Mám několik začátečnických dotazů k úpravám OSM. Protože mě primárně zajímá rozšiřování sítě lesních pěšinek a cest vhodných pro MTB týkají se dotazy především klasifikace cest atd:
Jak dosáhnout změny vykreslování cesty v návaznosti na povrch, resp. její průjezdnost (terminologií map od např. na mapy.cz: bílá silná=asfalt, černá plná čára = zpevněná lesní/polní cesta, čárkovaná čára = lesní pěšina dobře průjezdná, tečkovaná čára = obtížně průjezdná pěšina)?
Jak dosáhnout změny zobrazení části již existující cesty v návaznosti na povrch v reálu? Např. pokud je v mapě cesta celá čárkovaná, ale ve skutečnosti je její část asfaltová a následně přechází na zpevněnou a posléze nezpevněnou pěšinu? Mám existující cestu rozdělit na více částí a u každé z nich pak upravit tagy ?
Turistické značení – jak doplnit na cestu, která již v mapě existuje? Jak dokreslit spolu s doplňovanou částí chybějící cesty/pěšiny. Jak změnit polohu turistického značení z jedné cesty na druhou (typicky změna trasy TZ v terénu, resp. chyba v mapě)?
Přesně tak. Jen upozorním, že v mapě se to nemusí projevit. Nicméně v databázi to bude a můžou to použít různé speciální mapy. A možná se to časem objeví i na hlavní mapě.
Viz: Turistické značení na wiki a Značkový klíč OpenTrackMap.
Ve zkratce. Na pěsí a cyklo trasy se v OSM používají relace. To je takový virtuální seznam cest a rozcestníků tvořících danou turistickou trasu. Na relaci se pak dávají tagy popisující danou trasu - název, barva, operátor…
Pokud chceš upravit existující turistickou trasu, do relace buď přidáš nebo z ní naopak odstraníš danou cestu. Z toho vyplývá, že nejprve si musíš cesty/pěšiny vytvořit abys je pak mohl do relace přidat.
Pokud chceš vytvořit úplně novou trasu (a víš že v OSM opravdu neexistuje), musíš vytvořit novou relaci a cesty do ní přidat. Hodně záleží na editoru. iD na tyhle složitější editace moc není, na relace je ideální naučit se JOSM. V něm je mnoho šikovných doplňků, které mapování usnadňují.
Starší návod lze nalézt zde: Jak vkládat turistické informace na OpenStreetMap.org. WMS plugin již není potřeba stahovat, byl do JOSM zaintegrován. A jak tak koukám, josm.openstreetmap.de momentálně neběží, někde jim tam došlo místo. Ale jsem si jistý, že než se těmi odkazy prokoušeš, tak to zase opraví
Pokud narazíš na nějaký konkrétní problém, tak se zase zeptej. Ideálně v konferenci @talk-cz - tam se pohybuje více lidí.
Díky za odpověď,
track a highway už jsem četl, ale přečtu znovu a taky se vrhnu na ty další odkazy a začnu se vzdělávat.
Pokud narazim na další nejasnost, tak to sem přidám.
čau, taky jsem začátečník, a chtěl bych poradit.
Jak přeměnit gpx stopu v cestu? Rád bych zmapoval různé lesní pěšinky v okolí, ale ve wiki se mi nepodařilo najít, jak jednoduše přeměnit GPX stopu v cestu… nahrát gpx soubor, zobrazit si ho a “obklikat” ho je sice možnost, ale dost zdlouhavá, zvlášť u cest s více zatáčkami…