JOSM - różne sprawy, porady

A u mnie, gdy korzystam z takiego adresu:

wms[23]:http://mapserver.um.katowice.pl/services/ortowms/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=2&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

To wygląda ta okolica tak:

Odpalałem JOSM-a z parametrem --debug, co powoduje, ze pojawiają się dodatkowe napisy na podkładzie, z informacją o zastosowanym poziomie zoom’a, skalowaniu kafelków itp. Widać, że u mnie użyty został poziom zoom’a 22.

Ten obraz który pokazujesz, wygląda jakby pochodził z poziomu zoom-a 20 (ja u siebie uzyskiwałem taki efekt, na tym poziomie zoom’a).

Tryb który chcę zaimplementować wygląda tak:

Ale na ekranach o wysokim DPI (tzw. retina), to podkłady z punktami adresowymi i mapowe mają dramatycznie małe napisy… Więc nie wiem, czy to warte zachodu.

Czy Masstracks komus dzialaja w JOSM? Ja widze tylko klepsydry.

Też miałem problemy. Z jakiegoś powodu na świeżej instalacji mi zadziałały. Choć adres taki sam. Później sprawdzę na Wiresharku.

Dzięki Wiktor, muszę jeszcze popróbować.

Wracając do niedziałającego Kendzi3d pod Windowsem 10, to zajrzałem w końcu do logu i ta:
Last errors/warnings:

- E: org.openstreetmap.josm.plugins.PluginException: Wystąpił błąd we wtyczce kendzi3d_Improved_by_Andrei. Przyczyna: java.lang.reflect.InvocationTargetException. Przyczyna: java.lang.NoClassDefFoundError: javax/media/opengl/GLEventListener. Przyczyna: java.lang.ClassNotFoundException: javax.media.opengl.GLEventListener
- E: org.openstreetmap.josm.plugins.PluginException: Wystąpił błąd we wtyczce kendzi3d. Przyczyna: java.lang.reflect.InvocationTargetException. Przyczyna: java.lang.NoClassDefFoundError: kendzi/josm/kendzi3d/ui/Kendzi3dGLEventListener

Notopsz.

Spartoliłem preset, wstawiłem go na WWW, załadowałem do JOSM (tak, wiem, że z dysku też mogę, ale docelowo chcę go udostępnić, więc najpierw chcę sprawę mieć w małym palcu) i brakuje mi jednego tagu.
Poprawiłem, wrzuciłem na WWW, restartowałem JOSM-a, zastosowałem do błędnie otagowanego punktu… i tagu dalej nima.
Spróbowałem nawet wyrzucić preset, restartować, dodać preset, restartować - i dalej zastosowanie presetu nie dodaje tagu.

O czym ja nie wiem/zapomniałem?

Preset jest tutaj, a tagiem, który się nie dodaje jest amenity=bicycle_rental.

Cache wyczyszczony w JOSM?

Zapewne nie, jak? Bo nie widzę opcji…

EDIT: Wygląda na to, że masz rację, zmieniłem preset na ten z dysku, poprawiłem jedną stację - tag został dołożony.
Zmieniłem preset na ten z sieci, spróbowałem poprawić kolejną stację - ni chu chu.
To ten sam cache, co do kafelków? bo tylko do takiego czegoś znalazłem instrukcję kasowania…

A nie dałoby się zrobić opcji, żeby presetów nie trzymać w cache? W końcu nie są takie znów wielkie, a fajnie by było mieć update presetów przy restarcie…

Bo takiej opcji nie ma. :slight_smile: Trzeba wejść do katalogu z konfiguracją JOSMa i wywalić co trzeba z katalogu cache.

OK, dotarłem na podstawie opisów z tego forum i po dokopaniu się do ukrytego katalogu z tym cache.

Powiem krótko: Odświeżenie presetu nie powinno wymagać wiedzy o istnieniu takiego katalogu i o narowach systemu operacyjnego. To jest spieprzone.

Ojtam ojtam. Osoba tworząca presety powinna wiedzieć o istnieniu keszu. Czy każda pierdółka musi być klikalna? Potem dziwić się, że kod puchnie, a program potrzebuje gigabajtów pamięci RAM.

Wbrew pozorom to JEST problem - bo po aktualizacji presetu przez autora też trzeba zaktualizować preset, to samo zresztą dotyczy styli. Taki np. szablon do dodawania gniazd bocianich sam z siebie się nie zaktualizował do nest_status:2015 ;).

Puściłem zgłoszenie.

A to ciekawe. Z tego co na szybko sprawdziłem, to presety powinny się weryfikować co tydzień, czy nic się nie zmieniło po stronie serwera. Jedyna sytuacja jaką kojarze, gdy wykorzystywany jest starszy plik, to w sytuacji gdy plik źródłowy jest niedostępny.

Widzę, że rmikke założył już ticket, to pewnie coś z tym tematem niedługo się stanie.

Jeśli JOSM wcale nie aktualizuje szablonów to faktycznie jest to błąd i fajnie, że rmikke założył ticket.

Nawet jeśli się raz na tydzień aktualizują - problem pozostaje. Mniejszy, owszem, ale nadal kiedy np. ktoś na forum puści informację, że zmienił szablon fajnie by było po prostu kliknąć Refresh i go zobaczyć, zamiast czekać tydzień, lub grzebać po cache. Wyobrażam sobie, że nie jestem jedynym użytkownikiem JOSM-a pod Windows…

Nebulon42, który jest autorem większości nowych, wektorowych ikonek dla domyślnego stylu mapki (pozostałe to albo stare wersje, albo moje pomysły), udostępnił właśnie styl ikonek dla JOSM-a bazujący na repozytorium Osmic, czyli właśnie na tym jego zestawie:

https://www.openstreetmap.org/user/nebulon42/diary/35857

Oznacza to, że nie wszystkie ikonki będą identyczne jak na osm-carto, ale w większości będzie to jednak spójne.

Ładny, zważywszy jak różnej czytelności i jasności przekazu są ikonki JOSM-a, choć moim skromnym zdaniem obwódki są za bardzo wyeksponowane.

Proponuję to zgłosić po prostu:

https://github.com/gmgeo/osmic-josm-style/issues

Działają wam te nowe filtry do obrazów?
Plugin rasterfilters zainstalowałem, w Preferences włączyłem wszystkie filtry, w Layers pojawiła się ikonka, ale zawsze jest nieaktywna, przynajmniej dla Binga i Geoportalu.
Co jeszcze trzeba zrobić?