Wydawało mi się, że jestem w stanie odróżnić shop od amenity, ale okazało się, że nie jest to wcale takie proste i nawet w tak ogólnej sprawie nie ma spójności:
To wyszło przy okazji robienia ikonki dla myjni samochodowej na domyślnej mapce - okazało się, że akurat ikonkę od zera do gotowego kodu zrobiłem w godzinę, ale kolor jest bardziej problematyczny, bo to niby jest to amenity, tymczasem bardzo podobny przecież serwis samochodowy jest jako shop! W efekcie wyszła mi potrzeba określenia systemu kolorów, który opierałby się raczej na sprzedaży dóbr kontra dowolne usługi (biuro podróży, fryzjer i salon piękności zmieniłyby kolor na brązowy), a nie na definicjach shop/amenity (jadłodajnie, muzea, kina i teatry teoretycznie podpadają pod sklepy, bo sprzedają usługi) albo na praktyce tagowania (myjnia wypadła by wtedy w innym kolorze niż serwis samochodowy):
czy nie uważacie, że twór taki jak waterway=ditch na z13 jest niepotrzebnie aż tak szeroki? Szerszy jest nawet od drogi residential, a na z14 wydaje się jej równy co też jest raczej przesadą
Jestem za wyświetlaniem od większych zoomów, rowy nie są zwykle na tyle widocznym elementem krajobrazu, żeby je tak eksponować (chyba, że te bardzo szerokie).
Trzeba jeszcze się zastanowić jak to będzie wyglądać np. na suchych terenach rolniczych poza Europą - być może ta grubość i tak jest za duża, ale zoom może trzeba dostosować. Na razie jedyny pomysł jaki mi wpadł to wcześniejsze wyświetlane różnych rzeczy poza miejscami zamieszkałymi, ale jeszcze nie doszedłem do etapu sprawdzania tego pomysłu.
Dziękuję za próbę poprawy sytuacji. Szkoda, że nadal niezbyt udaną. Myślę, że winny braku widoczności dróg pieszych (ścieżek) w lasach jest nie tyle sam styl wyświetlania tych dróg, ile ogólnie zbyt pastelowe kolory całej mapy. Krótki test w gimpie zdaje się to potwierdzać:
Normalnie:
Po zwiększeniu kontrastu o 80 i zmniejszeniu jasności o 80:
Oczywiście nie twierdzę, że to jest rozwiązanie optymalne, ale jakoś ta pastelowa mapa nie jest (dla mnie) bardziej czytelna.
Jakiś czas temu ktoś wspominał o możliwości wyświetlania (lub nie) pewnych obiektów w zależności od zagęszczenia innych obiektów na mapie w danym miejscu. Czy nie dało by się wykorzystać tego do wyświetlania ścieżek/chodników w miastach później (dopiero na większych przybliżeniach) zostawiając jednocześnie dobrze widoczne górskie szlaki turystyczne?
W szpitalach z kolei mogą być otagowane poszczególne kliniki/oddziały, które też mają ikonkę, ale akurat inną niż szpital i później się wyświetlają (ze szkołami tak się nie da bez zmian w systemie tagowania). Z drugiej strony szpital może mieć tych oddziałów dużo więcej niż bywa szkół w zespole szkół.
Czy poprzednio nazwy przystanków na mapie też były takie widoczne? Widać je już od z14 i stanowią istotną część wyświetlanych na tym poziomie tekstów.
EDIT: Chodzi o te niebieskie, mniejsze teksty: http://www.openstreetmap.org/#map=14/51.1127/17.0405
Liczba przystanków na mapie przy takim poziomie jest tak duża, że wyświetlą się nazwy tylko niewielu z nich i to w sposób przypadkowy. Nie widzę sensu w ich wyświetlaniu.