Wyświetlanie na domyślnej mapie

jest jakiś tag na takie drewniane tarasy jakie są w ogródkach piwnych/ restauracjach?, nie mogę takiego znaleźć a przydałby się, bo niby to coś jak chodnik, ale jednak warto byłoby to rozróżnić

@Tomasz_W
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:outdoor_seating?
Mało dokumentacji, bo to taki nowy wymysł Niemców, ale chyba o to chodzi :slight_smile:

no tak nie bardzo - to jest tag informujący o tym że w danym miejscu są krzesełka, mnie chodzi o tag informujący że dany obszar to drewniany taras (ale nie mam na myśli tagu “surface” bo on jest przeznaczony tylko do kombinacji z innymi tagami)

Oj, czyli to zabrzmiało jakbym mówił o wątkach na tym forum? :open_mouth: Absolutnie nie to miałem na myśli - chodziło mi tylko o doniesienie, że zmiany w wyświetlaniu dróg dla zmotoryzowanych są osobno dyskutowane od zmian w wyświetlaniu (ale i znaczeniu, bo to się przeplata) dróg dla pieszych.

Wydawało mi się, że jestem w stanie odróżnić shop od amenity, ale okazało się, że nie jest to wcale takie proste i nawet w tak ogólnej sprawie nie ma spójności:

To wyszło przy okazji robienia ikonki dla myjni samochodowej na domyślnej mapce - okazało się, że akurat ikonkę od zera do gotowego kodu zrobiłem w godzinę, ale kolor jest bardziej problematyczny, bo to niby jest to amenity, tymczasem bardzo podobny przecież serwis samochodowy jest jako shop! W efekcie wyszła mi potrzeba określenia systemu kolorów, który opierałby się raczej na sprzedaży dóbr kontra dowolne usługi (biuro podróży, fryzjer i salon piękności zmieniłyby kolor na brązowy), a nie na definicjach shop/amenity (jadłodajnie, muzea, kina i teatry teoretycznie podpadają pod sklepy, bo sprzedają usługi) albo na praktyce tagowania (myjnia wypadła by wtedy w innym kolorze niż serwis samochodowy):

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1783

czy nie uważacie, że twór taki jak waterway=ditch na z13 jest niepotrzebnie aż tak szeroki? Szerszy jest nawet od drogi residential, a na z14 wydaje się jej równy co też jest raczej przesadą

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues?utf8=%E2%9C%93&q=is%3Aissue+is%3Aopen+ditchhttps://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1101

Jestem za wyświetlaniem od większych zoomów, rowy nie są zwykle na tyle widocznym elementem krajobrazu, żeby je tak eksponować (chyba, że te bardzo szerokie).

Trzeba jeszcze się zastanowić jak to będzie wyglądać np. na suchych terenach rolniczych poza Europą - być może ta grubość i tak jest za duża, ale zoom może trzeba dostosować. Na razie jedyny pomysł jaki mi wpadł to wcześniejsze wyświetlane różnych rzeczy poza miejscami zamieszkałymi, ale jeszcze nie doszedłem do etapu sprawdzania tego pomysłu.

Kolejne w ostatnim czasie wydanie stylu - wersja 2.34.0 właśnie się propaguje na serwerach. Najważniejsze zmiany w porównaniu z poprzednią wersją to:

  • dalsze poprawki w wyświetlaniu dróg dla pieszych (zapewne to główna przyczyna tak szybkiego wdrożenia)
  • wyświetlanie obszarów mostów (ciekawe, że w zasadzie to mikromapowanie, bo widać je dopiero koło z=18) oraz nazw mostów
  • fioletowe granice państw także na najniższych poziomach przybliżenia
  • wielkie kompleksy wojskowe wyświetlają się wcześniej, natomiast małe - później
  • zmiana wzorku na kopalniach odkrywkowych (do tej pory było stylizowane “q”, zapewne nawiązujące do “quarry”, ale udało się podmienić na kilofy)
  • ikonki dla weterynarza i amenity=community_centre (czyli różne miejsca kontaktów społecznych, w tym pewnie squaty)

Dziękuję za próbę poprawy sytuacji. Szkoda, że nadal niezbyt udaną. Myślę, że winny braku widoczności dróg pieszych (ścieżek) w lasach jest nie tyle sam styl wyświetlania tych dróg, ile ogólnie zbyt pastelowe kolory całej mapy. Krótki test w gimpie zdaje się to potwierdzać:

Normalnie:

Po zwiększeniu kontrastu o 80 i zmniejszeniu jasności o 80:

Oczywiście nie twierdzę, że to jest rozwiązanie optymalne, ale jakoś ta pastelowa mapa nie jest (dla mnie) bardziej czytelna.

Jakiś czas temu ktoś wspominał o możliwości wyświetlania (lub nie) pewnych obiektów w zależności od zagęszczenia innych obiektów na mapie w danym miejscu. Czy nie dało by się wykorzystać tego do wyświetlania ścieżek/chodników w miastach później (dopiero na większych przybliżeniach) zostawiając jednocześnie dobrze widoczne górskie szlaki turystyczne?

Zgadzam się, czyli inaczej mówiąc: +1. Nie podoba mi się postępująca pastelyzacja mapy i przez to zmniejszanie jej czytelności.

Mateusz przygotował bardziej szczegółowy opis nowej wersji po angielsku:

http://www.openstreetmap.org/user/Mateusz%20Konieczny/diary/35690

Chyba coś mi umknęło, bo teraz nazwy szkół czy przedszkoli wyświetlają się albo później, albo wcale. Ki czort?

EDIT: OK, chyba to tylko przypadkowy błąd.

Uff, chyba uda się wkrótce przywrócić stan poprzedni, tzn. brakujące nazwy szkół i kilku innych obiektów klasy amenity=* powinny znów się wyświetlać, a wziąłem się za to przy okazji projektowania ikonki dla szkół:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/120#issuecomment-139226425

W niektórych sytuacjach tych ikonek szkół będzie nadmiar. Np. zespół szkół z gimnazjum, liceum i technikum da cztery ikonki na niewielkim obszarze.

Możesz podrzucić jakieś miejsce gdzie coś takiego jest?

W szpitalach z kolei mogą być otagowane poszczególne kliniki/oddziały, które też mają ikonkę, ale akurat inną niż szpital i później się wyświetlają (ze szkołami tak się nie da bez zmian w systemie tagowania). Z drugiej strony szpital może mieć tych oddziałów dużo więcej niż bywa szkół w zespole szkół.

Trochę mniej: dwie szkoły tworzące zespół szkół: https://www.openstreetmap.org/way/283192943 (punkty szkół wewnątrz obrysu budynku).

Przykłady:
-Trzy szkoły, w tym jedna policealna (amenity=college): https://www.openstreetmap.org/#map=19/51.08706/17.03465-
Tag dla zespołu jest tymczasowo na budynku, bo zespół częściowo współdzieli teren z innym zespołem szkół, złożonym z szkoły podstawowej i gimnazjum (tych szkół jeszcze nie naniosłem).
-Trzy szkoły (amenity=school), tym razem bez zespołu, ale w jednym budynku: https://www.openstreetmap.org/#map=19/51.10916/17.05662