Mnie oczywiście najbardziej interesują zmiany w skali mikro, czyli nowe ikonki sklepów (w tym lodziarni ), wind, parkingów motocyklowych, urzędów oraz skrzynek pocztowych i wejść do metra czy zmiana koloru banków i bankomatów na brązowy (w większości z nich maczałem palce), w skali średniej nastąpiły takie zmiany jak zmniejszenie widoczności zajezdni tramwajowych oraz towarowych kolejek linowych, wyświetlanie dróg typu residential bardziej subtelnie na mniejszych poziomach zbliżenia (nareszcie duże miasta przestały wyglądać jak czarna plama!), zmiana wyświetlania winnic oraz unifikacja kolorów niektórych terenów zielonych czy koniec wyświetlania dróg będących w stanie propozycji, a w skali makro - wyświetlanie lodów Antarktydy.
Nigdy się nie powinny pojawiać bo tych oznaczeń nie ma w terenie. Już gdzieś była o tym dyskusja i proponowałem zamienić ten ref na admin_ref, czy coś podobnego.
W Polsce poniżej dróg wojewódzkich raczej nie ma numeracji w terenie. Chyba, że jest możliwość nie wyświetlania w domyślnym stylu ref poniżej secondary dla obszaru Polski.
Czasami można spotkać ref= dla dróg powiatowych - głównie na tych tablicach uniochwalnych, więc tutaj jeszcze da się obronić weryfikowalność w terenie
Nie patrzmy na ten temat tylko przez pryzmat Polski - w innych rejonach świata wyświetlanie tego tagu ref= może być ważne. Proponowałbym tylko, żeby ten tag renderował się na drogach residential i unclassified trochę dyskretniej i na głębszych zoomach, np. od z=17.
Ja uważam, że to źle, że highway=proposed zniknęły całkiem. Zgadzam się, że są bytem wirtualnym, ale część osób tutaj bardzo lubi nanosić drogi, które są planowane, a i ja też (jako zwykły odbiorca mapy) lubię sobie popatrzeć na przebieg dróg, które mają powstać. Wyłączenie tego na renderze zaskutkuje tylko błędnym tagowaniem “pod render” - teraz te osoby będą używać tagów, które się po prostu renderują - pół biedy jeśli to będzie highway=construction…
EDIT:
Zresztą granice administracyjne poniżej admin_level=2 też są bytem wirtualnym - trzymając się ściśle ideologii “on the ground” pasowałoby je wywalić z renderingu
+1. Wg mnie to cenna informacja szczególnie gdy ktoś planuje np. zakup działki. Jeśli główny styl się nie nadaje jako nośnik danych to przydały się alternatywny na stronie głównej osm.org
Mnie się tam wizualnie podobało od kiedy stały się przeźroczyste. Jednak wbrew pozorom jest to problem z samym tagiem, a nie z wyświetlaniem: to nie jest weryfikowalne w terenie. Nawet padł pomysł, żeby oddzielić planned od proposed i jedne wyświetlać, a drugie nie, ale okazało się, że to złudny podział - cała dyskusja jest tu:
Wrrrr, całkiem niedawno naciąłem się na drogi w wirtualnej “budowie”.
Też lubię sobie popatrzeć na te planowane przebiegi, ale moim zdaniem najlepiej by było, gdyby renderowały się dopiero po włączeniu osobnej warstwy, podobnie jak teraz wyświetlają się uwagi.
Kolejny tag dla tego samego nie jest dobrym rozwiązaniem. Mapnik jest stylem domyślnym, jednym z jego zadań jest ułatwianie pracy Mapowiczom, więc czasami może tak się zdarzyć, że wyświetla elementy których nie potrzebujemy. Dobrym rozwiązaniem będzie dyskretniejsze prezentowanie tej wartości.
Dlatego w tym zdaniu znalazło się słowo “raczej”
Nie kolejny tag dla tego samego, ponieważ Twoja droga jest oznaczona(być może tylko w jednym miejscu), a piszemy tutaj o drogach, które nie mają żadnego oznaczenia. I właśnie dla nich jest zaproponowany tag “unsigned_ref”. Nie ma innego sensownego rozwiązania za wyjątkiem propozycji Yarla.
Zawsze jak się pojawią na tych drogach oznaczenia w terenie to można będzie zamienić na ref.
Oznaczenia w terenie to rzecz względna. Co jeśli znajdziemy drogę wojewódzką, gdzie ktoś rozkradł oznaczenia albo ZDW nie stawia ich z różnych powodów?