Stowarzyszenie OSM Polska

Niestety w obu przypadkach - zarówno wsparcia pkt.pl jak i serwera dla OSM sprawa się rozmyła po stronie sponsorów. Spróbuję jeszcze wznowić kontakt z pkt - może da się ich namówić na wsparcie jakimiś nagrodami akcji “Miejski sprint”.

@dammat - jeżeli chcesz pomóc w promowaniu OSM w Polsce to możesz zaangażować się w odświeżenie serwisu osmapa.pl - od dawna postuluję zrobienie czytelniejszego stylu mapy. Z tego co wiem to chyba nie mamy nawet dobrych analityk, aby sprawdzić ile osób korzysta z tej strony. Biorąc pod uwagę że ponad kilkaset osób miesięcznie klika w link do mojej strony z mapami do garmina to grono użytkowników jest całkiem spore. I to do mnie piszą wszyscy użytkownicy z uwagami do mapy, bo na stronie głównej nie ma informacji jak coś poprawić albo z kim się skontaktować.

Pole do popisu masz spore :).

Czy ktoś wie kto obecnie jest administratorem osmapa.pl i właścicielem serwera?

Czy zarząd stowarzyszenia zauważył, że wczoraj zostały w sejmie zatwierdzone poprawki senatu do ustawy o OPP które m.in. zakazują zbierania 1% na rzecz innych organizacji ?
I czy coś zamierza w związku z tym, że pieniądze przekazane dla OSM w ramach 1% leżą na koncie ZLOP ?
Jak nowelizacja wejdzie w życie (a czeka tylko na podpis prezydenta) to … ?

A kiedy wejdzie w życie, jeśli prezydent podpisze?

Po 30 dniach od ogłoszenia.

A co ze zbieraniem w przyszłym roku? Czy opłaca nam się i jest wykonalne zostać samemu OPP?

:Wykonalne to jest i by się pewnie opłacało - tylko jest to związane już przynajmniej z zatrudnieniem księgowej (trzeba być gotowym na kontrolę z urzędu wojewódzkiego w każdej chwili), założeniem porządnego BIP-a, i przygotowaniem wniosku do sądu. Trzeba by też przejrzeć statut pod tym kątem. Był pisany pod kątem bycia OPP, ale od tego czasu ustawa OPP była nowelizowana dwa razy. Na stronie OSM Polska , niie ma nawet sprawozdań za 2013 i 2014…

Jak to nie ma?

No tak - mylące jest, że statut jest ukryty w rozwijalnym menu (trzeba najechać i poczekać), a sprawozdania są jak się kliknie na “sprawozdania”, a nie ma ich na rozwijalnym menu.

W każdym razie - IMHO należy przynajmniej poważnie rozważyć uzyskanie tego statusu. Trzeba by zacząć od analizy statutu - jak jest zgodny z ustawą, to by można od razu (to jest w kompetencjach zarządu) - a jak statut wymaga poprawek no to najpierw Walne je musi zatwierdzić. Tak na szybko wygląda, że zawiera wszystkie wymagane klauzule - ale lepiej by było dać go do przejrzenia zawodowemu prawnikowi + ten prawnik mógłby też przygotować wniosek o nadanie statusu.

Największy ból z OPP jest taki, że drastycznie trzeba podnieść standardy sprawozdawczości. Sprawozdania OPP (zarówno finansowe jak i merytoryczne) robi się na specjalnych formularzach, gdzie trzeba mieć odpowiedzi na wszystkie występujące tam rubryki.

A ja się zastanawiam, czy nie powinniśmy stowarzyszenia rozwiązać. Nie jest ono już do niczego potrzebne, a i pracować nie ma komu, bo te 2-3 osoby, które coś robią w ramach stow. to trochę za mało.

Sumy, ktore stowarzyszenie dostalo przez ZLOP wskazuja, ze zatrudnienie kogos raczej nie byloby oplacalne, a w najlepszym przypadku ryzykowne.

To mam kilka pytań z ciekawości:

  1. Do czego było powołane tak praktycznie?
  2. Co ze współpracą z tą firmą od nawigacji - potrzeba partnera instytucjonalnego, czy to wystarczy po prostu jako społeczność (jeśli się coś dzieje)?
  3. I wreszcie co z serwerami i domeną osmapa.pl - nawet nie wiem jaki jest tego stan prawno-organizacyjny?

Zostało powołane, żeby wojować z GUGiK w zakresie dostępu do danych. Od kiedy GUGiK przyznał, że ortofoto itp. jest informacją publiczną nie ma potrzeby z nim walczyć :slight_smile:

Z jaką firmą od nawigacji? Zresztą, mniejsza z tym o jaką firmę chodzi - partner instytucjonalny nie jest potrzebny do tego.

Za domeny (osmapa.pl i openstreetmap.org.pl) płaci stowarzyszenie, serwer obecnie mamy (jako społeczność) w prezencie od zVID-a. Myślę, że do utrzymania domen nie potrzeba nam stowarzyszenia.

No i właśnie została podpisana (25-go).
Ostatecznie wchodzi w życie za 60dni, ale moje poprzednie pytanie i tak pozostało bez odpowiedzi.
Ciekaw jestem co za 2 miesiące powie ZLOP jeśli po tym terminie ktoś z OSM zwróci się o wyplatę zebranych środków…
Wg ustawy takie pieniądze mają być przekazane do czarnej dziury (nazwanej ładnie “Funduszem Wspierania OPP” ).

O jakich dokumentach sprawozdawczych wymaganych przy OPP konkretnie mówimy ? Są jakieś wzory gdzieś do obejrzenia ?
Bo może to nie przekracza zdolności przeciętnego człowieka który sam wypełnia swoje PITY i inne takie.
To raz.
A dwa - sumy które zebrał ZLOP to są pieniądze zebrane przy praktycznie zerowej informacji na ten temat. Było gdzieś info poza forum i stroną stowarzyszenia ?
Mając własne OPP można (należy ?) proponować informowanie o 1% dla OSM wszystkim którzy w jakiś sposób albo czerpią profity z używania danych albo posiadają jakiś kanał informacyjny - np wszelkiego rodzaju strony internetowe, na których OSM jest głównym tematem czy źródłem danych. Albo aplikacje mobilne.
A wszystkim tym którzy piszą maile typu “poprawcie sobie dane tu i tu, poprawcie program ten i ten , bo chętnie poużywam OSM jak to i tamto będzie lepsze…” zamiast odpisywać “weź i sam popraw” można dać do wyboru “Siądź i popraw ale możesz też wesprzeć projekt 1% co w efekcie też się przełoży na jakość danych i rozwój narzędzi”

Jako, że OSM dopiero zdobywa popularność myślę, że nawet gdybyśmy zrobili wielką kampanie informacyjną to niewiele więcej udałoby się zebrać. Co innego np. za kilka lat, kiedy OSM będzie domyślnym podkładem mapowym (tak jak teraz Google Maps).

A czy nie bardziej praktyczne byłoby zawiesić niż całkiem zwijać?

Ja właśnie sugerowałem metody informacji, które nie są żadną wielką kampanią (w każdym razie nie generują żadnych kosztów) a opierają się na na dotarciu i przekonaniu konkretnych konsumentów danych ( tych którzy dalej serwują OSM dla enduserów ) , żeby pokazali info o 1% na swoich stronach , aplikacjach itp. Czyli w efekcie informacja docierałaby wyłącznie do enduserów OSM . To jest zupełnie inne (IMHO znacznie bardziej skuteczne) podejście niż wywalanie pieniędzy na jakieś reklamy skierowane do niesprecyzowanych odbiorców.

A gdzie niby OSM będzie tym domyślnym podkładem za kilka lat ?

Nie rozumiem pytania… jak to gdzie? Wszędzie, oczywiście poza serwisami mapowymi, które sprzedają własne mapy :slight_smile:

Wydaje mi się to rzeczywiście sensowne - o ile oczywiście wiemy po co nam to i ew. na co przeznaczyć pieniądze i czy chcemy utrzymać tę formę organizacyjną.

Coraz bardziej marzę o jakimś serwerze z kafelkami stylu, który można by podpiąć pod domyślną stronę OSM. Sens w tym taki, żeby styl był bardziej społecznościowy niż obecny osm-carto, jeśli miałyby to być tradycyjne kafelki, a być może nawet od razu z kafelkami wektorowymi, żeby można było mieć dowolną liczbę stylów. Wektorowe by się wolniej wyświetlały (kafelki są renderowane z odpowiednim stylem dopiero u klienta, jak w OsmAndzie na przykład, czyli za to mniejsze obciążenie procesorów na serwerze), więc nie zastąpi obecnego domyślnego stylu, natomiast byłby to duży krok w przyszłość. Tylko to by znaczyło, że serwer obsługuje cały świat, a i ktoś musiałby to pewnie obsługiwać, więc nie wystarczy byle jaka kwota i to w systemie ciągłym. Dla porównania - komercyjne wyświetlanie zwykłych kafelków na świat to ponad 600 USD miesięcznie, jak napisał Mateusz

No ale jeśli nie to, to nie mam pomysłu na mniejsze wydatki, żeby akcja miała sens.

Ogólnie niezły pomysł ale w kontekście finansowania z 1% to widzę słabe punkty:
Jeśli robimy przekaz do ludzi “wesprzyj nas swoim 1% - z tych pieniędzy utrzymujemy serwer z którego korzystasz ty i reszta świata (bo kafelki całego świata)” to
może się pojawić pytanie czemu ta reszta świata się nie dokłada skoro (potencjalnie) w większości to ona będzie korzystać ?

Chodzi mi o to, że:
W odróżnieniu od tych którzy zbierają na chore dzieci itp. cele gdzie wpłata to często odruch serca, w naszym przypadku większość ludzi zada sobie pytania “Czy i co JA z tego będę miał, że wpłacę ?”.
Więc znacznie lepiej wizerunkowo wypada finansowanie czegoś co będzie służyć przede wszystkim userom z Polski.
Może więc (przynajmniej na początek) okroić ten pomysł do Polski ew. Europy i wtedy wymagane środki też będą znacząco mniejsze.
Swoją drogą spojrzałem w kalkulator kosztów na Amazonie (bo zapodany w przykładzie Mapbox serwuje mapy z ich serwerów ) i za 600$ miesięcznie można mieć serwer 16vCPU/128GB RAM/4x800GB SSD + 1TB transferu. Co chyba z górką wystarcza na jakiś (mniej używany niż domyślny) styl dla całego świata przy zachowaniu pełnej kontroli nad kosztami (bo jak obciążenie mniejsze to można elastycznie skalować zasoby w dół ).

A tak w ogóle to ja bym zaczął od zbadania czego ludziom potrzeba czego inni im nie dadzą a my im możemy dać (choć na razie nie dajemy) .
Tak na oko to myślę, że zamiast jeszcze jednego ogólnego stylu większe zapotrzebowanie może być na bardzo różne specjalistyczne warstwy, z których każda z osobna nie będzie miała masowych odbiorców, ale tez nie będzie miała żadnej (darmowej) alternatywy. Np. warstwy które pokazują jakiś wybrany typ infrastruktury powiedzmy elektrownie (zwłaszcza OZE) + sieci przesyłowe, albo: ochrona przyrody (obszary, POI, bociany itp), albo: zabytki.
Czyli dane dla ludzi których interesuje jakiś temat w skali całego kraju (a na ogólnych stylach tego nie ma albo się gubi w innych danych), a nie potrzebują/nie potrafią zrobić sobie własnej mapy z danych OSM.

Z warstw specjalistycznych - myślałem o mapie rowerowej. Ta na stronie głównej jest robiona zdecydowanie pod osoby robiące długie trasy rowerowe raczej niż pod jeżdżących po mieście czy robiących krótkie wypady. Jest też dość kiepska - bez pokazywania jakości dróg, pokazuje głównie trasy rowerowe które w Polsce sensu nie mają, nie pokazuje sporej części infrastruktury rowerowej, moim zdaniem nie jest za ładna, rozwój praktycznie stoi, zamknięty styl mapy.

Zrobiłem jakiś czas temu https://github.com/matkoniecz/bicycle_map_of_Krakow - głównie jako test pomysłu. Myślałem też czy przy tym nie pogrzebać coś więcej.