JOSM - różne sprawy, porady

Jest jakaś sztuczka na rysowanie niekwadratowych, symetrycznych budynków? Jakieś odbicie lustrzane, ale wg wskazanej linii, a nie wg osi północ-południe? Teraz konkretnie próbuję narysować kaplicę, ale jak robię to po prostu rysując po obwodzie dachu to oczywiście efekt wygląda mizernie i mocno niesymetrycznie.

Jest - narzędzie “Symetria”, chyba w utilsplugin2. Działa ono tak - zaznaczasz 2 węzły które będą osią i kształt do odbicia. Czyli rysujesz połówkę, kopiujesz przez Ctrl+D, zaznaczasz 2 węzły stykające się z osią na jednym kształcie i cały drugi kształt. Wykonujesz tę komendę i możesz połączyć dwie połówki nasuwając je na siebie, sklejając nakładające się węzły z końców osi symetrii obu kształtów i sklejając kształty Shift+J.

https://pl.wiktionary.org/wiki/wg

RicoElectrico, dzięki, zaraz przetestuję.
Zbigniew_Czernik, poprawione, dzięki za zwrócenie uwagi :slight_smile:

Fakt jest lepiej ale w porównaniu z tym co ostatnio widzę, ale to i tak generalnie rzec biorąc tragedia porównując do zdjęć sprzed kilku dni… Geoportal odciął dostęp do niższych zoomów? przynajmniej takie mam wrażenie rysując lasy w Bieszczadach…

EDIT: Zauważyłem również, że pojawiła się nowa warstwa “Geoportal 2: Ortomapa (aerial image) WMTS” do wyboru w menu. Natomiast klikając na nią celem porównania z WMS otrzymuję z kolei

“Geoportal 2: Ortomapa (aerial image) WMTS does not support new projection EPSG:3857.
Supported projections are EPSG:4326,EPSG:2180
Change the projection again or remove the layer.”

Czy gra jest warta świeczki by próbować to uruchomić czy obraz będzie identyczny?

To nie jest kwestia Geoportalu, bo ten problem dotyczy też innych ortofotomap. To coś z JOSM-em po ostatniej aktualizacji.

Ewidentnie coś popsuli. Rozdzielczość podkładu (Ortofoto i ISOK Cieniowanie) w niektórych miejscach jest dużo gorsza niż tuż obok, ale czasami jak przesunę widok to się poprawia, a po przesunięciu w inne miejsce znowu psuje. Totalne lotto.

Ustawcie odwzorowanie kartograficzne na EPSG:2180 (PUWG 1992 - Polska) i jakość ortofotomapy się wyraźnie poprawi.

Ale ISOK Cieniowanie i tak wariuje :confused:

Przepraszam, na parę dni wyleciałem z zasięgu internetu.

Dzisiaj wrzucę poprawkę, by domyślny maksymalny zoom dla Geoportalu to było 23, a nie 22. Mam nadzieję, że to poprawi trochę sytuację.

Obraz powinien być identyczny, natomiast z mojego doświadczenia - WMTS działa o wiele szybciej. Co więcej - ma na sztywno zdefiniowane przez dostawcę zestawy zoomów, więc kafelki zawsze będą ściągnięte w najlepszej rozdzielczości, jaka została udostępniona.

Przypuszczam, że mamy zbieg dwóch sytuacji. Sprawdź proszę, czy w wersji:
http://josm.openstreetmap.de/download/josm-snapshot-8491.jar

Obraz wygląda lepiej, niż w sytuacji, gdy zastąpisz w konfiguracji podkładu Geoportalu wms:http na wms[23]:http

A próbowałeś Cieniowanie ISOK-a poprzez WMTS? Dodałem je też w domyślnych podkładach jakoGeoportal 2: ISOK hillshade

Niestety ja widzę jedynie napis “przybliż by załadować kafelki”.

U mnie WMTS zadziałał dopiero po zmianie odwzorowania.

Ten z nazwą po polsku nawet nie chciał mi się załadować - było tylko logo Geoportalu i same klepsydry na całym ekranie.
Hillshading niby działa (odzworowanie 2180), ale zachowuje się dziwnie: https://www.youtube.com/watch?v=TtjVfotAFnI&feature=youtu.be
Co ciekawe, pogorszenie jakości następuje w momencie gdy przesunę mapę tak, że na ekranie pojawia się napis “Błąd: No tile at this zoom level”, chociaż nie wiem czy zawsze tak jest. Dzieje się to w losowych miejscach, przed aktualizacją się tak nie zachowywał (w każdym razie nigdy czegoś takiego nie zauważyłem, a teraz mam tak bez przerwy). W dodatku zbliżenie powyżej pewnego poziomu sprawia że znowu wraca lepsza rozdzielczość - wszystko na wideo na YT widać.

To się może zgadzać. Jak uznam, że nie ma kafelka na danym poziomie, to ściągam z wyższego poziomu zoom’a, co wydaje mi się, że nie powinno skutkować taką sytuacją jak obserwujesz, ale nie jesteś pierwszym który zgłasza ten problem. Z drugiej strony - nie udało mi się też tego powtórzyć w moim środowisku.

Z drugiej strony, obserwuję też, że Geoportal czasem zwraca 404 dla kafelków (jakiś jeden błędnie skonfigurowany serwer w farmie?), co jest interpretowane jako brak kafelków na tym poziomie przybliżenia. Gdy wymuszę przeładowanie danego kafelka (klik prawym przyciskiem myszy na kafelek i wybór odpowiedniej pozycji z menu), to kafelek zwykle ładuje się już poprawnie.

Pobawiłem się “Load tile”, i faktycznie to pomaga. Chociaż jak zacząłem klikać kilka razy na ten sam kafelek to zauważyłem że co jakiś czas znowu wywala “Error: No tile at this zoom level” i jakość idzie w spada. Może faktycznie Geoportal serwuje raz na jakiś czas złe kafelki.

Ja mam taki problem, że jak włączam warstwę EMUIA granice miejscowości to cały JOSM się zawiesza, ostatnio jeszcze zdarzało się, że jak włączyłem drugi raz JOSMa i uruchomiłem tę warstwę to pokazywało to okienko z niepotwierdzonym certyfikatem i coś tam klikałem i działało, ten trik przestał działać i teraz zawiesza się za każdym razem jak włączę tę warstwę :frowning:

U mnie, jak nie mam zainstalowanego certyfikatu (pod Linuxem) dostaję komunikat:

javax.net.ssl.SSLHandshakeException: sun.security.validator.ValidatorException: PKIX path building failed: sun.security.provider.certpath.SunCertPathBuilderException: unable to find valid certification path to requested target

Na każdym kafelku.

Na jakim systemie operacyjnym uruchamiasz JOSM-a i jakie masz włączone pluginy?

Windows 10 (na 7 chyba jakoś działało). Wtyczki: buildings_tools; kendzi3d-jogl; mapillary; measurement; OpeningHoursEditor; Osmrender; PicLayer; Remove.reduntant.points; RoadSigns; Simplify area; Tracer2; utilsplugin2; wikipedia; wms-turbo-challenge2.

No i kendzi3d crashowało mi zarówno na win7 jak i teraz na 10.

Za to widzę, że wreszcie rozwijalne listy elementów są sortowane według reguł bieżącego języka interfejsu!

Chciałem wrócić do problemu podkładów. Wrzuciłem dla porównania ortofotomapę Katowic, to samo miejsce, u góry widziane przez przeglądarkę na stronie UM Katowice, u dołu w JOSM-ie. Przed ostatnią aktualizacją było tak samo, teraz wygląda jakby była użyta 50-krotna kompresja. Jakby co, to jest to miejsce. Tak samo jest z Geoportalem. Dopisywanie [23] do adresu jednak nie poprawia jakości. Najnowsza wersja 8730 też nie pomaga, chociaż w wersjach 8695 i 8696 Wiktor wprowadzał jakieś środki zaradcze. Niestety nie mogę nigdzie znaleźć starszej wersji 8491, żeby się upewnić jak było.
Oczywiście da się z tym żyć, jednak czasami jakieś szczegóły mogą umknąć.