JOSM - różne sprawy, porady

Notopsz.

Spartoliłem preset, wstawiłem go na WWW, załadowałem do JOSM (tak, wiem, że z dysku też mogę, ale docelowo chcę go udostępnić, więc najpierw chcę sprawę mieć w małym palcu) i brakuje mi jednego tagu.
Poprawiłem, wrzuciłem na WWW, restartowałem JOSM-a, zastosowałem do błędnie otagowanego punktu… i tagu dalej nima.
Spróbowałem nawet wyrzucić preset, restartować, dodać preset, restartować - i dalej zastosowanie presetu nie dodaje tagu.

O czym ja nie wiem/zapomniałem?

Preset jest tutaj, a tagiem, który się nie dodaje jest amenity=bicycle_rental.

Cache wyczyszczony w JOSM?

Zapewne nie, jak? Bo nie widzę opcji…

EDIT: Wygląda na to, że masz rację, zmieniłem preset na ten z dysku, poprawiłem jedną stację - tag został dołożony.
Zmieniłem preset na ten z sieci, spróbowałem poprawić kolejną stację - ni chu chu.
To ten sam cache, co do kafelków? bo tylko do takiego czegoś znalazłem instrukcję kasowania…

A nie dałoby się zrobić opcji, żeby presetów nie trzymać w cache? W końcu nie są takie znów wielkie, a fajnie by było mieć update presetów przy restarcie…

Bo takiej opcji nie ma. :slight_smile: Trzeba wejść do katalogu z konfiguracją JOSMa i wywalić co trzeba z katalogu cache.

OK, dotarłem na podstawie opisów z tego forum i po dokopaniu się do ukrytego katalogu z tym cache.

Powiem krótko: Odświeżenie presetu nie powinno wymagać wiedzy o istnieniu takiego katalogu i o narowach systemu operacyjnego. To jest spieprzone.

Ojtam ojtam. Osoba tworząca presety powinna wiedzieć o istnieniu keszu. Czy każda pierdółka musi być klikalna? Potem dziwić się, że kod puchnie, a program potrzebuje gigabajtów pamięci RAM.

Wbrew pozorom to JEST problem - bo po aktualizacji presetu przez autora też trzeba zaktualizować preset, to samo zresztą dotyczy styli. Taki np. szablon do dodawania gniazd bocianich sam z siebie się nie zaktualizował do nest_status:2015 ;).

Puściłem zgłoszenie.

A to ciekawe. Z tego co na szybko sprawdziłem, to presety powinny się weryfikować co tydzień, czy nic się nie zmieniło po stronie serwera. Jedyna sytuacja jaką kojarze, gdy wykorzystywany jest starszy plik, to w sytuacji gdy plik źródłowy jest niedostępny.

Widzę, że rmikke założył już ticket, to pewnie coś z tym tematem niedługo się stanie.

Jeśli JOSM wcale nie aktualizuje szablonów to faktycznie jest to błąd i fajnie, że rmikke założył ticket.

Nawet jeśli się raz na tydzień aktualizują - problem pozostaje. Mniejszy, owszem, ale nadal kiedy np. ktoś na forum puści informację, że zmienił szablon fajnie by było po prostu kliknąć Refresh i go zobaczyć, zamiast czekać tydzień, lub grzebać po cache. Wyobrażam sobie, że nie jestem jedynym użytkownikiem JOSM-a pod Windows…

Nebulon42, który jest autorem większości nowych, wektorowych ikonek dla domyślnego stylu mapki (pozostałe to albo stare wersje, albo moje pomysły), udostępnił właśnie styl ikonek dla JOSM-a bazujący na repozytorium Osmic, czyli właśnie na tym jego zestawie:

https://www.openstreetmap.org/user/nebulon42/diary/35857

Oznacza to, że nie wszystkie ikonki będą identyczne jak na osm-carto, ale w większości będzie to jednak spójne.

Ładny, zważywszy jak różnej czytelności i jasności przekazu są ikonki JOSM-a, choć moim skromnym zdaniem obwódki są za bardzo wyeksponowane.

Proponuję to zgłosić po prostu:

https://github.com/gmgeo/osmic-josm-style/issues

Działają wam te nowe filtry do obrazów?
Plugin rasterfilters zainstalowałem, w Preferences włączyłem wszystkie filtry, w Layers pojawiła się ikonka, ale zawsze jest nieaktywna, przynajmniej dla Binga i Geoportalu.
Co jeszcze trzeba zrobić?

Działają, trzeba tylko ustawić warstwę danego podkładu jako aktywną (musi mieć z boku tego zielonego “ptaszka”) :slight_smile:

Dzięki, faktycznie teraz działa. Choć nie wiem, po co taki wymóg. Pozostałe ikonki działają dla warstwy wybranej na liście, a nie aktywnej.

Czy da się w jakiś sposób pobrać obszary dookoła punktów? Nie jest to ścieżka, tylko porozrzucane po całym mieście punkty. Nie mogę znaleźć pluginu który by to robił.

Często korzystam z przedwojennych map sztabowych. Gdyby tak w podkładzie były mapy ze strony http://www.kami.net.pl/kresy/ to bardzo ułatwiłoby mi to robotę.

Te mapy są w w takim formacie, że zrobienie z tego podkładu będzie co najmniej bardzo trudne. Zupełnie inne rozmiary (proporcje) kafelek i ofssety dopasowane do podziału WIGowskich 3-setek i setek. Biorąc pod uwagę, że i tak będę to musiał zmienić ze względu na mapy 1:25000 to może trzeba by się zastanowić nad nowymi kafelkami. Ale to jest trochę roboty.