Naar aanleiding van de ook door anderen al aangestipte wens voor het eventueel overnemen van de wegdeelvlakken, wilde ik ook van mijn kant uit nog wat input leveren.
Ik ben al circa 3 jaar bezig met de ontwikkeling van een zeer geavanceerde OpenStreetMap renderer voor ArcGIS (`ArcGIS Renderer for OpenStreetMap´ - nog niet publiek beschikbaar!), die custom styles ondersteund op basis van ArcGIS layer files. Wanneer dit klaar is, biedt dit een alternatief voor de nu meest gebruikte osm2pgsql/postgis/mapnik render tool chain.
Daarin heb ik in de laatste versie ook ondersteuning voor de area:highway tagging ingebouwd. De vlakken worden pas vanaf een schaal >= 1:3750 weergegeven, en liggen over de corresponderende weglijnen heen, zodat ze vanaf 1:3750 de lijnen verbergen. Wel zijn de lijnen nog nodig, om de wegnaam-labels weer te geven. Ik laat ze dus gewoon in de weergave zitten, hoewel ze op plekken met area:highway vlakken dus bedekt worden. Ik denk dat dit een acceptabele oplossing is voor het probleem van de “dubbele” weergave (vlak/lijn) van de wegen, en de meest bevredigende oplossing.
Het renderen van area:highway is overigens volledig facultatief (net zoals voor alle render rules), je kunt ze ook weglaten in de style.
In het Duitse forum had ik onder de thread Strassen als Fläche (http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=26317&p=14), al eens een aantal voorbeelden gepost, die ik bij deze ook hier in de post heb opgenomen. Deze voorbeelden zijn van de stad Szczecin in Polen, een van de weinige plekken waar vrij grootschalig al vlakken met area:highway zijn ingevoerd. De bijgaande plaatjes laten de resultaten van de rendering van de area:highway vlakken duidelijk zien. Ik denk dat dit aardig om van te `watertanden´ is…
Merk een aantal belangrijke details van de rendering op:
-
area:highway vlakken worden correct volgens de layer=x tag gestapeld. Er is dus geen slordige willekeurige weergave van de vlakken, of foutieve versmelting van de vlakken op verschillende layer niveau’s.
- Heel belangrijk, ook man_made=bridge features worden gerenderd volgens de layer=x tag. Daarmee is er fysieke verticale scheiding tussen fly-overs en de onderliggende wegen. Ik zou er dus voor willen pleiten om bij overname van wegdeelvlakken, ook viaducten correct over te nemen en van de juiste tags te voorzien.
- De weergave toont voor de wegdeelvlakken een kleur op basis van de surface=x tag. Persoonlijk zie ik weinig tot geen nut van het weergeven van wegdeelvlakken op basis van de area:highway=x classificatie zelf. Immers, de weergave van wegclassificatie vindt veel beter plaats op kleinere schalen, terwijl op grote schaal de surface interessant wordt. Dit betekent wel dat ook een surface=x tag moet worden opgenomen bij elk area:highway=x feature!
Overigens heb ik zelf in dit gebied, en speciaal ook bij het grote viaduct naast de rivier, ook nog veel correcties op de tagging en ligging van lijn- en vlakelementen moeten uitvoeren. Bij deze weergave is het namelijk van cruciaal belang dat de highway=x weglijnen, area:highway=x vlakken en de man_made=bridge features perfect op elkaar aansluiten. Is dat niet het geval, dan vallen er namelijk rare gaten in de weergave, doordat b.v. een man_made=bridge met layer=1 ineens over een area:highway=x vlak met layer=0 valt, dat wel gewoon in het verlengde van dezelfde weg / viaduct ligt! (de er onderdoor gaande kruisende weg moet natuurlijk wel afgedekt worden). Dit komt dan dus doordat of de man_made=bridge feature met layer=1 te ver doorloopt, of doordat het er op liggende area:highway=x vlak met ook layer=1 te snel op houdt / te kort is ingetekend.
Het heeft al met al meerder cycli van editing gekost, om de boel op deze specifieke voorbeeldplek, op orde te krijgen. De terugkoppeling van de render resultaten was daarbij cruciaal, omdat dit snel fouten aantoonde met de layering, die in de OSM editors totaal onzichtbaar zijn!
Mvg,
Marco