Tematy ogólne

Ad.3 Jeszcze Nominatim ma swoje tłumaczenia tagów, w większej części dzieło automatycznego translatora - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Nominatim/Special_Phrases/PL

Mieszkają na terenach ogródków działkowych, czy ktoś po “działce” zabudowę mieszkalną rysował?
http://www.openstreetmap.org/#map=15/54.7152/25.3643

Wygląda na nieuzasadnione rozciągnięcie znaczenia tagu na jakąś specyficzną lokalną, pewnie sowiecką formę organizacji osiedla.

O, to oczywiście też dobrze byłoby uwzględnić! Po prostu najlepiej wszędzie, gdzie są spolszczone nazwy obiektów, mieć w miarę spójne tłumaczenie. Jeśli się to uda zmajstrować, to oczywiście warto będzie się podzielić także z tłumaczami na inne języki.

Na dzień dzisiejszy Obecnie mamy w OSM 4382 stacje paliw w Polsce. W naszym kraju działa ich 6552 (stan na 30 czerwca). Tutaj więcej szczegółów i podział na marki: http://www.popihn.pl/stacje_paliw.php
Jeśli komuś się chce, to może zrobić porównanie według firm. Jest niestety trochę zamieszania u nas, zwłaszcza z name vs operator.

Wpisuję tutaj, ponieważ nie dotyczy to wizualizacji samych danych OSM.

Przygotowałem stronę służącą do zaznaczania miejsc, wydarzeń i udostępniania linku lub kodu do osadzenia na WWW, itp. Strona bazuje na parametrach w adresie (oczywiście wypełnianych w wygodny sposób).
Ponieważ pojawiają się takie “notatki” w naszych uwagach, można proponować to narzędzie.
Chciałbym w przyszłości dorobić do tego generowanie jakiegoś iframe, coby można było osadzać taką mapkę na stronach.

PS. Mam przygotowany również kod, który pozwala zamieścić w dymku znaczniki HTML (np. formatowanie, obrazy).
W tej wersji znaczniki są wywalane, ponieważ nie wiem na ile dymki są wrażliwe na ataki. Może ktoś ma wiedzę na ten temat.

Ale bez wyszukiwarki, to ona jest za prosta, ta strona. Konieczność ganiania po mapie, żeby umieścić wskaźnik w pożądanym miejscu czyni narzędzie zasadniczo nieużywalnym.

Bez przesady;) Ganianie po mapie raz na jakiś czas to nie problem. Natomiast przydałby się przycisk Moja Lokalizacja, by mapa odczytała aktualne położenie i do niego przeskoczyła, dzięki czemu nie trzeba będzie ganiać po mapie.

Mhm, szczególnie kiedy chcę podać miejsce wyjazdowej imprezy. Moja lokalizacja - zupełnie na nic. Zresztą, zwykle nie udostępniam. Jechać palcem po mapie - oczywiście, mogę, zakładam że wiem gdzie to jest mniej więcej i wyszukiwarka nie jest mi niezbędna, żeby znaleźć miejsce. Ale jednak znacznie łatwiej wpisać “Sejny Grodzka 9” i wybrać z listy, niż przesuwać mapę paluchem, zaczynając od Ostrowa Wielkopolskiego.

Miejska Pracownia Urbanistyczna w Łodzi udostępniła ciekawą ortofotomapę: http://foto.mpu.lodz.pl/?hg=667

W związku z tym dwie sprawy.

  1. Czy ktoś miał by ochotę napisać do nich (może ktoś ma jakiś dobry kontakt) i zapytać o zgodę na wykorzystanie? Nie widzę nigdzie informacji o copyrightach/copyleftach.
  2. Na dole jest wysuwana warstwa z OpenStreetMap - ale nie ma żadnej informacji o prawach autorskich/źródle. O tym też warto było by im napisać.

To są zdjęcia z http://www.ukosne.pl/ i są tam też inne miasta.
Nigdzie nie znalazłem wzmianki o OpenStreetMap. Regulamin zezwala na używanie ortofotomapy tylko do celów osobistych.

maraf24, liczyłem na to, że skoro MPU udostępnia to pod swoją domeną, to jest to osobna strona i będą w stanie udostępnić to na swoich warunkach, ale faktycznie strony wszystkich miast wyglądają tak samo. Regulaminu to mi się nawet nie udało znaleźć do tej pory.

OSM można odpalić na dole widoku mapy: http://wstaw.org/m/2015/09/11/OSMnaukosnych.PNG - bez jakiejkolwiek informacji o źródle.

Najnowsze ciekawe pomysły Steve’a Coasta:

Nie wiem, czy to się pokazuje u wszystkich, ale na wszelki wypadek uprzedzam: od dziś po południu forum będzie migrować z FluxBB 1.4.8 na 1.5.8, więc może nie być dostępne.

Chodzi głównie o utrudnienie życia spamerom - Lambertus nawet wdrożył możliwość usuwania i banowania przez moderatorów, ale jest tego po kilka incydentów dziennie, wiec nie dziwię się, że się za to bierze. Od tej pory nowi użytkownicy będą musieli być “wpuszczani” na forum kilka pierwszych razy, a dopiero potem automatycznie staną się pełnoprawnymi użytkownikami.

U mnie w mieście jest jeden ciekawy przypadek i sam nie wiem co o tym myśleć. Tutaj link do zestawu zmian: http://www.openstreetmap.org/changeset/34417223#map=18/50.88199/20.61653

Jak widać na załączonym obrazku kawałek ulicy Jagiellońskiej jest dziwnie pokrzywiony przez jednego z mapowiczów. Czy jest sens ciągnięcia linii sztywno po pasach ruchu do jazdy na wprost i robienia takich zawijasów?

Rysujemy w osi jezdni, nie w osi pasów na wprost.

Wielkimi krokami zbliża się 1 listopada, może by tak sprintem przelecieć po cmentarzach, sporo ich brakuje zwłaszcza na terenach wiejskich. Na pewno przydadzą się te informacje do planowania tras na tę okoliczność.

W jaki sposób “przelecieć”?

Uzupełnić braki, raczej z automatu się tego zrobić nie da. Może jest gdzieś jakiś rejestr cmentarzy?

Mam przygotowaną warstwę do josm pokazującą kościoły (chyba katolickie) i cmentarze (chyba różne) z OSM. Warstwę robiłem dość dawno więc nie pamiętam i musiałbym “pogrzebać” w parametrach.
Dzięki niej można się zorientować, gdzie są kościoły bez cmentarza (szczególnie przydatne na wsiach) lub cmentarze bez kościołów.
Pewnie lepsza byłaby warstwa pokazująca tylko “samotne” obiekty. Taka na razie musi wystarczyć i może na początek komuś się przyda.

wms:http://zsp4.lowicz.pl:9876/amenity?FORMAT=image/png; mode=8bit&TRANSPARENT=TRUE&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=cmentarze_katolickie,koscioly_katolickie&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

EDIT: Legenda:

słupek - landuse=cemetery
krzyż w kwadracie - powyższe + religion=christian (oprócz denomination=catholic)
kwadrat - powyższe + denomination=catholic (w większości przypadków powinno być roman_catholic)

krzyż - kościół z denomination=roman_catholic
krzyż na kwadracie - kościół z denomination=catholic do sprawdzenia/poprawienia