Tematy ogólne

Bez przesady;) Ganianie po mapie raz na jakiś czas to nie problem. Natomiast przydałby się przycisk Moja Lokalizacja, by mapa odczytała aktualne położenie i do niego przeskoczyła, dzięki czemu nie trzeba będzie ganiać po mapie.

Mhm, szczególnie kiedy chcę podać miejsce wyjazdowej imprezy. Moja lokalizacja - zupełnie na nic. Zresztą, zwykle nie udostępniam. Jechać palcem po mapie - oczywiście, mogę, zakładam że wiem gdzie to jest mniej więcej i wyszukiwarka nie jest mi niezbędna, żeby znaleźć miejsce. Ale jednak znacznie łatwiej wpisać “Sejny Grodzka 9” i wybrać z listy, niż przesuwać mapę paluchem, zaczynając od Ostrowa Wielkopolskiego.

Miejska Pracownia Urbanistyczna w Łodzi udostępniła ciekawą ortofotomapę: http://foto.mpu.lodz.pl/?hg=667

W związku z tym dwie sprawy.

  1. Czy ktoś miał by ochotę napisać do nich (może ktoś ma jakiś dobry kontakt) i zapytać o zgodę na wykorzystanie? Nie widzę nigdzie informacji o copyrightach/copyleftach.
  2. Na dole jest wysuwana warstwa z OpenStreetMap - ale nie ma żadnej informacji o prawach autorskich/źródle. O tym też warto było by im napisać.

To są zdjęcia z http://www.ukosne.pl/ i są tam też inne miasta.
Nigdzie nie znalazłem wzmianki o OpenStreetMap. Regulamin zezwala na używanie ortofotomapy tylko do celów osobistych.

maraf24, liczyłem na to, że skoro MPU udostępnia to pod swoją domeną, to jest to osobna strona i będą w stanie udostępnić to na swoich warunkach, ale faktycznie strony wszystkich miast wyglądają tak samo. Regulaminu to mi się nawet nie udało znaleźć do tej pory.

OSM można odpalić na dole widoku mapy: http://wstaw.org/m/2015/09/11/OSMnaukosnych.PNG - bez jakiejkolwiek informacji o źródle.

Najnowsze ciekawe pomysły Steve’a Coasta:

Nie wiem, czy to się pokazuje u wszystkich, ale na wszelki wypadek uprzedzam: od dziś po południu forum będzie migrować z FluxBB 1.4.8 na 1.5.8, więc może nie być dostępne.

Chodzi głównie o utrudnienie życia spamerom - Lambertus nawet wdrożył możliwość usuwania i banowania przez moderatorów, ale jest tego po kilka incydentów dziennie, wiec nie dziwię się, że się za to bierze. Od tej pory nowi użytkownicy będą musieli być “wpuszczani” na forum kilka pierwszych razy, a dopiero potem automatycznie staną się pełnoprawnymi użytkownikami.

U mnie w mieście jest jeden ciekawy przypadek i sam nie wiem co o tym myśleć. Tutaj link do zestawu zmian: http://www.openstreetmap.org/changeset/34417223#map=18/50.88199/20.61653

Jak widać na załączonym obrazku kawałek ulicy Jagiellońskiej jest dziwnie pokrzywiony przez jednego z mapowiczów. Czy jest sens ciągnięcia linii sztywno po pasach ruchu do jazdy na wprost i robienia takich zawijasów?

Rysujemy w osi jezdni, nie w osi pasów na wprost.

Wielkimi krokami zbliża się 1 listopada, może by tak sprintem przelecieć po cmentarzach, sporo ich brakuje zwłaszcza na terenach wiejskich. Na pewno przydadzą się te informacje do planowania tras na tę okoliczność.

W jaki sposób “przelecieć”?

Uzupełnić braki, raczej z automatu się tego zrobić nie da. Może jest gdzieś jakiś rejestr cmentarzy?

Mam przygotowaną warstwę do josm pokazującą kościoły (chyba katolickie) i cmentarze (chyba różne) z OSM. Warstwę robiłem dość dawno więc nie pamiętam i musiałbym “pogrzebać” w parametrach.
Dzięki niej można się zorientować, gdzie są kościoły bez cmentarza (szczególnie przydatne na wsiach) lub cmentarze bez kościołów.
Pewnie lepsza byłaby warstwa pokazująca tylko “samotne” obiekty. Taka na razie musi wystarczyć i może na początek komuś się przyda.

wms:http://zsp4.lowicz.pl:9876/amenity?FORMAT=image/png; mode=8bit&TRANSPARENT=TRUE&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=cmentarze_katolickie,koscioly_katolickie&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

EDIT: Legenda:

słupek - landuse=cemetery
krzyż w kwadracie - powyższe + religion=christian (oprócz denomination=catholic)
kwadrat - powyższe + denomination=catholic (w większości przypadków powinno być roman_catholic)

krzyż - kościół z denomination=roman_catholic
krzyż na kwadracie - kościół z denomination=catholic do sprawdzenia/poprawienia

Akurat zrobiłem w Overpass coś co pokazuje większe atrakcje turystyczne bez pobliskich stojaków rowerowych - http://overpass-turbo.eu/s/bUt

Powinno być stosunkowo proste do modyfikacji. Zalecane jest puszczanie tego na ograniczonych obszarach (nie na całą Polskę).

Czy istnieje już jakieś narzędzie które generuje listę ciekawych obiektów (muzea, punkty widokowe, pomniki przyrody, jaskinie itp itd) na danym obszarze?

Mhm… oficjalna apka Wikipedii ma opcję “w pobliżu” i wyśwleta listę zgeotagowanych artykułów - co tworzy rodzaj listy ciekawych obiektów w okolicy. W OsmMandzie - jak sobie zainstalujesz POI z Wikipedii - masz to samo, tylko na mapie. Z komercyjnych rozwiązań - jest apka googla oparta na danych Ingressu - nazywa się field trip.

Znalazłem właśnie obrazy Dockera m. in. do serwera kafelków i do strony WWW:

https://hub.docker.com/u/homme/

Nie są zbyt świeże (np. kod do serwera kafelków ma ze 2 lata i korzysta jeszcze z Postgresa 9.3), ale może ktoś chciałby to sobie potestować.

Docker to sprytny sposób na dystrybucję bardziej złożonych rzeczy dla Linuksa, coś na podobieństwo wysokopoziomowego menedżera pakietów (tu zwanych kontenerami). Zamiast grzebać sobie w systemie wystarczy tylko zainstalować Dockera, a on pobiera gotowe obrazy systemu (które można także samodzielnie zbudować ze źródeł, jeśli są dostępne) i uruchamia równolegle do bieżącego systemu, korzystając tylko ze wspólnego jądra. Dzięki temu można mieć cały równoległy system - nie wirtualny, dzięki czemu nie traci się na szybkości, ale odseparowany i łatwy w zarządzaniu jak w przypadku wirtualek. Idealna sprawa do testowania takich złożonych serwerów.

[EDIT:] Tu jest nowsza wersja (Postgres 9.4 i styl osm-carto), która jest przeróbką. Trochę podobnych rzeczy można tam znaleźć.

Obie wersje są pod ubuntu. Czy to oznacza, że zadziałają tylko na systemach z rodziny ubuntu, czy w innych dystrybucjach linuxa (np. debian lub slackware) również?

Zasadniczo wszędzie tam, gdzie zadziała Docker, czyli powinien na każdej w miarę współczesnej wersji dowolnej dystrybucji Linuksa. Miałem okazję sprawdzić np. obraz Ubuntu na CentOS-ie i działa - mamy po prostu dwa równoległe systemy na jednej maszynie i można dowolnie mapować porty i podmontowywać katalogi w ramach komunikacji między nimi.

W dodatku jest to repozytorium obrazów, gdzie można korzystać z gotowych obrazów jako bazy dla własnych, czyli jest to modularne i wykorzystuje mechanizmy zależności. Można też na raz odpalać kilka kontenerów, co pozwala wygodnie testować np. z różnymi wersjami bazy albo Mapnika, po prostu odpala się inną wersję np. kontenera bazy (akurat te obrazy, które pokazałem, są zbudowane monolitycznie - wszystko jest zdefiniowane w jednym kontenerze, pobierając najnowsze wersje programów z Gita podczas budowania, ale można to rozbić i instalować w nich konkretne wersje programów). Dlatego tak mi się ten cały pomysł podoba: to bardzo lekki rodzaj wirtualizacji plus klockowy system zarządzania.

Najważniejsze jest jądro - czasem jest zalecana jakaś bardzo świeża jego wersja, co może sprawiać kłopot jak ktoś używa starszej wersji dystrybucji, ale wydaje mi się, że tylko z powodu różnych problemów i błędów (np. podejrzewam, że to było powodem, że vsftpd się ciągle wywalał, ale to mogło być co innego, a z kolei ProFTPD działa tam bez bólu).

Dzięki, to brzmi obiecująco (choć być może zmusi mnie to w końcu do przejścia na 32bitowe jądro).