Mooi Piers, da’s een handig hulpmiddel. Let er wel op het Actueel Hoogtebestand Nederland niet zo actueel is. Nieuwbouw van pakweg 1-2 jaar oud staan er nog niet op. Je ziet wel de contouren van hijskranen e.d. bij een wijk in aanbouw. Dus oppassen voor klakkeloos overtekenen!
JaVaWa heeft de hoogtebestanden van AHN een aantal jaren geleden al verwerkt met de netwerken van de Waypoint site als mogelijke achtergrond. Zie http://planner.gps.nl/ahn
Inderdaad, zelf vind ik het ook het fijnst om alleen gebieden in te tekenen waar ik ook echt ben geweest. Voor geolocatie is dan zo’n AHN echter wel erg handig, vooral omdat ik niet altijd een GPS tracker aan heb staan.
AHN3 is weer een stuk recenter dan AHN2, alleen nog niet landsdekkend. Verder lijkt AHN3 via deze server een offset van [0.5, -1.4] te hebben, om een onduidelijke reden.
jkelder, Allroads: De AHN2 op nationaalgeoregister.nl heeft een statische schaal en heeft daardoor erg weinig detail, subtiele verschillen als bospaadjes zie je daar nevernooit niet in terug. De AHN viewer heeft een dynamische schaal waardoor veel meer detail zichtbaar wordt, en ook de hillshade laat heel veel detail zien. Het nadeel is wel dat omdat de schaal per tile bepaald wordt je de grenzen van de tiles heel goed ziet, wat niet zo charmant is, maar voor kaarten intekenen geen probleem.
Nu dat JOSM weer een update heeft, de mogelijk heeft om de gamma van een laag te veranderen, kan je de AHN laag mooi aanpassen om het even duidelijker te maken, dan zie je de unclassified wegen beter bij de JOSM mappaintstyle default Map CSS.
Die het meest gebruikt wordt.
Ik gebruik deze wms (Digitaal topografisch bestand van RWS) ook wel eens:
wms_endpoint:http://geodata.nationaalgeoregister.nl/digitaaltopografischbestand/wms?
Er zit een laag in met de verflijnen van snelwegen. Deze is heel bruikbaar om te kijken of de snelwegen en vooral afritten goed liggen.
Ik wil er graag op wijzen dat het gebruik van de services via http://ahn.arcgisonline.nl/arcgis/rest/ gebonden is aan voorwaarden die niet compatibel zijn met OSM. De ruwe data van AHN mag dan CC-0 zijn, deze visualisaties zijn dat zeker niet.
Ik ben het dus ook niet eens met de stelling op https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:PeeWee32/layers dat deze “OSM compatible” zijn, tenzij er expliciet schriftelijke toestemming is gegeven door Esri Nederland. Daar heb ik geen bewijs van kunnen vinden.
Ik heb me inderdaad verkeken op die licenties, en heb iets te snel geconcludeerd dat de visualisatie van de ahn viewer ook vrij beschikbaar is. Het is geen ingewikkelde visualisatie, dus het is ook goed zelf te doen, alleen het downloaden, verwerken en hosten van alle data kost best wat tijd.
Leuk klusje voor als iemand zich verveeld?
Ik denk dat ze dat best zouden kunnen. Het zijn een aantal computer vision operaties die je op een puntwolk kunt uitvoeren. Maar je kunt ook bestaande informatie zoals de BAG gebruiken om bepaalde objecten in te kleuren of de referentie data aan gelijk te trekken. Ik vind het belangrijk dat de overheid brondata beschikbaar stelt. Het bedrijfsleven of prive hergebruikers kunnen daar waarde aan toevoegen. Het is wat mij betreft wel een terechte vraag wat de meerwaarde is om een tileserver beschikbaar te stellen van gegevens die onhandig in gebruik zijn, wellicht kun je bij PDOK een voorstel doen hoe hun kleurmapping / gradient er uit zou moeten zien.