Mapy WMS dostępne dla OpenStreetMap

Nie mam problemów w ostatnich dniach, choć zauważyłem spowolnienie, szczególnie ze strony Geoportalu.

Wychodzi na to, że coś u mnie musi szwankować. Dzięki maraf24 za zainteresowanie.

Miałem kiedyś podobnie. Pomogło wpisanie innego adresu serwera DNS (np. 208.67.220.220)

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:WMS_for_Poland

Władek, a wiesz coś może o stanie tych adresów? Pytam zasadniczo w kontekście budynków do Tracera, ale w ogóle takie listy spaghetti są deko podejrzane o to, że z czasem cicho i po kawałku tracą aktualność.

Praktycznie … są on aktualne :slight_smile:
Problem jest po stronie ich serwera.
Dlatego, właśnie, często przestają działać, Czasami na chwile, a czasem na dłuższy czas.
Z moje doświadczenia wiem, że linki o których zapomniałem, zaczęły działać po kilku miesiącach.

Ostatnio “mapy.geoportal.gov.pl” działa często wolno, albo wcale.
Przez kilka dni jest szybki do 14:00 a po północy bardzo wolno.
W inne dni jest odwrotnie.
Może wypadałoby się zapytać osób aktualizujących dane w Geoportalu, dlaczego tak jest i jak sobie z tym poradzić.

Dlatego nie należy się załamywać tymi wyskakującymi informacjami o braku kafelków. :slight_smile:
Odczekać, mały spacer, kawka i znowu działa. :slight_smile:

Co to kolorów obiektów to legenda jest w:
http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/

A ma ktoś przetartą ścieżkę komunikacji z nimi (w sensie że jest z kim rozmawiać)?

W sumie w wersji minimum nawet wskaźnik by się przydał, że serwis jest dostępny - ewentualnie kiedy ostatnio był dostępny, tudzież statystyka za ostatnie dni czy miesiące (“niedostępny, ostatnio dostępny 4 dni temu, w tym miesiącu był czynny przez 63% czasu”), nawet w postaci jakiegoś prostego wykresu. Tak po prostu żeby mieć wyobrażenie co do stabilności i dostępności. To z naszej strony powinno dać się zrobić (powiedzmy skrypt testujący co godzinę kilka losowych kafelków), z ich strony natomiast przydałyby się informacje jeśli planują jakiś serwis/warstwę wyłączyć, modyfikować poważnie, albo dodać nowe.

Wcześniej pytałem o adresy WMS mapy historycznej, zapytałem o nie na profilu facebookowym ORSIP i dostałem linka z adresami :slight_smile:
mapy historyczne na samym dole, obejmują Górny Śląsk

http://www.orsip.pl/uslugi-przegladania

To tak dla potomnych - w ramach ticketu:
https://josm.openstreetmap.de/ticket/12264

Dodana została możliwość, by JOSM miał uzupełniającą listę Certificate Authority, poza tym, co daje Java. Dorzuciłem też certyfikat CA Certrum, co powoduje, że połączenie z GUGiKowym podkładem jest domyślnie zaufane i nie trzeba ręcznie dodawać certyfikatów do Java’y.

EDIT: To się trochę pośpieszyłem. Moja zmiana zostala wycofana, dalsza dyskusja jest w https://josm.openstreetmap.de/ticket/12710.

Na razie skończyło się na konstatacji, że to jednak serwer jest źle skonfigurowany i w JOSM-ie nie będzie dorzucanych takich certyfikatów :-/ Jakby co, to zapraszam do dyskusji i argumentacji, czemu warto jednak dodać ten certyfikat.

Jest nowa ortofotomapa Łodzi :slight_smile: JOSM ją wczytuje. Wygląda na to że jest z wiosny 2015.

Jakiś czas temu Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ udostępnił wms ortofotomapy Poznania z czerwca 2014 roku (5cm):

http://wms1.geopoz.poznan.pl:6080/arcgis/services/sip/ortofotomapa_2014/MapServer/WmsServer?

Bez problemu zgodzili się na wykorzystywanie jej na potrzeby OSM. Dodałem już wms do listy podkładów JOSM, dla pewności trzeba w ustawieniach (zakładka WMS/TMS) odświeżyć listę i wtedy się pojawi. Aha, “ze względu na testowy charakter zastrzegają sobie możliwość czasowej niedostępności usług”, ale na razie niczego takiego nie zauważyłem.

Witam,

Odnośnie serwisów Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ, to polecam również korzystanie ze zbioru warstw dostępnych pod adresem :

http://wms2.geopoz.poznan.pl:8080/geoserver/sip/wms

szczególnie przydatna jest warstwa : Fotogrametria - Blok budynku (poligon) - są to obrysy bloków budynków z których lepiej się digitalizuje bo nie zasłaniają dachy i pochyłe ściany obiektów wysokich.

zrzut ekranu

(cała lista wms-ów udostępnionych dostępna jest tu : http://195.216.117.150/sip/uslugi/get_uslugi )

J.

Warstwa Ortofoto Łódź przestała działać w JOSM. Wygląda na to że wyłączyli usługę WMS na gis.mapa.lodz.pl, ale działa na gis2.mapa.lodz.pl.
Bieżący działający adres: http://gis2.mapa.lodz.pl/awiskts/services/Ortofotomapa/Ortofotomapa/MapServer/WMSServer
Poprzedni: http://gis.mapa.lodz.pl/awiskts/services/Ortofotomapa/Ortofotomapa/MapServer/WMSServer

Na Podkarpaciu w szeregu miejsc (np. Leżajsku) spostrzegłem, że udostępnione zostały nowe w ostrej jakości mapy na podkładzie Geoportalu. Co ciekawe po przybliżeniu do skali gdzie ta dokładność robi różnicę względem dotychczasowych nieostrych podkładów nadal widoczny jest jedynie ten starszy nieostry. Czy to oznacza, że stopniowo będą te większe zbliżenia również udostępniane?

EDIT: Tak na dobrą sprawę fajnie widać różnice pomiędzy tym co było kiedyś a tym co jest teraz, choć swoją drogą stare kafle mogły by być pod osobną warstwą

Ortofotomapa została w wielu miejscach zaaktualizowana do roku 2015

Czas najwyższy! Dziękujemy :smiley: Rysowanie do prehistorycznych podkładów bardzo bolało i graniczyło z marnowaniem czasu.

Czy jest sposób, by dobrać się do starszych zdjęć geoportalu? W niektórych miejscach na starszych zdjęciach było lepiej widać drogi leśne i strumienie (brak liści na drzewach).

A kto rysuje drogi leśne i strumienie z orto skoro mamy udostepnionego przez geoportal WMS-a ze skaningu laserowego, na którym cała szata roślinna jest usunięta (tzw.ISOK_CIEŃ).
W JOSMIE gotowy podkład Geoportal2:ISOK hillshade

Nie wszystko tam widać.

Potwierdzam. Można się czasem zmylić, dlatego trzeba weryfikować z innymi mapami, np. TOPO geoportalu.