Yanosik i OpenStreetMap

Myślę, że tyle, ile widać na talk.pl.
Przydałby się mechanizm, zgłaszający to jako uwagi na mapie i ewentualnie wrzucający do wątku “Prośby o zmapowanie/poprawę” na tym forum, albo do niniejszego wątku. Pierwsze dałoby możliwość sprawdzania, czy załatwione (uwaga zamknięta), drugie przyspieszałoby reakcję przez zwrócenie uwagi najaktywniejszych mapowiczów, że ta akurat uwaga jest pilna.

Zgłoszenia z nawigacji w formie uwag na osm przedstawia Scout. Tutaj przykład: https://www.openstreetmap.org/note/355643
Dzięki podanemu tam linkowi można poznać takie detale jak trasa, kierunek jazdy i datę importu danych z osm.
I tak bym to sobie wyobrażał ze strony Yanosika :stuck_out_tongue:

Yanosik, poproszony o naprowadzenie na ulicę Żymirskiego (WAW), z uporem godnym lepszej sprawy naprowadza na ten parking, niezależnie z której strony się jedzie. Tak jakby ulicę Żymirskiego uznawał za niedostępną?

Ulica jest oznaczona jako highway=residential bez ograniczeń w dostępie, tyle że od południowej strony wjazd jest zablokowany słupkiem. Od Motorowej jest jednak dostępna…
Routingi OSM bezproblemu pokazują, żeby wjeżdżać od Motorowej, tylko Yanosik ma focha…

Przejazd przez węzeł Marsa od strony Zakrętu w Ostrobramską.
Zarówno przed rondem, jak i za rondem, a przed rozjazdem w Ostrobramską/Trasę Siekierkowską komunikat głosowy brzmi “skręć lekko w prawo”, podczas gdy powinien brzmieć “trzymaj się prawej strony”.

Jakby coś się działo w tym kierunku: http://www.openstreetmap.org/note/410680

Można jakieś szczegóły, co to, jak to działa, czy to ma zastąpić etherpada z listy talk-pl?

Nie ma zastąpić etherpada, to strona jedynie do zgłaszania remontów. Jej głównym zadaniem jest przypominanie o końcach remontów (i ich faz) jęsli data jest znana już wcześniej, tak, żeby nie zostawały w bazie nieaktualne highway=construction. W sumie można to stosować i do tymczasowych zmian innych niż prace drogowe.

Od kilku tygodni strona była w fazie testów ale zapraszam do korzystania.

Działa tak:

  • wprowadzamy remont, wcześniej sprawdzamy czy przypadkiem już nie został wprowadzony. Wpisujemy co wiemy, resztę danych możemy uzupełnić później. Najważniejsze są planowane terminy, które można znaleść na stronie albo dostać telefonicznie od urzędów czy wykonawców

  • system nic nie robi aż do czasu kiedy nadejdzie któryś z terminów związanych z remontem. Kiedy on nadchodzi, o 9:00 rano otwiera w OSM notkę w danym miejscu, żeby przypomnieć, że coś jest do zrobienia. Status remontu zmienia się na “do-poprawy”.

  • któs napotyka notkę przypadkowo, albo też śledzi na remonty.openstreetmap.pl co jest do zrobienia albo ew. czyta RSS z remonty.openstreetmap.pl (guzik “ATOM”). Jeśli zna sytuację to poprawia stan danych w OSM i zamyka uwagę. Docelowo system sam wykrywa, że problem jest rozwiązany i aktualizuje status remontu. Aktualnie ktoś musi to zrobić manualnie.

Problemy można zgłaszać w dowolny dostępny sposób, patche przez githuba. W zależności od popularności strona będzie rozwijana bardziej lub mniej.

Jeśli chodzi o remont na Banacha, to według http://www.infoulice.um.warszawa.pl/ do jutra ma się coś tam dziać, nie mam możliwości sprawdzić osobiście.

  1. Fajne :smiley:
  2. Widzę, że ekipa Yanosika już tam działa, więc może rozwijać w tym kierunku?
  3. Dla Warszawy dobrym źródłem danych jest też rss od ztm.
  4. Nie bardzo widzę, jak tam się łączy info o remoncie z lokalizacją na mapie, a widzę że da się.
  5. Przy okazji: a jak remont nie zamyka ulicy, tylko ją zwęża/narzuca ograniczenie prędkości - to zmieniać po prostu tagi odpowiednio, czy jest jakiś system oznaczeń tymczasowych?

ad 5 - w takiej sytuacji po prostu bym tego nie zaznaczał.

Wisi tak sobie stosowna propozycja od 2010 roku http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/temporary. W Radomiu na czas Airshow zamknęli kilka dróg w okolicy http://airshow.wp.mil.pl/u/airshow/artykuly/2015/07/strefy-parkingowe.jpg Za pomocą tagów tymczasowych można przygotować takie ograniczenia zawczasu dla imprezy czy wspomnianych remontów. Nie powodowało by to w żaden sposób problemów dla APek generujących mapę raz na miesiąc lub rzadziej a taki Janosik na bieżąco by informował o stosownych ograniczeniach, gdzie można było by użyć również brakującego w propozycji “temporary:maxspeed”

Przy wprowadzaniu remontu trzeba kliknąć go najpierw na mapie.

Była też trochę późniejsza propozycja, http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/automated_tasks i spotkał ją podobny los. Może dlatego, że te tagi są mało intuicyjne, może dlatego, że rzadko kiedy remont idzie zgodnie z planem.

Teoreticznie sens zaznaczania jest - nawigacje mogą dzięki temu inaczej pokierować.
Praktycznie - nie mam pojęcia, czy któraś będzie w stanie użyć informacji np. o tymczasowym zwężeniu. Yanosik zamiast tego użyje informacji o czasach przejazdu…

Ej, to jest bardzo dobra propozycja. Co więcej, taginfo wraz z overpassem twierdzą, że jest używana. Głównie przez Niemców, ale widzę też użycia w Trzebnicy i Krakowie. Gdyby taki np. Yanosik to brał pod uwagę, to dałoby się spopularyzować…

Datę końca remontu można zmienić, nie ma problemu.
Natomiast to ata_* jest nie tylko nieintuicyjne, ale może powodować konflikty przy edycji, no i wymaga zaimplementowania zmian w samym OSM, a nie tylko w rendererach i nawigacjach.

A czas przejazdu jest wyznaczany (tak sądzę) na podstawie maxspeed, więc tak czy tak jest sens. Pytanie ile czasu minimalnie powinno trwać tymczasowe ograniczenie żeby warto było się trudzić.

Chodzi mi o to, że ostateczna data i kształt drogi / organizacja ruchu są znane w momencie końca remontu. Ostatecznie zwykle nie obejdzie się bez odwiedzin więc w tym wypadku lepsza jest notka.

Wystarczy zewnętrzny automat (bot) który te zmiany będzie wprowadzał, wydaje mi się to bardziej realne niż obsługa po stronie rendererów i nawigacji, ale oczywiście brak w nim jednej rzeczy. Dobrze jest jednak mieć informacje o tym który stan jest “normalny”, a który “tymczasowy”, szczególnie dla kogoś kto generuje z danych papierową mapę albo paczkę do użytku offline.

To ata_* jest też bardziej elastyczne, pozwala ustawiać różne daty dla różnych tagów i kasować/modyfikować nie tylko tagi.

Ale osobiście wydaje mi się, że obydwa schematy mają słabe szanse na przetrwanie w OSM ze względu na skomplikowanie.

ZTCW Yanosik przy wyznaczaniu trasy bierze pod uwagę swój traffic, czyli dane ze średniej prędkości na danej trasie.

Osobiście nie widzę potrzeby zaznaczania remontów, które nie zamykają całkiem ulic. Za dużo zabawy, a efekt mierny.

To pytanie nr 6: remont sie skończył, automat wstawił notkę, obejrzałem na miejscu i naniosłem poprawki.
Mogę jakoś teraz zmienić status na zakończony? Bo jak próbuję zmienić status na “zamknięty”, dostaję:
property “dates”: “151” not currently in list

EDIT: udało mi się zamknąć po zrezygnowaniu z próby dodania jakiegokolwiek komentarza.
Ten remont: http://remonty.openstreetmap.pl/remonty/issue6?@ok_message=issue%206%20status%20edited%20ok&@template=item

Jak długo musi trwać remont, by jego wprowadzenie do osm miało sens? W kontekście Yanosika oczywiście.

Oni mają tygodniowy cykl aktualizacyjny (we wtorki ztcw).

http://www.openstreetmap.org/directions?engine=osrm_car&route=51.1280%2C16.9758%3B51.1257%2C16.9822#map=17/51.12687/16.97763

W ww. miejscu we Wrocławiu przy przejeździe z Lotniczej w Legnicką (sprawdzone kilka razy) Yanosik podaje dziwny komunikat: najpierw skręć w lewo a później na środku skrzyżowania skręć w prawo pomimo drogi cały czas prosto. Ja nie widzę nic takiego w danych OSM skąd brałby się ten problem.

Po zastanowieniu …
Czy możliwe że Yanosik wybiera priorytet primary nad krótszą secondary? Czy łącznik z Milenijnej w Legnicką nie powinien być secondary? Może by to pomogło?
Poprawiłem łączniki z Lotniczej w lewo i prawo żeby zaczynały się z jednego węzła, może to kwestia tego.

To skrzyżowanie jest niepotrzebnie zagmatwane i powinno zostać uproszczone.

a ja bym nie upraszczał gdyż wydaje się być wszystko jednak dość sensownie namalowane zgodnie z tym co mamy w rzeczywistości. Tylko dodał w odpowiednie miejsce kolejne ograniczenie/ograniczenia. By wyeliminować błąd o którym mowa, gdyż marco406 może mieć rację co do priorytetów. Zapewne podobna sytuacja może mieć miejsce jadąc na innych kierunkach.

Stawiam dolary przeciw orzechom, że jak doda się odpowiednie ograniczenia do jazdy na wprost w miejscu oznaczonym czerwonym kółkiem to już tak dziwnie żadna nawigacja nie poprowadzi
http://fotowrzut.pl/YJUKV9J1DA

Chętnie sam bym dodał, ale nie chciał bym źle dodać sam czegoś czego jeszcze sam nie wykonywałem

Czy tam rzeczywiście jest tyle wysepek? Nie zaznaczamy każdego pasa jako osobnej drogi, tylko te które są fizycznie oddzielone (wysepki, barierki itp).

Jeśli http://fotowrzut.pl/YJUKV9J1DA jest aktualne to jedynym oddzieleniem jest oznakowanie poziome. Jak ktoś chce to zaznaczać - niech użyje area:highway.