Wyświetlanie na domyślnej mapie

Odpowiem prowokacyjnie: od drogi wojewódzkiej w górę.

Edit: przeszkoczyłem cała stronę postów. :open_mouth:

Zauważyłem, że trwają prace nad wyświetlaniem krzyży przyrożnych. https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/131 Otóż w trakcie prac nad nimi proponuję w pierwszej kolejności powalczyć ze znacznie większymi krzyżami, http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dcross które na chwilę obecną są nie wyświetlane wcale a jest przy tym zdecydowanie mniej co nie spowoduje zagęszczenia na mapie. Z racji znaczenia i ich widoczności z większego dystansu mogły by się również na mapie pojawiać zoom lub dwa wcześniej. Na obecną chwilę mamy podobną sytuację do tej jak wyświetlane mieliśmy pomniki a znacznie większe monumenty były niewidoczne.

Nie rozumiem analogii - przecież monumenty są wyświetlane o poziom wcześniej niż pomniki/miejsca pamięci.

Ten drugi rodzaj krzyży ma osobny bilecik:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1060

dlatego napisałem w czasie przeszłym :stuck_out_tongue: Było tak, że widniały małe pomniki a dużych pomników czyli monumentów na mapie nie było. Analogicznie jak by udało się wprowadzić krzyże przydrożne to na mapie widoczne były by tylko małe obiekty a duże nie

o fajnie :slight_smile: jakoś sam go nie znalazłem :wink:

Co do krzyży - to co na razie podlinkowane to propozycja zmian, jedna z kilkuset. Natomiast same prace rzeczywiście trwają, z PR na https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/1636 (jest tam trochę przykładów nowego stylu mapy).

Przy okazji - na http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dcross nie ma wspomniane iż są to krzyże duże/istotne. Jedyne co jest to “Cross with little historical or religion value.” - wręcz raczej przeciwnie.

Kwestia interpretacji. Dla mnie oznacza to, że mają małe znaczenie religijne w porównaniu z kościołem czy bazyliką ale, większe niż zwykły przydrożny krzyż który wartość religijną czy historyczną ma nikłą, a niekiedy praktycznie żadną.

co do tematu wyżej: kolejny krok w tył od rozsądku, zamiast porządkowania tagów mamy stałe ich pomnażanie we wszystkie możliwe strony - a wystarczyłoby wszystko to uznać za pomniki i ich typ dodawać w osobnym tagu (głazy, popiersia, kapliczki, krzyże itd.)

z rozpędu wyrysowałem ściany oporowe pod mostem jako obszary, a następnie przeczytałem na wiki że rysuje się je tylko jako linie - usunąć je i pozostawić tam puste miejsca, czy zostawić i czekać na wprowadzenie rendera dla tych ścian jako obszarów?
http://osmapa.pl/#lat=52.40987&lon=16.94515&z=19&m=ma
czy są jakieś prace nad wprowadzeniem ścian oporowych i nasypów przeciwpowodziowych jako obszarów?
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:barrier%3Dretaining_wall
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:man_made%3Dembankment

Mateusz właśnie chyba doprowadza do końca kwestię unifikacji oraz nowego oznaczania lasów i innych skupisk drzew:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/1728#issue-99539310
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/1728#issuecomment-128691022
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/1728#issuecomment-128749530

Jeśli chodzi o nasypy, to jest znany błąd (zgłaszałem go rok temu), ale nie doczekał się jeszcze rozwiązania, bo czeka na zmiany techniczne w tym projekcie:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/892

to zapytam jeszcze, czy są jakieś ruchy w kierunku zunifikowania kluczy natural i landuse? rozdzielanie pokrycia terenu na naturalne i stworzone przez człowieka nie ma chyba w osm większego sensu (widzę go jedynie w odróżnianiu wody w jeziorach od wody w zbiornikach retencyjnych), jeśli się nie mylę to była chyba kiedyś rozsądna propozycja uporządkowania tego w jednym kluczu landcover, coś się w tym temacie zmienia?

Jeśli jakieś ruchy będą to nie zaczną się od zmiany wyświetlania - najpierw edytowanie, dyskusje na @tagging, zmiany w OSM wiki i edytorach. Zmiana stylu wyświetlania to na sam koniec.

właśnie o edytowanie pytam, z jednym kluczem dla pokrycia terenu byłoby dużo łatwiejsze

Mateusz zaprezentował nowy styl dróg z uwzględnieniem niskich poziomów przybliżenia, w tym kwestie linii kolejowych, i pokazał problemy związane z wyświetlaniem ciągów pieszych:

http://www.openstreetmap.org/user/Mateusz%20Konieczny/diary/35555

wygląda to oczywiście lepiej niż jest teraz, ale jak dla mnie nadal raczej “festyniarsko” - zbyt kolorowo, to co czyni styl mapsurfer takim pięknym to m.in. mały rozstrzał kolorów, główne drogi bazują tam tylko na gradientach 2 kolorów - żółtego i pomarańczowego; plakietki z refami dróg w tym projekcie też przestarzałe - kształt rozciągniętego jaja jest obecnie w grafice już mało gdzie spotykany, a biały obrys nic nie wnosi

@Tomasz_W: Nic nie wiem o takich ruchach, próbuję właśnie rozruszać to oddolnie, poczynając od najważniejszych (landcover=trees/grass) i może to pozwoli z czasem poprawić resztę. Trochę więcej napisałem o tym wczoraj:

http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=522182#p522182

Jakby co założyłem kilka dni temu wątek na Tagging właśnie żeby zacząć od użytecznych konkretów:

https://lists.openstreetmap.org/pipermail/tagging/2015-August/025848.html

Ujednolicono wyświetlanie natural=grassland i landuse=meadow?

Tak - pierwsza pozycja na https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pulls?utf8=%E2%9C%93&q=is%3Apr+is%3Aclosed+grassland+meadow

Prawie gotowy PR Mateusza (pull request, czyli kod gotowy do włączenia do głównej gałęzi domyślnego stylu) z nowym stylem dróg:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/1736

Jeszcze padają uwagi (np. żeby drogi tertiary nie były jednak całkiem białe, bo sama większa szerokość chyba nie wystarcza), ale zasadniczo to tylko dopracowywanie szczegółów i widoczna poprawa, czyli tak, jak sądziłem. :slight_smile:

Znaczy, ten festynowy róż zostaje dla autostrad?
Tertiary IMO nie powinny być białe - np. w Nokia Maps drogi tej klasy są jasnożółte.

Stalfur się skarży na to samo - a nawet się nakręcił opowiadając jak fatalnie to wychodzi w Afryce i na razie jest najbardziej wymownym krytykiem nowej kolorystyki (i trochę przesadza chwilami, bo zaczyna warczeć i krzyczeć).

Współczuję Mateuszowi. Brytole są niereformowalni i lubują się w swoich rozwiązaniach które niekoniecznie są optymalne (sławne oddzielne krany? :laughing: ) Jak zwykle chcą być inni :roll_eyes:
Może to będzie daleko idąca teza, ale patrząc na inne aspekty funkcjonowania OSM, myślę że styl zarządzania przesiąka na wskroś specyficzną i nie zawsze efektywną brytyjską filozofią.
Wracając do stylu, to np. Japończycy to musieli nieźle o swoje walczyć, żeby wprowadzić choć część konwencji, które są u nich brane za pewnik (także u naszej konkurencji).