στο ποστ #19 εννοούσα οτι είμαι υπέρ να υπάρχουν επαρχιακές οδοί, αλλά όχι σε αυτήν τη μορφή (θα μπορούσε να υπάρχει ένα σύστημα ανάλογα με τους προορισμούς, όπως είχα προτείνει παλιότερα)

Ξέρω οτι το σωστό και συνεπές με την Ελληνική γλώσσα είναι να περιέχονται οι φράσεις “Αυτοκινητόδρομος”, “Εθνική Οδός” και “Επαρχιακή Οδός” στα ονόματα των δρόμων. Και εγώ θα το ήθελα αυτό.

Όμως, μετά απο μελέτη του χάρτη σε διάφορες συσκευές διαπίστωσα οτι υπάρχει πρόβλημα με τα μεγάλα ονόματα.
Καταρχήν στα desktops είναι δύσκολο να διαβάζει κανείς τα μεγάλα ονόματα, για παράδειγμα το
“Εθνική οδός xx Θεσσαλονίκη -Αλεξανδρούπολη” ή άλλα σαν και αυτό είναι εξαιρετικά δύσκολο να διαβαστούν πάνω στον χάρτη λόγω του μήκους τους. (προσέξτε πόσο χώρο καταλαμβάνει στην οθόνη στην οποία διαβαζετε αυτό το post).

Και αυτό γίνεται ακόμη πιό δύσκολο όταν ο δρόμος είναι κάθετος και όχι οριζόνιος, και γενικά όταν αλλάζει κατεύθυνση. (διότι και το όνομα αλλάζει κατεύθυνση)

Στα navigators και στα κινητά τηλέφωνα το πρόβλημα είναι ακόμη μεγαλύτερο. Θέλεις 2 οθόνες(αν είχαν) για να διαβάσεις τα ονόματα. (γίνομαι λίγο υπερβολικός για να τονίσω το μέγεθος του προβλήματος).

Η βασική αρχή ενός χάρτη είναι να είναι απλός στο μάτι και να διαβάζεται εύκολα. Δεν γίνεται να ακολουθούμε τις επίσημες ονομασίες ολόκληρες (που και εγώ θα το ήθελα), και να έχουμε ως αποτέλεσμα ένα χάρτη δύσχρηστο και δυσανάγνωστο.

Το ονόματα έτσι όπως είναι τώρα είναι αδύνατον να διαβαστούν με μια ματιά (αυτός είναι βασικός σκοπός ενός χάρτη).
Εξάλλου η κλάση ενός δρόμου (αν ανήκει στο εθνικό ή επαρχιακό δίκτυο) φαίνεται ήδη απο τα χρώματα και/ή από τα refs. (εκτός της πεπίπτωσης Δ όπου δεν μιλάμε για δίκτυο αλλά για ονομασία δρόμων μέσα στις πόλεις).

So my new vote is:

Α.5 name=Σχηματάρι - Χαλκίδα name:en=Schimatari - Chalkida

Β.4 name=Άργος - Τρίπολη name:en=Argos - Tripoli.
*Old natiomal roads are exceptions. I think that that their name should be eg “Άργος - Τρίπολη (Παλαιά)” or something like this. That is because their class is not clearly defined by their color or ref tags. But i’m still thinking about it.

Γ.4 name=Βέροια - Σκύδρα name:en=Veroia - Skydra

Δ.1 name=Δημοκρατίας int_name=Dimokratias.

So, phrases like “Αυτοκινητόδρομος”, “Εθνική Οδός” και “Επαρχιακή Οδός” SHOULD and adsolutely MUST be omitted. The road class is already rendering by colors and/or ref tags.

A new project about Provincial roads has been started in here (as a draft for now).

My vote is:

Α.5
Β.4
Γ.4
Δ.1

Road names should be small and easily visible in small devices.

But there are some examples like in the city of Kavala http://www.openstreetmap.org/edit?node=137704920#map=18/40.93503/24.40778 where Leoforos Ethnikis Antistaseos is only tertiary (and this is correct) and has no ref. Because of this case I didn’t know if I should vote Δ.1 or Δ.2.

@ hariskar
Μια χαρά είναι η Εθνικής Αντιστάσεως (την είδα). Δεν χρειάζεται να έχει ref διότι δεν ανήκει σε κάποιο δίκτυο (Εθνικό ή Επαρχιακό).
Το θέμα που ψηφίζουμε στην περίπτωση/κατηγορία Δ είναι αν τα ονόματα στους δρόμους πρέπει ή όχι να περιέχουν τις λέξεις “Λεωφόρος” ή “Οδός”. (οι οποίες κατα την γνώμη μου αυξάνουν το μήκος του ονόματος).

Νίκο συμφωνώ και έχω καταλάβει τα παραπάνω, όμως αυτό που γράφεις

δεν ισχύει για την Εθνικής Αντιστάσεως και για αυτό προβληματίστηκα αν έπρεπε να ψηφίσω Δ.1 ή Δ.2. Όμως νομίζω ότι τέτοιες περιπτώσεις είναι σπάνιες οπότε ψήφισα Δ.1.

Εννοώ την κλάση όσον αφορά το Εθνικό ή επαρχιακό δίκτυο, τα οποία έχουν ref (EOxx ή ΕΠxx). Μεσα στις πόλεις συνήθως οι δρόμοι δεν έχουν ref και δεν ανήκουν σε κανένα δίκτυο. (Εθνικό ή Επαρχιακό).
EDIT: Διόρθωσα το αρχικό μήνυμα μου για γίνω πιο συγκεκριμένος, εδώ.

το τί θα ισχύσει μέσα σε πόλεις είναι άλλο θέμα επειδή είναι εκτός εθνικού ή επαρχιακού δικτύου, γενικά με τα ονόματα νομίζω το οδός ή λεωφόρος είναι λάθος για το osm, γιατί κάνει πολύπλοκη την αναζήτηση

η ψήφος μου είναι:
A5
B4
C4
D1

Hi,

This still leaves the problem of which destinations to use for the names.

In my opinion, we should stick to just the first and final designation of each National Road, so for example, the EO8 is just “Athens - Patras”, instead of the ugly patchwork of “Athens - Elefsina”, “Elefsina - Corinth”, etc, and that EO7 is just “Corinth - Kalamata”, instead of “Corinth - Nemea”, etc.

Please, for the love of all and each other, keep it simple. Thanks in advance.

– Amaroussi

deleted

to set some things straight…if we vote something and then someone goes and acts on its own this is against community consensus…
polls exist for a reason, i thought road names would be like this: Άγιος Στέφανος - Καπανδρίτι not Εθνική Οδός Οίον Αμφιαρείον mumbo jumbo pa pa um mao mao… i am really getting tired of all this

Sorry, my slip up there – I did not know if there was a firm result here yet or whether you formally confirmed what the result was. Until now I have only taken the names according to the standard in the local area. I have corrected this now.

I was just wondering, if data users want to use “Ethniki Odos” on their own maps then how should we technically cater for that under the new system?

He will write a programm that will parse the network key on the relation where a way belongs to. If it finds the word “national”, the programm will add the “Ethniki Odos” prefix. The same apllies on provincial roads too.
This is one of the reasons to why i immediately agreed on using the network key. If we add the network key on ways too, we will make programmers life easier because that programm will parse only ways and not relations.

Hi, I ran an overpass query on “type:way and highway~”^(motorway|trunk|primary|secondary|tertiary)." and network=" in major cities and I have not seen any widespread use of such an idea of tagging key:network with key:highway on ways. US and Canada uses the key:NHS, but that is a yes/no key.

It is a very new idea so we probably need more feedback on this. I will be neutral for now. If it is not feasible have you get any alternative ideas or do we have to reintroduce the prefixes as a result of this discovery?

Amaroussi.

https://www.openstreetmap.org/#map=15/38.3441/23.5870

βλέπω ξαναρχίσαμε τα ίδια με τα ΠΕΟ ΝΕΟ, ο καθένας ότι γουστάρει κάνει

δεν γίνεται δουλειά έτσι

άσε αλλού λέει κόμβος αλλού έξοδος τάδε, αυτό να γράφει έξοδος πόσο μπακαλίστικο είναι όμως

Check the history of the objects first: Geroge_ath was the one who decided to put in the ΠΕΟ and ΝΕΟ refs. Source: https://www.openstreetmap.org/way/32502470/history.

I did not want to touch the refs in case I missed something.

Ο George_ath όχι μόνο μόνο έβαλε τα ΠΕΟ, ΝΕΟ αλλά έβαλε και την λέξη “'Έξοδος” σε πολλούς κόμβους.

George_ath, δεν μπορούσες να μπεις στα site των εταιρειών που έχουν την ευθύνη των αυτοκινητόδρομων για να δεις τις επίσημες ονομασίες των κόμβων? οπού θα έβλεπες ότι δεν υπάρχει η λέξη “'Έξοδος” ούτε η λέξη “Κόμβος”?
Εσύ μάλιστα έγραψες αυτό το post https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=724134#p724134
Και άντε να δεχθώ ότι δεν μπήκες στα site. Δεν μπορούσες να δεις στον χάρτη μας πως είναι ονοματισμένοι όλοι οι άλλοι κόμβοι? και να ακολουθήσεις την ίδια λογική? Πραγματικά δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω αυτό, ανευθυνότητα ή βλακεία?

JayCBR, σε παρακαλώ, αν μπορείς φτιάξε τα λάθος ΠΕΟ και ΝΕΟ, διότι εσύ τα είχες φτιάξει και την άλλη φορά, σύμφωνα με την λίστα σου εδώ https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=684130#p684130
διότι αυτό δεν φτιάχνεται με mass edit.

Για τους κόμβους, θα ετοιμάσω ένα mass edit και θα φτιάξω το name tag. (και το int_name),

ΥΓ1. Οι προορισμοί του κόμβου μπαίνουν στο destination tag του δρόμου (way) που αναχωρεί από το κόμβο και όχι στο name του κόμβου.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=motorway%20junction?uselang=en-US

ΥΓ2. Είμαστε off topic.

EDIT: Παιδιά είδα και άλλα “μαργαριτάρια” του George_ath.
Άλλαξε και ονόματα αυτοκινητόδρομων και πρόσθεσε την λέξη “Αυτοκινητόδρομος”, πχ άλλαξε το name του Α1 από “Αθήνα - Θεσσαλονίκη - Εύζωνοι” σε “Αυτοκινητόδρομος 1”. https://www.openstreetmap.org/way/32125664/history

“Κύριε” George_ath διαβάζουμε το Ελληνικό wiki https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Greece πριν κάνουμε edit, και ιδίως όταν αφορά τον κυριότερο αυτοκινητόδρομο της χώρας. Απαράδεκτος!!!
Και για να μαθαίνεις η “ταμπελίτσα” Α1 που βλέπεις στον χάρτη σημαίνει Αυτοκινητόδρομος 1.
Οπότε δεν είναι ανάγκη να το βάλουμε και στο name.
Και στη τελική, εμάς μας θεωρείς ηλίθιους που πήραμε αυτήν την απόφαση? και μάλιστα μετά από πολλές διαβουλεύσεις?

Λοιπόν αγαπητή ελληνική κοινότητα του openstreet & κύριε nikospag προτού κάνεις αυτή την επίθεση προς τις αλλαγές που έκανα έχω να σου πω:

  1. Οι ορισμοί ΠΕΟ & ΝΕΟ υπάρχουν καταγεγραμμένοι στις πινακίδες του Εθνικού Δικτύου όπως και στο μητρώο. (Πχ μετά την υψηλή γέφυρα της Χαλκίδας προς Αθήνα, υπάρχει μια τεράστια πινακίδα που λέει προς Βαθύ μέσω ΠΕΟ). Επίσης σε πολλούς δρόμους είχατε ήδη την ονομασία "Παλιά Εθνική Οδός 1, 2, 8 " κτλπ. Έτσι τις βρήκα. Οπότε λέτε να αγνοούμε τις επίσημες ονομασίες και από την άλλη εγώ βρίσκω ήδη αυτές τις ονομασίες. Εκτός και αν δεν σε νοιάζει το όνομα αλλά το ref.
  2. Μου λες πως δεν υπάρχει η ονομασία έξοδος αλλά η λέξη κόμβος; Από την στιγμή που ως συμβιβασμό αριθμοδότησα τους δρόμους που οδηγούν προς την έξοδο των κλειστών αυτοκινητοδρόμων (λίστα Wikipedia), δεν μπορείς να αριθμήσεις Κόμβους αλλά ΕΞΟΔΟΥΣ. Στην Αττική Οδό αν ζητήσεις οδηγίες θα σου πούνε βγες στην τάδε έξοδο και όχι στον τάδε Κόμβο. Επίσης δεν υπάρχει ο όρος Κόμβος αλλά Α/Κ, ανισόπεδος κόμβος, αν θες να πάμε κατά τις αποτυπώσεις. (Αν ήξερες πως έπρεπε να γίνουν γιατί δεν το έκανες πριν από εμένα;)
  3. Γράφεις "Άλλαξε και ονόματα αυτοκινητόδρομων και πρόσθεσε την λέξη “Αυτοκινητόδρομος”, πχ άλλαξε το name του Α1 από “Αθήνα - Θεσσαλονίκη - Εύζωνοι” σε “Αυτοκινητόδρομος 1”. Εγώ άλλαξα το Αυτοκινητόδρομος 1 σε ενιαία ονομασία “Αθήνα - Θεσσαλονίκη - Εύζωνοι” κατά μήκος όλου του δρόμου και όχι κατά το δοκούν του εκάστοτε χρήστη. Έκανα ένα λάθος με το name & to name:el και το διόρθωσα από όσο θυμάμαι.
    Αλλά δεν λες κάτι που προσπάθησα να αποτυπώσω όλη την διαδρομή με το ίδιο όνομα. Αυτό δεν σε ένοιαζε; Ήταν μικρή & ασήμαντη λεπτομέρεια;
  4. “Και στη τελική, εμάς μας θεωρείς ηλίθιους που πήραμε αυτήν την απόφαση? και μάλιστα μετά από πολλές διαβουλεύσεις?” Και φυσικά δεν σας θεωρώ ηλίθιους, αλλά εσύ μήπως με θεωρείς; Διαβουλεύσεις μεταξύ ποιων έγιναν; Μεταξύ της κοινότητας ή με τους φορείς και το Υπουργείο που ορίζει το τι γίνεται στις Ελληνικές Οδούς;

Δεν θα αναφερθώ για τα πάμπολα μαργαριτάρια που βρήκα και διόρθωσα, κάτι που δεν κάνατε εσείς. Μερικά στα είπα ήδη κε nikospag. Καλή συνέχεια λοιπόν με τις αυτόνομες χαρτογραφήσεις σας. Τσιφλίκι σας το openstreetmap.

Οι ορισμοί ΠΕΟ & ΝΕΟ που υπάρχουν σε ορισμένες πινακίδες είναι είτε από λάθος της εταιρείας (που τις έχουμε επισημάνει στις εταιρείες) είτε επειδή είναι παλιές.
Προφανώς δεν είστε ενημερωμένος κ.George_ath.
Αυτά τα ΝΕΟ και ΠΕΟ που είδες σε λίγα σημεία στον χάρτη, είναι κάποια εναπομείναντα κομμάτια από τις παλιές ΝΕΟ και ΠΕΟ. Γι αυτό διαβάζουμε το φόρουμ, για να ενημερωνόμαστε κύριε εξυπνάκια.

Είπα πως δεν υπάρχει το “έξοδος” ούτε το “κόμβος” στις επίσημες ονομασίες στα site των εταιρειών.
Και εδώ είσαι αδιάβαστος κ.George_ath. Οι κόμβοι αριθμούνται και όχι οι έξοδοι. Απλά η κάθε έξοδος παίρνει το αριθμό του κόμβου.
Σε κάθε κόμβο ενός κλειστού αυτοκινητόδρομου υπάρχουν δύο έξοδοι (μία για κάθε ρεύμα κυκλοφορίας). Αυτές οι δύο έξοδοι έχουν την ίδια αρίθμηση? και μήπως σκέφτηκες γιατί έχουν την ίδια αρίθμηση?
Δεν μας ενδιαφέρει τι οδηγίες θα δώσει ο κάθε άσχετος υπάλληλος στην Αττική Οδό.
Επίσης το tag motorway_junction σημαίνει Α/Κ απο μόνο του, δεν είναι ανάγκη να το ξαναγράφουμε.
Που ήρθες να μας κάνεις και μάθημα.!!!
Επίσης εμείς για την λέξη “Έξοδος” αντιδράσαμε, δεν είπαμε κάτι για αρίθμηση των κόμβων.

Τι σημαίνει η φράση “Εγώ άλλαξα το Αυτοκινητόδρομος 1 σε ενιαία ονομασία “Αθήνα - Θεσσαλονίκη - Εύζωνοι” κατά μήκος όλου του δρόμου και όχι κατά το δοκούν του εκάστοτε χρήστη”? Μόνο εσύ καταλαβαίνεις τι έγραψες. Εννοείς ότι άλλαξες το name του relation?
Εγώ βλέπω οτι τα ways σε πάρα πολλά σημεία του Α1 είναι ονοματισμένα “Αυτοκινητόδρομος 1” από σένα. Τα υπόλοιπα κ. George_ath είναι απλώς λόγια.
Και να ξέρετε οτι δεν έκανα επίθεση έτσι επειδή μου κατέβηκε, αλλά όπως είδατε στα προηγούμενα posts αντέδρασαν και οι υπόλοιποι σε αυτά που κάνατε.

Ααα…καλά, εσύ ξεφύγει τελείως!!! Αυτές τις εξυπνάδες να τις πεις αλλού και όχι εδώ κ, George_ath. Και ποιος σου είπε ότι το Υπουργείο δεν συμβουλεύεται και εμάς? Έκατσες να διαβάσεις όλα τα ΦΕΚ που βρίσκονται στο wiki όπως κάναμε εμείς? Αφήστε το κ.George_ath.
Και στην τελική αυτό που υπερισχύει στο OSM είναι οι αποφάσεις της εκάστοτε κοινότητας τις οποίες σεβόμαστε όλοι μας.
Τώρα το αν σε θεωρώ ηλίθιο, που ρώτησες, καλύτερα να μην απαντήσω εγώ, ας απαντήσουν οι άλλοι.

Αυτά τα “μαργαριτάρια” που βρήκες τα κάνανε άνθρωποι σαν και εσένα που μπήκαν εδώ και κάνανε edits χωρίς καν να διαβάσουν το wiki,
Με λίγα λόγια άνθρωποι που δεν έχουν την αίσθηση του σεβασμού προς μια κοινότητα που προσπαθεί εδώ και χρόνια να φτιάξει έναν αξιοπρεπή χάρτη.

Γειά σας
κ. George_ath

EDIT:

Ααα, αυτήν την μπούρδα που είπατε κ George_ath την σκεφτήκατε μόνος σας ή είχατε και βοήθεια?
Έχετε ιδέα τι σημαίνει ΚΟΙΝOΧΡΗΣΤΟΣ ΧΩΡΟΣ?
Και ότι οι κοινόχρηστοι χώροι λειτουργούν με κανόνες?
Μόλις κατάλαβα λοιπόν ότι είστε απλώς ένα κακομαθημένο παιδί που νομίζει ότι μπορεί να κάνει ότι θέλει. Αυτά όμως δεν περνάνε εδώ,
Και με αυτή την συμπεριφορά όπου και να πας, όπου απαιτείται κοινή προσπάθεια, θα σε διώχνουν.

Γειά σας
κ. George_ath

ΥΓ. Ο έξυπνος παραδέχεται, ο πονηρός δικαιολογείται, ο ηλίθιος επιμένει.

Μια που ανέφερα για λάθος πινακίδες από εταιρείες, να σας ενημερώσω ότι έλαβα απάντηση από την Εγνατία Οδό για μία λάθος πινακίδα για τη οποία τους είχαμε ενημερώσει, μετά από επισήμανση του The Duke of Waltham στο post https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=680350#p680350
Το email που έλαβα λέει:

Αυτό απλώς για ενημέρωση της κοινότητας.