W Gentoo jest to fajnie rozwiązane - kompilując coś tworzone są dwie wersje bilbliotek - 32-bitowa i 64-bitowa. Nie ma wtedy problemu z uruchamianiem starszych aplikacji 32-bitowych, takich jak wspomniany Acrobat Reader, który jest dystrybuowany jako brzydka binarka.
Trzeba tylko sobie ustawić zmienną: ABI_X86=“64 32”
Korzyścią jest możliwość korzystania z więcej niż 4GB pamięci RAM.
W Ubuntu z kolei po migracji doinstalował mi ileś bibliotek o tej samej nazwie co pakiety 64-bitowe, tylko z przyrostkiem “:i386”. Tak czy owak balrog-kun ma rację, w tę stronę to mniejszy problem niż odwrotnie.
Dbając o aktualny stan dróg na mapie OSM warto śledzić jeden z wątków na Forum SCC, tj. zestawienie wszystkich nowo budowanych odcinków dróg w ciągu DK i DW. Kolega Kemo wykonuje naprawdę dobrą robotę: http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=117967490&postcount=30
5 grudnia nastąpiły poważne problemy z częścią plików na Geofabrik, niestety także w przypadku polskich województw, tu są bardziej szczegółowe informacje:
Czy byłoby bardzo źle widziane, gdybym puścił wokół Warszawy arbitralną granicę obszaru, powiedzmy dodając kawałki granic powiatów do jakiejś swojej relacji?
Ewentualnie jak inaczej zdefiniować sobie taki obszar w celu odpytywania Overpassem na potrzeby różnych akcji? Ma nie być prostokątny.
Na razie najlepsze, co wymyśliłem bez wyznaczania własnego obszaru w OSM, to zapisać sobie fragment zapytania sumujący kilka-kilkanaście geocodeArea i to by mi w zasadzie wystaczyło, gdybym umiał sobie wyświetlić taki zsumowany obszar i zobaczyć, czy nie zostawiłem dziur w środku…
Nie wiem, gdzie to umieścić, więc umieszczam tutaj: Zmapuj rowerową infrastrukturę Wrocławia [link] (Fundacja ePaństwo prowadząca projekt Koduj dla Polski szuka programistów do stworzenia mapy rowerowej Wrocławia - drogi oraz infrastruktura - w oparciu o dane z Urzędu Miejskiego m. Wrocławia w formacie ArcGIS).
W skrócie: Kiedyś w nieokreślonej przyszłości nasze “GPSy” będą pobierać pozycję na podstawie sygnałów z dedykowanych nadajników na stacjach telefonii komórkowej z dokładnością centymetrową.
“The system most likely is a decade from the consumer market”
Swojego czasu zapytałem na forum o routing “kajakowy”. Otrzymałem pomoc i teraz podzielę sie moimi praktycznymi doświadczeniami.
Można zastosować dwa podejścia:
“Wyciąć” trasę spływu w edytorze Josm i zapisać ślad GPX
BRouter - profil “river” - routing online lub możliwość instalacji w telefonie i współpraca z np. Osmandem
Mam nadzieję, że komuś to się przyda, tak jak mi pomogły podpowiedzi innych.