JOSM - różne sprawy, porady

Ja bym natomiast apelował bardzo mocno, żeby tak nie robić. Relacje potrzebują być w jednym kawałku, segment po segmencie po kolei, i jeśli jakaś trasa autobusowa albo szlak przebiega przez rondo, to należy je pociąć tak, aby do relacji należały tylko te jego fragmenty, przez które faktycznie przebiega. Nawigacje radzą sobie z takim pociachaniem i tak czy siak prawidłowo generują komunikaty typu zjedź 3. zjazdem, a jeśli koniecznie chce się spiąć takie rondo w całość, można użyć do tego relacji z tagiem junction=roundabout.

Porównałem sobie przejście dla pieszych w wersji 8491 i 8677 - na poziomie zoom’a między 3m a 0.7m. W obu wersjach wygląda na moje oko tak samo, oczywiście - przy założeniu, że mamy [23] w adresie.

W menu pod prawym przyciskiem było już od jakiegoś czasu. Teraz pojawiła się opjcja w konfiguracji oraz możliwość czyszczenia dla każdego źródła kafelków z osobna. To akurat nowość w ostatniej wersji.

Jakoś pod koniec 2010r. weszła ustawa o komunikacji zbiorowej, która narzuciła na woj/pow/gm obowiązek ewidencjonowania i utrzymania przystanków itp. Ale mniejsza o szczegóły, chodzi mi o to, że skutkuje to uchwałami w których określane są pozycją, typ ( zatoczka, wiata, słupek ), strona jezdni. Najczęściej jest to prosty podział:

  • przystanki w ciągach dróg wojewódzkich - uchwała sejmiku województwa
  • przystanku w ciągach dróg powiatowych - uchwała rady powiatu
  • przystanki w ciągach dróg gminnych - uchwała rady gminy/rady miejskiej

Przy odrobinie szczęścika (czyli nieolewanie BIP przez dany organ :wink: ) można tym sposobem sprawdzić, czy w danym rejonie uwzględnione są na mapie wszystkie przystanki.
Jakby co to mogę poszukać uchwał dla rejonu nad którym pracujesz.

Myślę, że wszystkie przystanki, które mam, mieszczą się w gminie Modliborzyce, kilka może zahaczać o sąsiednie gminy Szastarka i Batorz.

offtopic się robi

Jest jakaś sztuczka na rysowanie niekwadratowych, symetrycznych budynków? Jakieś odbicie lustrzane, ale wg wskazanej linii, a nie wg osi północ-południe? Teraz konkretnie próbuję narysować kaplicę, ale jak robię to po prostu rysując po obwodzie dachu to oczywiście efekt wygląda mizernie i mocno niesymetrycznie.

Jest - narzędzie “Symetria”, chyba w utilsplugin2. Działa ono tak - zaznaczasz 2 węzły które będą osią i kształt do odbicia. Czyli rysujesz połówkę, kopiujesz przez Ctrl+D, zaznaczasz 2 węzły stykające się z osią na jednym kształcie i cały drugi kształt. Wykonujesz tę komendę i możesz połączyć dwie połówki nasuwając je na siebie, sklejając nakładające się węzły z końców osi symetrii obu kształtów i sklejając kształty Shift+J.

https://pl.wiktionary.org/wiki/wg

RicoElectrico, dzięki, zaraz przetestuję.
Zbigniew_Czernik, poprawione, dzięki za zwrócenie uwagi :slight_smile:

Fakt jest lepiej ale w porównaniu z tym co ostatnio widzę, ale to i tak generalnie rzec biorąc tragedia porównując do zdjęć sprzed kilku dni… Geoportal odciął dostęp do niższych zoomów? przynajmniej takie mam wrażenie rysując lasy w Bieszczadach…

EDIT: Zauważyłem również, że pojawiła się nowa warstwa “Geoportal 2: Ortomapa (aerial image) WMTS” do wyboru w menu. Natomiast klikając na nią celem porównania z WMS otrzymuję z kolei

“Geoportal 2: Ortomapa (aerial image) WMTS does not support new projection EPSG:3857.
Supported projections are EPSG:4326,EPSG:2180
Change the projection again or remove the layer.”

Czy gra jest warta świeczki by próbować to uruchomić czy obraz będzie identyczny?

To nie jest kwestia Geoportalu, bo ten problem dotyczy też innych ortofotomap. To coś z JOSM-em po ostatniej aktualizacji.

Ewidentnie coś popsuli. Rozdzielczość podkładu (Ortofoto i ISOK Cieniowanie) w niektórych miejscach jest dużo gorsza niż tuż obok, ale czasami jak przesunę widok to się poprawia, a po przesunięciu w inne miejsce znowu psuje. Totalne lotto.

Ustawcie odwzorowanie kartograficzne na EPSG:2180 (PUWG 1992 - Polska) i jakość ortofotomapy się wyraźnie poprawi.

Ale ISOK Cieniowanie i tak wariuje :confused:

Przepraszam, na parę dni wyleciałem z zasięgu internetu.

Dzisiaj wrzucę poprawkę, by domyślny maksymalny zoom dla Geoportalu to było 23, a nie 22. Mam nadzieję, że to poprawi trochę sytuację.

Obraz powinien być identyczny, natomiast z mojego doświadczenia - WMTS działa o wiele szybciej. Co więcej - ma na sztywno zdefiniowane przez dostawcę zestawy zoomów, więc kafelki zawsze będą ściągnięte w najlepszej rozdzielczości, jaka została udostępniona.

Przypuszczam, że mamy zbieg dwóch sytuacji. Sprawdź proszę, czy w wersji:
http://josm.openstreetmap.de/download/josm-snapshot-8491.jar

Obraz wygląda lepiej, niż w sytuacji, gdy zastąpisz w konfiguracji podkładu Geoportalu wms:http na wms[23]:http

A próbowałeś Cieniowanie ISOK-a poprzez WMTS? Dodałem je też w domyślnych podkładach jakoGeoportal 2: ISOK hillshade

Niestety ja widzę jedynie napis “przybliż by załadować kafelki”.

U mnie WMTS zadziałał dopiero po zmianie odwzorowania.

Ten z nazwą po polsku nawet nie chciał mi się załadować - było tylko logo Geoportalu i same klepsydry na całym ekranie.
Hillshading niby działa (odzworowanie 2180), ale zachowuje się dziwnie: https://www.youtube.com/watch?v=TtjVfotAFnI&feature=youtu.be
Co ciekawe, pogorszenie jakości następuje w momencie gdy przesunę mapę tak, że na ekranie pojawia się napis “Błąd: No tile at this zoom level”, chociaż nie wiem czy zawsze tak jest. Dzieje się to w losowych miejscach, przed aktualizacją się tak nie zachowywał (w każdym razie nigdy czegoś takiego nie zauważyłem, a teraz mam tak bez przerwy). W dodatku zbliżenie powyżej pewnego poziomu sprawia że znowu wraca lepsza rozdzielczość - wszystko na wideo na YT widać.

To się może zgadzać. Jak uznam, że nie ma kafelka na danym poziomie, to ściągam z wyższego poziomu zoom’a, co wydaje mi się, że nie powinno skutkować taką sytuacją jak obserwujesz, ale nie jesteś pierwszym który zgłasza ten problem. Z drugiej strony - nie udało mi się też tego powtórzyć w moim środowisku.

Z drugiej strony, obserwuję też, że Geoportal czasem zwraca 404 dla kafelków (jakiś jeden błędnie skonfigurowany serwer w farmie?), co jest interpretowane jako brak kafelków na tym poziomie przybliżenia. Gdy wymuszę przeładowanie danego kafelka (klik prawym przyciskiem myszy na kafelek i wybór odpowiedniej pozycji z menu), to kafelek zwykle ładuje się już poprawnie.

Pobawiłem się “Load tile”, i faktycznie to pomaga. Chociaż jak zacząłem klikać kilka razy na ten sam kafelek to zauważyłem że co jakiś czas znowu wywala “Error: No tile at this zoom level” i jakość idzie w spada. Może faktycznie Geoportal serwuje raz na jakiś czas złe kafelki.