stacje BP w Polsce

Ja też uważam, że brand powinien być czytelny i nie powinien być sztucznie wydobywany z innych tagów. Jest o tym zresztą dyskusja na domyślnym stylu:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/698

Osobiście też uważam, że przy placówkach sieciowych nieposiadających jednostkowych nazw lepiej nazwę marki wrzucać do brand=* i stamtąd ją renderować niż pakować do *name=. A niestosowane na zewnątrz określenia poszczególnych placówek raczej należą do *ref=, czy gdziekolwiek indziej, ale na pewno nie do *name=*. W przypadku placówek sieciowych name= w wielu przypadkach powinno po prostu pozostać puste.

OIDP “operator=*” jest wyświetlane, jeśli nazwy nie ma, więc może dawać “operator=BP”, a name wstawiać tylko wtedy, gdy według BP jest inne niż “BP”?

Tak jak w zalinkowanej przez kocia dyskusji, to, że operator=* jest renderowany, a brand=* nie, prowadzi tylko do nadużywania go właśnie w taki sposób, jak proponujesz. operator=* jest raczej dobrym miejscem na nazwę franczyzobiorcy, a nie sieci, do której przynależy placówka.

Masz jak najbardziej rację.

Mam wątpliwości co do tagowania paliwa. Moim zdaniem powinniśmy jednak podawać standardowe typy paliwa, a nie firmowe nazwy paliw. Mnie interesuje, czy na stacji jest paliwo do mojego samochodu, a jak zobaczę “adblue”, to będę musiał zgadywać CTKJ “adblue” i czy mogę to wlać do baku…
Dałoby się te informacje wrzucić do tabelki w formie “octane_95”, “octane_98”, “diesel” (no, tu akurat łatwo zgadnąć…)?

I może fajnie byłoby posortować tabelkę po adresie.

Ale AdBlue nie jest nazwą handlową nadaną przez stację… Poczytaj.

OK, czy w takim razie mogę spokojnie założyć, że wszystkie stacje BP mają benzynę 95, 98 i diesla, a ewentualne rozbieżności dotyczą tych dodatków?

Posortowałem dane po adresie (niedokładnie, poprawię to później).

Co do paliwa 95, 98 i diesla - nie ma tej informacji w danych od BP, zakładam że mają to na każdej stacji, ale trzeba będzie dopytać. Podobnie nie mam pewności czy każda stacja jest całodobowa i czy na każdej można płacić kartą (i wszystkimi jej rodzajami).

Co do automatycznego update’u atrybutów stacji - pomysł dobry, ale nie zrobię tego od ręki :slight_smile: Wówczas będzie można też dorzucić wspomniane wyżej opening_hours i płatności.

Wracając do tematu nazw: nazwy pokroju ‘BP Lech’ muszą być gdzieś widoczne, bo zanim zabrałem się za tabelkę było kilka obiektów zmapowanych w ten sposób. Nie upieram się jednak przy takim name, więc ‘BP’ jest również poprawne. Czy na zielono powinny być wyświetlane stacje bez ‘name’, gdy brand=‘BP’?

Współrzędna dla BP Marina w Gdańsku pokazują na sąsiedni budynek. Niestety na geoportalu nie ma jeszcze tej stacji. Mamy się sugerować podanymi współrzędnymi?

Jest na mapillary http://www.mapillary.com/map/im/crHFZIw1lwCSUr27Oxs8gg . Faktycznie współrzędne od BP są błędne - stacja jest tam gdzie ją właśnie zaznaczyłeś :slight_smile:

Jak już będziemy ich dopytywać to przydało by się również dowiedzieć o ulepszony Diesel czy wszędzie występuje.

Co do tabelki to zwracam uwagę by uważać na stacje które wskazują na inne Jak Aral czy Orlen. Dla przykładu nie wiem gdzie dokładnie BP miało by być na Warszawskiej w Rzeszowie, ale na pewno nie w miejscu Orlenu, który jest u zbiegu Warszawskiej i Lubelskiej stąd pewnie info o różnicy w lokalizacji aż o 1323m. Myślę, że różnica powyżej 500m oznacza, że taka stacja w ogóle w bazie OSM de facto nie istnieje

Jetem za używaniem nazw stacji LAURA/TULIPAN/KONICZYNA etc. Skoro każda ma swoją niepowtarzalną to gdzieś to winno raczej jednak widnieć

PS Fajna sprawa z tymi danymi. Ciekawe czy od innych podobne dane da się wyciągnąć

Jak klikniesz na nazwę stacji (kolumna po lewej - BP MILOCIN) to będziesz wiedział gdzie ma ona być - według BP :wink:

To jeszcze jedno życzenie bym miał dla ułatwienia poprawiania: żeby nagłówki pozostawały widoczne przy przewijaniu tabelki.

Gdzieś tak, ale doprawdy, czy widziałeś kiedyś jakąś mapę, gdzie tego typu nazwy się pojawiały? Moim zdaniem funkcji tych nazw najbliżej do *ref=**, i wtedy najlepiej bez samego BP. Zwróćcie uwagę, że tam nawet polskiej diakrytyki nie ma.

A w każdym razie, liczę, że jeśli nazwy te mają trafić do bazy w roli innej niż *ref=**, nie będą przynajmniej zapisywane wielkimi literami.

To właściwie jak należy zaznaczać to adblue?
fuel:diesel=adblue?
fuel:adblue=yes?
Zgaduję, że i tak na razie się to nigdzie nie zrenderuje, ale czy w ogóle COŚ te dane pokaże? W sensie,że jakaś aplikacja pokazuje takie rzeczy?

Jest to opisane na wiki: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:fuel . Po prostu fuel:adblue=yes

Na pewno można zrobić swoją mapkę na Overpass Turbo.

W tej chwili kolumna z fuel:adblue robi więcej złego, niż dobrego, bo widzę że nie są tu uwzględniane stacje oferujące AdBlue w pojemnikach (a takich jest zdecydowana większość). Niektórzy miszczowie posuwają się nawet do zamiany wartości yes na no, żeby im pole zrobiło się zielone. Być może jest potrzebny dodatkowy tag typu adblue:type czy coś w ten deseń. Niejaki Walter Schlögl otagował kilknaście stacji fuel:adblue:canister=yes Nic innego nie znalazłem.

Offtopując lekko, mój znajomy pracuje w ubezpieczalni i jeździ jako pierwsza pomoc do samochodów. Na jednej ze stacji Shell pod Wrocławiem młode Niemki do swojego nowego Golfa 1.2TSI (benzyna) zatankowały 35l adblue i niestety zgasł :frowning: Jak widać pomyłki się zdarzają :wink: