Overpass - do wyciągania danych z OSM

Bezpośrednio z API: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/API_v0.6#Map_Notes_API
Można też zrobić uwagi w formie bazy dla Osmanda.

Chyba nie umiem tego wykorzystać.

Żeby mi się przydało, powinno wymagać tylko przeglądarki - czyli raczej Overpass-turbo.
W tej chwili albo planuję po danych z Overpassa (w tej chwili na tapecie mam apteki), albo po uwagach, ale ostatnio się uwag w mojej okolicy namnożyło i jadąc po aptekach pomijam uwagi i vice versa. Nie bardzo mam też w robocie czas na rozrysowanie sobie trasy na podstawie dwóch osobnych mapek - w końcu w pracy jestem. Jedna mapka z uwagami i czym-tam-się-akurat-oprócz-uwag-zajmuję zwiększyłaby efektywność tych przejazdów…

Czego tu brakuje, żeby mi się wyświetliły obszary?

[out:json][timeout:900];
// fetch area “Polska” to search in
{{geocodeArea:Warszawa}}->.a01;
{{geocodeArea:Żyrardów}}->.a02;
// gather results
(
(.a01; .a02;);
);
// print results
out body;

[out:json][timeout:900];
// fetch area “Polska” to search in
{{geocodeArea:Warszawa}}->.a01;
{{geocodeArea:Żyrardów}}->.a02;
// gather results
(
(.a01; .a02);
rel(pivot);
);
// print results
out geom;

Dzięki, tego mi właśnie brakowało.

Po paru przeróbkach, oto zapytanie, którym łatwo poskładać i zobaczyć dowolne obszary, po czym użyć ich do dowolnego zapytania dla tak poskładanego obszaru:

EDIT: Wrzuciłem na wiki i zaraz ktoś uprościł:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Overpass_API/Overpass_API_by_Example#Sum_of_a_few_defined_OSM_areas
:smiley:

Da się overpassem wyciągnąć kawałek drogi o znanym mi id?

Jak kawałek? Normalnie całą drogę to masz np. way(364663895).

O to właśnie chodziło. “Kawałek” w sensie, że jest to część drogi o znanej mi nazwie, a ja chcę tylko tę część.

THX :smiley:

Czy overpass rozróżnia atrybuty dzięki, którym dałoby się wyciągnąć poligony czyli way zamknięte w pętlę?
Przydałaby się kwerenda dla takich źle otagowanych poligonów jak:

  1. natural=tree_line
  2. man_made=embankment (chyba też natural=cliff)
  3. dopiszcie podobne jeśli znacie

albowiem rendery takich poligonów nie uwzględniają a i walidadory opuszczają.

Przykład pierwszy to oczywiście natural=wood, zaś przykład drugi rozwiązuje się dzieląc w 2 punktach obwód na 2 “półokręgi"i wtedy rendery kreślą bez problemu dwie połączone ze sobą way, co na mapie wygląda jak poligon bez wypełnienia kolorem środka.
Można też nie domykać np. embankment zostawiając mikroszczelinę między końcami, ale zawsze ktoś może uznać to za” niedociąg" i po połączeniu spowodować zniknięcie z map.

Widzę, że nawet starzy maperzy czasem nie sprawdzają co się renderuje a co nie, więc proponuję stworzyć listę braków renderingu na popularnych stylach i serwisach mapowych, z propozycjami obejścia tych braków lub wskazaniem serwisu, który już to renderuje.
Wielu nowych maperów nie frustrowałoby się, że ich obiekty się nie renderują gdyby taka lista była stale aktualizowana a zapewne byłaby też motywacją do naciskania na rendery aby zaczęły ważne obiekty uwzględniać.
Nie wiem tylko czy taką listę robić w formie wątku na forum czy tabeli na wiki, ale chyba moderator mógłby przekreślać braki renderu które już zostały usunięte, więc nie musiałby edytować posta jego autor gdyby rozstał się już z OSM.
Pewnie najlepiej byłoby mieć i wątek do dyskusji (które tagowanie ma największą szansę na doczekanie się renderu) i uporządkowaną tabelę na wiki, bo trudno przeszukiwać cały wątek aby wyłapać, że ktoś edytował stary post.No chyba, że 1 lub 2 post będzie tylko listą.Ponieważ to nie miejsce na taką dyskusję, założę wątek w celu ustalenia jak to robić.

Tu można pociągnąć ten temat http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=55064

EDIT:
Dałoby się poprawić literówkę w tytule wątku?

W podróży nie mamy możliwości weryfikowania takich danych jak:
FIXME
Bugs
Notatki
description
note

które zawierają wiele wątpliwości czy nieprawdziwych informacji.

Widzę, że w overpassie można sobie te tagi wyszukać i plik wyeksportować do zdjęcia czyli pliku png.
Niestety tracimy wszystkie dane poza geolokalizacją tzn. opisy i nie wiemy co mamy sprawdzać.
Taki plik oglądamy w telefonie w przeglądarce zdjęć
Dodatkowo nie sprawdzałem jaki jest rozmiar zdjęć w pixelach, ale skoro to zrzut, to mniejszy niż rozmiar monitora no i nie zoomowalny a overpass ma wielkie zasłaniające się znaczniki.
Zatem trzeba robić wiele zrzutów dla użytecznego zooma aby pokryć obszar planowanej wycieczki.

Na kompie stacjonarnym overpass pozwala po kliknięciu w znacznik zapoznać się z wszystkimi tagami, czyli wiemy co mamy sprawdzać.
Czy pod androidem overpass działa tak samo?
Aby okienko wyskoczyło potrzeba chyba połączenia on-line.

Czy ktoś używał overpassa w podróży do weryfikacji danych jakie wymieniłem?

Prośba do autora lub moderatora o poprawienie literówki w tytule tego wątku.

Zrobione.

Overpass działa w przeglądarce, więc jeśli tylko przeglądarka w Twoim telefonie w ogóle obsłuży stronę, to Overpass będzie działać tak samo.
Z tym, że chyba nadal nie da się overpassem wyciągać notatek.

Ja nie, jak coś chciałem sprawdzać po drodze, to sobie to oznaczałem na mapie przy planowaniu podróży.

Czy negacja regexów dla kluczy jest wspierana? Dokumentacja mówi, że tak, a mi nie chce działać.

Mi działało. Nie próbujesz w ten sposób wykryć braku klucza, prawda?

Czy jest jakiś sposób, aby wyciągnąć wszystkie dane dla bboxa danego powiatu/gminy?

Możesz przeformułować pytanie?
Bo nie rozumiem, co chcesz właściwie osiągnąć.

http://overpass-turbo.eu/s/lkX

W kreatorze wpisz coś w stylu “name=* in rzeszowski” to dla powiatu, a “Rzeszów” dla gminy. Jeśli zaś nazwa gminy i powiatu używana w overpass’ie się pokrywają to trzeba by było znaleźć numer relacji która jest reprezentacją danej gminy/powiatu i wpisać zamiast nazwy “name=* in XXXXXXX”.

Pięknie dziękuję za odpowiedzi. Przykład od wowika jest tym czego szukałem :slight_smile: