JOSM - różne sprawy, porady

Możesz podać linka do miejsca, skąd jest to zdjęcie?

A teraz parę pytań:

  1. Czy jak zmienisz odwzorowanie na WGS84 lub PUWG 2180, to linie są ostre?
  2. Czy gdy ustawisz w ustawieniach podkładu, zamiast

ustawisz

to czy uzyskujesz poprzednią dokładność?

Nie sprawdziłem chyba wszystkich kombinacji.
Dopisanie do adresu [23] pomaga przy odwzorowaniu Mercatora i WGS84 - uzyskujemy dwukrotnie lepszą rozdzielczość (sprawdzam to używając “przybliż do natywnej rozdzielczości”), wciąż jest to gorzej niż było, natomiast przy odwzorowaniu PUWG nie ma żadnej zmiany. Sama zmiana odwzorowania też niczego nie zmienia.
Jest lepiej, ale nie do końca. Sprawdzałem tutaj głównie na ortofotomapie Katowic.

Zauważyłem za to, że wreszcie (nie wiem kiedy) pojawił się w JOSM-ie guzik czyszczenia cache - :slight_smile:

Ja prosiłbym o zrobienie wtyczki, która pozwalałaby łatwo wstawiać ronda… Jeśli w jednym miejscu spotyka się kilka relacji (jakieś linie autobusowe albo nikomu nieznane szlaki, pff…), to jest to czasochłonne i łatwo coś zepsuć. Spodziewane działanie jest takie: Rysuję sobie rondo które dzieli węzły z istniejącym skrzyżowaniem. Zaznaczam je. Następnie wtyczka oddziela fragmenty dróg wewnątrz, patrzy jakie relacje route przez nie przechodzą, usuwa je, a następnie dodaje w te miejsca podzielone kawałki ronda z rolami forward/backward.

Ja tam preferuję ronda w jednym kawałku i jak je czasem napotykam przy naprawianiu relacji to łącze w całość.

Co do ról forward/backward to przypominam:
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=518914#p518914

Mógłbyś wtedy sprawdzić Rondo “Żołnierzy Wyklętych” w Gniewkowie? Nie mogłem znaleźć żadnego narzędzia do sprawdzania integralności route’ów w stylu OSMonitora.

Ja bym natomiast apelował bardzo mocno, żeby tak nie robić. Relacje potrzebują być w jednym kawałku, segment po segmencie po kolei, i jeśli jakaś trasa autobusowa albo szlak przebiega przez rondo, to należy je pociąć tak, aby do relacji należały tylko te jego fragmenty, przez które faktycznie przebiega. Nawigacje radzą sobie z takim pociachaniem i tak czy siak prawidłowo generują komunikaty typu zjedź 3. zjazdem, a jeśli koniecznie chce się spiąć takie rondo w całość, można użyć do tego relacji z tagiem junction=roundabout.

Porównałem sobie przejście dla pieszych w wersji 8491 i 8677 - na poziomie zoom’a między 3m a 0.7m. W obu wersjach wygląda na moje oko tak samo, oczywiście - przy założeniu, że mamy [23] w adresie.

W menu pod prawym przyciskiem było już od jakiegoś czasu. Teraz pojawiła się opjcja w konfiguracji oraz możliwość czyszczenia dla każdego źródła kafelków z osobna. To akurat nowość w ostatniej wersji.

Jakoś pod koniec 2010r. weszła ustawa o komunikacji zbiorowej, która narzuciła na woj/pow/gm obowiązek ewidencjonowania i utrzymania przystanków itp. Ale mniejsza o szczegóły, chodzi mi o to, że skutkuje to uchwałami w których określane są pozycją, typ ( zatoczka, wiata, słupek ), strona jezdni. Najczęściej jest to prosty podział:

  • przystanki w ciągach dróg wojewódzkich - uchwała sejmiku województwa
  • przystanku w ciągach dróg powiatowych - uchwała rady powiatu
  • przystanki w ciągach dróg gminnych - uchwała rady gminy/rady miejskiej

Przy odrobinie szczęścika (czyli nieolewanie BIP przez dany organ :wink: ) można tym sposobem sprawdzić, czy w danym rejonie uwzględnione są na mapie wszystkie przystanki.
Jakby co to mogę poszukać uchwał dla rejonu nad którym pracujesz.

Myślę, że wszystkie przystanki, które mam, mieszczą się w gminie Modliborzyce, kilka może zahaczać o sąsiednie gminy Szastarka i Batorz.

offtopic się robi

Jest jakaś sztuczka na rysowanie niekwadratowych, symetrycznych budynków? Jakieś odbicie lustrzane, ale wg wskazanej linii, a nie wg osi północ-południe? Teraz konkretnie próbuję narysować kaplicę, ale jak robię to po prostu rysując po obwodzie dachu to oczywiście efekt wygląda mizernie i mocno niesymetrycznie.

Jest - narzędzie “Symetria”, chyba w utilsplugin2. Działa ono tak - zaznaczasz 2 węzły które będą osią i kształt do odbicia. Czyli rysujesz połówkę, kopiujesz przez Ctrl+D, zaznaczasz 2 węzły stykające się z osią na jednym kształcie i cały drugi kształt. Wykonujesz tę komendę i możesz połączyć dwie połówki nasuwając je na siebie, sklejając nakładające się węzły z końców osi symetrii obu kształtów i sklejając kształty Shift+J.

https://pl.wiktionary.org/wiki/wg

RicoElectrico, dzięki, zaraz przetestuję.
Zbigniew_Czernik, poprawione, dzięki za zwrócenie uwagi :slight_smile:

Fakt jest lepiej ale w porównaniu z tym co ostatnio widzę, ale to i tak generalnie rzec biorąc tragedia porównując do zdjęć sprzed kilku dni… Geoportal odciął dostęp do niższych zoomów? przynajmniej takie mam wrażenie rysując lasy w Bieszczadach…

EDIT: Zauważyłem również, że pojawiła się nowa warstwa “Geoportal 2: Ortomapa (aerial image) WMTS” do wyboru w menu. Natomiast klikając na nią celem porównania z WMS otrzymuję z kolei

“Geoportal 2: Ortomapa (aerial image) WMTS does not support new projection EPSG:3857.
Supported projections are EPSG:4326,EPSG:2180
Change the projection again or remove the layer.”

Czy gra jest warta świeczki by próbować to uruchomić czy obraz będzie identyczny?

To nie jest kwestia Geoportalu, bo ten problem dotyczy też innych ortofotomap. To coś z JOSM-em po ostatniej aktualizacji.

Ewidentnie coś popsuli. Rozdzielczość podkładu (Ortofoto i ISOK Cieniowanie) w niektórych miejscach jest dużo gorsza niż tuż obok, ale czasami jak przesunę widok to się poprawia, a po przesunięciu w inne miejsce znowu psuje. Totalne lotto.

Ustawcie odwzorowanie kartograficzne na EPSG:2180 (PUWG 1992 - Polska) i jakość ortofotomapy się wyraźnie poprawi.

Ale ISOK Cieniowanie i tak wariuje :confused:

Przepraszam, na parę dni wyleciałem z zasięgu internetu.

Dzisiaj wrzucę poprawkę, by domyślny maksymalny zoom dla Geoportalu to było 23, a nie 22. Mam nadzieję, że to poprawi trochę sytuację.

Obraz powinien być identyczny, natomiast z mojego doświadczenia - WMTS działa o wiele szybciej. Co więcej - ma na sztywno zdefiniowane przez dostawcę zestawy zoomów, więc kafelki zawsze będą ściągnięte w najlepszej rozdzielczości, jaka została udostępniona.

Przypuszczam, że mamy zbieg dwóch sytuacji. Sprawdź proszę, czy w wersji:
http://josm.openstreetmap.de/download/josm-snapshot-8491.jar

Obraz wygląda lepiej, niż w sytuacji, gdy zastąpisz w konfiguracji podkładu Geoportalu wms:http na wms[23]:http

A próbowałeś Cieniowanie ISOK-a poprzez WMTS? Dodałem je też w domyślnych podkładach jakoGeoportal 2: ISOK hillshade