Podejrzewam więc, że przykład ustawień na wiki jest nieaktualny. Natomiast mam prośbę - czy ktoś, komu przynajmniej raz się udało wyrysować obrys budynku tą metodą, może podać jakie ma ustawienia? Wstawiłem URL z warstwy budynków Geoportalu widocznej w JOSM-ie, ale za każdym razem nie udaje mu się dociągnąć wszystkich kafelków. Zmieniłem wielkość kafelka na największy i nadal nic. Chciałbym wiedzieć, że nie marnuję czasu, a przy okazji poprawić wiki, żeby nie dezorientowała kolejnych użytkowników.
A w ogóle to przydałby się chyba po prostu preset do warstwy “Geoportal 2: budynki” w JOSM-ie (dokładniej w ustawieniach wtyczki), bo w tej chwili jest tylko do niemieckich budynków.
Spróbowałem wersji marafa i poszło gładko, mniej więcej całe osiedle obrobiłem i ani razu się nie zablokował - wielkie dzięki za pomoc!
Dobrym uzupełnieniem jest wtyczka building tools, ponieważ Tracer2 nie próbuje od razu łączyć pojedynczych punktów adresowych z obrysem budynku. Zaznaczam więc obszar iluś budynków hurtem i wywołuję Dane > Scal punkty adresowe. Ale docelowo warto by zaczepić autorów Tracera i zapytać, czy mogliby także dodać funkcję scalania przy tworzeniu.
Druga rzecz warta zrobienia to dodanie ustawień dla Geoportalu do preseta, żeby nowi użytkownicy mogli je kliknąć zamiast wpisywać ręcznie. Niestety nie znalazłem repozytorium kodu do wtyczki, wiecie może gdzie jest? Udało mi się za to natknąć bodaj na forka z kilkoma czeskimi podkładami - jak się da, to dobrze byłoby te wszystkie podkłady zebrać w jednym miejscu.
A tymczasem pozostaje poprawienie strony Wiki, żeby te działające wartości się tam znalazły od razu. Jak się pojawi preset (tudzież scalanie adresów w locie), to się zaktualizuje.
Zastanawiam się jeszcze nad obrysami w Geoportalu - nie zawsze wyglądają mi wiarygodnie, bo albo to nie jest budynek obecny, albo krzywo naniesiony, ale jak nie są przesunięte, to być może chodzi tylko o to, że jest to obrys po ścianach, a nie po dachu i dlatego nieco inaczej wygląda. Co robić w takim wypadku? Jak mam wątpliwości to zostawiam po dachu jak dotąd.
I jeszcze jedno pytanie - co oznaczają poszczególne kolory budynków? Jest gdzieś legenda do tego? Bo można by od razu tagować typ budynku.
My bierzemy obrys dachu jako building=yes plus min_height=, ten “mniejszy” obrys jest mierzony na wysokości 1 m nad poziomem terenu, zgodnie z prawem budowlanym. Dodajemy do niego building:part=yes
żeby można było sobie skonfigurować wedle potrzeb, ale zastanawiam się, na ile są aktualne. Chce się komuś sprawdzić albo akurat korzysta z tych ustawień i może potwierdzić, że są OK? Jeśli mają być dodane do wtyczki jako gotowe zestawy, to bez tego się nie obędzie.
Niestety obrysy przedstawione na geoportalu są wg mnie jakąś formą digitalizacji (być może automatycznej) map analogowych. Spotkałem się już z pokrzywionymi obrysami bloków budowanych z wielkiej płyty, gdzie z założenia wszystkie kąty są proste. Bardzo pokracznie wyglądają również obiekty, które posiadają wpisany w obrys fragment koła. Jest on automatycznie redukowany do trzech punktów i często widzimy trójkąty tam gdzie powinny być okręgi.
Co do kolorów - oznaczają one najprawdopodobniej klasyfikację budynków wg KŚT, ale nigdzie nie znalazłem rozpisanych tych danych. Chociaż wydaje mi się, że gdzieś o oczy obiła mi się wypowiedź Władka, na temat co jest na której warstwie. Z własnego doświadczenia: na warstwie 0 znajdują się kościoły i kaplice - ciemno brązowe (obiekty związane z religią), na warstwie 4 są obiekty przemysłowe - szare (albo popielate jak ktoś woli), na warstwie 5 są budynki mieszkalne - pomarańczowe, na warstwie 9 są budynki pozostałe - kremowe - jest ich najwięcej. Pozostałe zawsze rysuję metodą prób i błędów chociażby z tego powodu, że odcieni brązu zastosowano chyba ze trzy - jakby innych kolorów nie było.
Pod Windowsem działa wyśmienicie. Nie dość, że aktualniejszy to i pełniejszy gdyż zawiera również budynki na obszarach dotychczas niedostępnych.
Pytanie jak korzystać z tracera pod Linuksem? Ściągnąłem i zainstalowałem wersje dostępną z http://sourceforge.net/projects/tracer2server/ Bez względu czy uruchomię ją z wine czy mono żadnej nie wykrywa JOSM uruchomiony bezpośrednio w Linuksie i wyrzuca błąd o nieaktywnym serwerze Tracert
Czy ktoś się orientuje jak zgłosić łatkę do tego pliczka tudzież poprawione tłumaczenie? Czy to się da przez GitHuba czy jakoś inaczej? Strony JOSM-a nie są dla mnie zbyt czytelne:
mono ~/osm/tracer2server-code/trunk/src/bin/Debug/Tracer2Server.exe
You are running with the Mono VM
Running on Unix
i działa normalnie z wtyczką. Ale ja po prostu zainstalowałem wtyczkę z menu ustawień JOSM-a (F12), więc może to jakaś inna wersja albo co? Spróbuj w ten sposób i daj znać.
@kocio
Sa, tracert2 również się mnie uruchamia. Wtyczkę do JOSM również zainstalowałem przez ustawienia w aplikacji. Inaczej się chyba nie da ;). Problem jest w tym, że wtyczka z JOSM nie widzi serwera. Być może wynika to stąd, że JOSM jest zainstalowany w systemie tylko lokalnie dla użytkownika. Tak wygląda mój skrót którym startuje JOSM
Jest jednak różnica pomiędzy naszymi tracertami. Swój zainstalowałem z wine i uruchomiłem z mono, a ty widzę swój uruchamiasz skompilowany ze źródeł. W jaki sposób można tego dokonać pod Linuksem? Nigdy nic nie kompilowałem z mono a nie widzę tam żadnego autoconf czy automake
Edit 2: Skompilowane, uruchomione i dalej nic i w dodatku przy starcie dodało następującą linijkę “Could not set X locale modifiers” oprócz tych dwóch standardowych
Edit 3: Próba kompilacji JOSM pod Linuksem również spęzła na niczym przy dziwnym błędzie podczas pobierania kodu gdzie wywala próbę poprania aplikacji poprzez prak praw odczytu do pliku jpg na serwerze…
[...]
A images_nodist/presets/windmill.png
svn: E175013: Access to '/svn/!svn/rvr/7765/trunk/images_nodist/logo/bannerwiki.jpg' forbidden
JOSM-a nie kompiluję, uruchamiam przez WebStart ze strony projektu, czyli zasadniczo jakbym uruchamiał poleceniem:
java - jar josm-tested.jar
więc nie ma potrzeby kompilowania. Tracer2Server skompilowałem zgodnie z tymi instrukcjami na Wiki. Trudno mi powiedzieć co u ciebie jest nie tak. Używam najnowszej wersji Ubuntu (15.10 64-bit).
Z importami jest tak, że nie chodzi o konkretne narzędzie, lecz o sposób jego używania. Jeśli cała praca, którą wykonujesz, mogła by być wykonana przez automat (tylko być może nie potrafisz go stworzyć), to ma to wszelkie znamiona importu. Z tracerem akurat sprawa jest prosta, bo do niego używa się podkładu BDOT, który ma liczne, łatwo rozpoznawalne wady (budynki poszatkowane dość bez sensu na części, stopnie schodów itp. jako osobne obrysy, wyciągnięte obrysy nie trzymające prostopadłości, budynki przecinające istniejące w OSM obiekty itd. itp.). Jeśli jednak każdy obrys wyciągnięty tracerem porównujesz z innymi źródłami (np. podkładem zdjęć satelitarnych geoportalu), dbasz o zachowanie odpowiednich kątów oraz tagów i dokonujesz rzetelnie ręcznej weryfikacji wprowadzanych danych to tracer jest tylko narzędziem takim samym jak buidling_tools pomagające rysować kąty proste lub “a” w JOSM przyciągające do “równych” kątów i jest to normalna edycja.
Porównaj również krótką dyskusję na ten temat tutaj: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=53741