Stowarzyszenie OSM Polska

I ile osób taki dedykowany styl dla rowerów będzie w ciągu roku potrzebowało? Pięć?

Zdaje się, że do jakiejś ilości wyświetleń i Google, i Microsoft, i Mapbox, i Mapquest i OSM pozwalają na używanie swoich map. Więc przygotowywanie darmowego serwera mapy będzie ukłonem w stronę większych graczy. Takich jak np. ten Yanosik. Przy czym oni mają prawdopodobnie środki na swój własny serwer i woleliby wydać pieniądze na coś stabilnego i monitorowanego, a nie korzystać z darmowego serwera przygotowanego “po kosztach”.

Liczby. Duża liczba to wciąż liczba, nie ilość.

Zdecydowanie znacznie więcej. Brakuje sensownego stylu na którym można by przejrzeć możliwości dojazdu w mieście. Szczególnie dla osób, które nie czują się pewnie na jezdni. Trochę znam środowisko rowerowe i wiem, że ludzie by z tego korzystali.

Jeżeli chcieli byście aby OSM stał się popularniejszy wśród indywidualnych użytkowników, to wydaje mi się że bardzo by się przydały takie proste funkcje jakie są w Google Maps - linkowanie do danego miejsca z zaznaczonym znacznikiem w prosty sposób, rysowanie prostych map w postaci linii i obszarów na podkładzie OSM - tak jak można to robić w Google Mapsach. Mi osobiście bardzo tego brakuje.

Otwieramy domyślną mapę osm ( http:/www.openstreetmap.org ) wybieramy ikonkę udostępnij, zaznaczamy “dołącz pinezkę” (albo nie zaznaczamy), przesuwamy mapę pod pinezką i wybieramy link krótki albo zwykły długi. Co tu nie jest proste?

Jest taki serwis: http://umap.openstreetmap.fr/en/

O, sory. Dawno tego nie używałem, jak ostatni raz to robiłem to tej pinezki chyba nie było jeszcze.

Ja o tym wiem, nawet dzisiaj z tego korzystałem i komuś podsyłałem, ale wiele osób wchodzi na OSM i brakuje im tych funkcjonalności które są na Google Mapsach. Widzą tylko zwykłą mapę z 5 warstwami. Super, że wreszcie pojawiła się nawigacja, ale też brakuje możliwości wyznaczenia punktów “via”.
Ja sobie doskonalę zdaję sprawę z tego, że na OSM nie ma takich nakładów jak na Google Mapsy, i że wszystko jest tworzone przez społeczność a przez to rozproszone, ale większość osób chce po prostu wyznaczyć sobie trasę od-przez-do albo coś namalować na mapie, i nie interesuje ich jak to jest w środku zbudowane. To rozproszenie ich zniechęca.

Mądralo, szkoda, że nie masz nic mądrego i na temat do powiedzenia. W tym przypadku użyłem słowa “ilość”, żeby zaakcentować nierozróżnialność “wyświetleń” (skutkującą ich niepoliczalnością). Zdaje się to być wystarczający powód, żeby uznać moją wypowiedź za “poprawną”. Jeżeli jednak nie, to chciałbym zwrócić ci uwagę, że język ewoluuje i z czasem poprawne się staje to co ludzie piszą, a nie to co masz napisane w słowniku na półce.

Mam duże wątpliwości czy to będzie faktycznie znacznie więcej osób. Zazwyczaj ludzie jeżdżą rowerem w letnich miesiącach, a wycieczki planują sobie jednorazowo (tj. raz sprawdzą przebieg dróg a po pierwszej przejażdżce mają wszystko w głowie). Dlatego sądzę, że to jednak dedykowany rowerowy styl byłby bardzo niszowy.

Nie jest proste to, że interfejs jest zapchany bezużytecznymi dla zwykłego użytkownika przyciskami przez co odnalezienie ikony “udostępnij” jest trudne.

Ja też mogę napisać np. “ktury”, żeby zaakcentować sprzeciw przeciwko narzucaniu mi reguł pisowni języka polskiego. Ot, takie dorabianie ideologii do swoich błędów i chromolenie pt. “język ewoluuje”. Zgadza się, ewoluuje - właśnie dzięki ignorantom, którzy nie odróżniają liczby od ilości…

Używanie “ilości” zamiast “liczby” jest już tak rozpowszechnione, że w języku potocznym przestało być uznawane za błąd.

Rowerzyści po mieście nie jeżdżą ciągle tymi samymi trasami :wink: Poza domem i pracą są też inne miejsca w które się dojeżdża.
Jeżeli będzie to jakiś argument to mogę spróbować się dowiedzieć ile wyświetleń miesięcznie ma mapa Rowerowej Łodzi - będą jakieś liczby. Przy czym jest ona tak ciężka dla komputera i nieprzyjemna w użytkowaniu (przynajmniej dla mnie, ale wiem że część znajomych myśli tak samo), że możliwe że mniej osób z niej korzysta niż by chciało korzystać.

I wlasnie dlatego zaczalem zwracac uwage, jak sam mowie i pisze.

Tak samo jak używanie usług Google’a jest rozpowszechnione i tym sposobem, gdy ktoś chce coś znaleźć w sieci, to obowiązkowo użyje do tego Google Search, a potrzebując mapy wchodzi na Google Maps, a nie na OSM.org. Skoro to co potoczne i rozpowszechnione jest najlepsze i nie warto z tym walczyć, to po kiego grzyba cała ta dyskusja o stylach, serwerach itp?

Dodatkowo - np. w Krakowie mapy rowerowe na danych z OSM są już robione i drukowane - tyle że używają OSM jako podkład z danymi rowerowymi z osobnego źródła (które są gorsze niż w OSM) - http://ibikekrakow.com/mapa/#13/50.0618/19.9083

Te mapy zostały też naklejone (w trochę innej wersji) na stacje wypożyczania rowerów (swoją drogą, muszę sprawdzić czy wreszcie podają OSM jako źródło danych).

Jest jakaś dyskusja akurat i w tym majlu są linki do obejrzenia:

https://lists.openstreetmap.org/pipermail/dev/2015-October/028812.html

Miejsce gdzie można zadawać pytania do Stowarzyszenie OSM Polska.

Zmieniłem temat starego przyklejonego wątku na ten nowy, bardziej adekwatny, bo i tak tu się dyskutowało o stowarzyszeniu, a nie tylko o 1%.

Ladies and Gentelmans,
dostaliśmy miłe pismo z zarządu BP Polska.
W zamian za aktualizację informacji o stacjach BP stowarzyszenie może otrzymać wsparcie finansowe ze strony BP.
Kto z Was mógłby co jakiś czas dokonywać kontroli/ uzupełnień informacji? Trzeba sprawdzić jak otagować klasy informacji nam przekazywanych, ale wydaje się że wszystko mamy w schematach tagowania.

Do obiektu stacja benzynowa otrzymamy następujące informacje:

Współrzędne: LONGTITUDE LATTITUDE

Adres: SITE NAME / POSTAL CODE / CITY / STREET No / TERYT ID / PROVINCE / COUNTY / COMMUNE

PHONE NUMBER / FAX NUMBER

WBC
GASTRO
MPD POINT No
LPG POINT No
LPG PIPE No
SELF-SERVICE LPG
HSPEED TIR No
ADBLUE POINT No
CHARGING POINT No
CAR WASH
CAR WASH TIR
JET WASH
VACUUM
TRAILER RENT
CASH POINT
LOTTO
VIATOLL
TOLLCOLLECT
VIGNETTE
WIFI
IN POST
LAUNDRYBOX
TIR PARKING
MOTEL
PRZEWIJAK
TOILETS

Pytanie jest następujące: jaka jest dokładność współrzędnych? Są one dokładne czy geokodowane z adresu?

Cool story. Zrobiłem sobie w celach edukacyjnych scraper lokalizacji ze strony Biedronki i moje przypuszczenia się sprawdziły. Współrzędne sklepów zostały wyznaczone poprzez geokodowanie adresów. To się po prostu nie sprawdza. Gdy buduje się nowy obiekt na pustej działce, to zdążą go otworzyć zanim adres będzie dostępny w jakiejkowiek bazie której użyli. Nie wspominając o pomyłkach w adresach.

Można pomyśleć nad zrobieniem jakiegoś porównania z bazą OSM, jeśli będzie wiadomo jak je powiązać ze sobą (przez nazwę/ref czy coś innego). Na pewno nie można powielić błędu z bardzo starego (2009?) importu placówek i bankomatów Millennium, gdzie utworzono jakiś namespace millennium:=

Przykład:
SZAFIR, Łódź ul. Rzgowska 252
Long: 19.48932
Lat: 51.70980

Przydał by się szablon do JOSM by ułatwić wprowadzanie danych…

Ja tylko to tu zostawię: http://v3.mrowka.org/BP/
Temat jest już generalnie ogarnięty - antblant zrobił swego czasu skrypt porównujący to, co otrzymujemy cyklicznie z BP do tego, co mamy w OSM. Trzeba tylko te przewijaki uwzględnić i inne udogodnienia :wink:
(no i dodać brakujące stacje i poprawić to, co jest na czerwono)

A wątek na forum jest tutaj: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=518915#p518915