Hei,
Jeg har en stund lagt merke til at i Østmarka blir skog rendret over alle andre arealer, som vann, myrer, gårdsplasser etc.
Dette kan for eksempel ses her (Eriksvann og Simmingsmyr):
http://www.openstreetmap.org/#map=16/59.8307/10.9351
Årsaken er såvidt jeg kan skjønne at multipolygonet som heter “Østmarka” er tagget som skog.
http://www.openstreetmap.org/relation/38279
http://www.openstreetmap.org/relation/38279/history#map=10/59.8358/11.0248
Jeg er usikker på om dette multipolygonet reflekterer Markagrensa med stor M. På Bøler er jeg i hvert fall overrasket over hvordan den strekker seg nesten helt til Bøler kirke:
http://www.openstreetmap.org/relation/38279/history#map=15/59.8795/10.8532&layers=D
Det er minst to mulige løsninger på dette:
1:
Knytte alle arealer som vann, myrer, gårdsplasser etc. til 38279 som “inner”. Dette har jeg gjort for Tømmerholtjern og Griseputten, før jeg oppdaget at problemet gjaldt hele Østmarka. Hvis man skal gjøre dette for alle arealer i Østmarka som ikke er skog, vil det bli et voldsomt multipolygon som er veldig vanskelig å jobbe videre med. Det vil være feil, for da vil ikke vann og myrer regnes som en del av Østmarka, men som “hull”.
2:
Fjerne taggen skog fra 38279 Østmarka, og beholde dette multipolygonet kun som en avgrensning rundt området. Deretter opprettes flere nye mindre multipolygoner med taggen “skog” der det faktisk er skog, avgrenset av veier, kraftlinjer, bekker og andre naturlige begrensninger. Vann og myrer opprettes som egne polygoner der det er hhv vann og myr. Fordelen med dette er at avgrensningen av hva som er “Østmarka” vil være uavhengig av naturtyper/landcover/landuse/natural.
Begge metodene vil kreve mye arbeid, men metode 2 vil nok kreve mer arbeid enn 1.
Så er det spørsmålet om nøyaktighet. Hvis jeg skal sette i gang med dette, vil jeg nødvendigvis måtte tegne skogsmråder etter tilgjengelig ortofoto, med de feilkilder det medfører. Allikevel vil jeg påståat resultatet vil være bedre enn i dag, der hele “Østmarka” er definer som skogsområde.
Det vil også ta lang tid, og måtte gjøres i mange redigeringsrunder resultatet mes arbeidet pågår vil jo da være noe midt i mellom, med hvite felter der skogen ikek er tegnet inn ennå. Igjen vil jeg pasta at dette er bedre enn i dag, siden et hvitt felt signaliserer at området ikke er kartlagt, heller enn at det (muligens feilaktig) er angitt som skog.
Et lignende problem er diskutert her:
http://www.openstreetmap.org/user/Abbe98/diary/28368
Det er sikkert tydelig at jeg mener metode 2 er den riktige å bruke, men jeg vil gjerne høre andres synspunkter før jeg begynner på noe så drastisk.