Krótkie wyjaśnienie:
Klikając na nazwę stacji otwiera się mapa osm, ze znacznikiem w miejscu współrzędnych przekazanych nam przez BP. Adres i telefon to również dane od BP.
Nazwa w osm przyjmuje kolor zielony jeśli jest zgodna z nazwą od BP (np. ‘BP Laura’), lub jest to po prostu ‘BP’. Pozostałe nazwy zawierające ciąg BP są oznaczone na żółto (np. ‘Stacja BP’, ‘bp’, itd.)
fuel:adblue - zielone jeśli dane z BP i osm są takie same (czyli y/y lub n/n). Jeśli w danych BP na stacji jest adblue, a u nas go nie ma, to otrzymujemy czerwone ‘y/n’. Jeśli na osm mamy fuel:adblue=yes, a z danych z BP wynika, że adblue na stacji nie ma, to otrzymujemy czerwone ‘n/y’.
fuel:lpg i fuel:HGV_diesel działa analogicznie
dystans do osm_id - najbliższa znaleziona stacja na osm (zielone jeśli dystans jest mniejszy niż 200m). Przyjąłem taki dystans, ponieważ w danych z BP część stacji jest zaznaczona na węzłach zjazdowych, nie zaś tam gdzie fizycznie jest stacja.
Klikając na osm_id otwiera się mapa osm, z punktem/drogą porównywanej stacji.
W danych od BP jest więcej atrybutów:
-bankomat
-gastronomia
-lottomat
-motel
-myjnie automatyczne TIR
-myjnie automatyczne
-myjnie ręczne
-parking dla TIR
-viatoll
-wifi
-wild bean cafe
-wypozyczalnia przyczep
ale nimi zajmę się w dalszej kolejności.
Tabelka aktualizuje się raz na godzinę. Zapraszam do poprawiania danych
A jakie nazwy powinny mieć te stacje w takim razie? “name=Stacja paliw”?
IMO “name=BP cośtam” jest dobrze, oczywiście “brand=BP” też powinno tam być dodane.
Pytanie czy takie “BP Lech” jest raczej nazwą czy kodem stacji. Jeśli nazwą - to [name=BP Lech; brand=BP]. Jeśli kodem to [ref=BP Lech; brand=BP] - a name zostaje puste.
Pytanie - czy na stacjach jest informacja o nazwie i “zatankuję na BP Lech” jest bardziej prawdopodobne niż “zatankuję na stacji BP przy torach kolejowych”? Jeśli to pierwsze to jest to na pewno nazwa, jeśli to drugie - raczej nie.
Praktyczna porada która może powinna być oczywista - czasem Bing ma nowsze zdjęcia gdzie stacja jest już widoczna.
Jeśli kierujemy się pragmatyzmem to najsensowniej byłoby dać name=BP. Przeciętnego odbiorcy mapy raczej nie interesuje czy to jest BP Lech czy BP Rubin Jego po prostu interesuje BP, bo lubi tam tankować.
Ciekawe czy choć pracownicy używają tego jako nazwy…
Co do fuel:adblue, fuel:lpg, fuel:HGV_diesel - może dodawać to automatycznie jeśli tych tagów brak a dystans do osm_id jest niski (<50m) a stacja ma brand=BP?
Osobiście też uważam, że przy placówkach sieciowych nieposiadających jednostkowych nazw lepiej nazwę marki wrzucać do brand=* i stamtąd ją renderować niż pakować do *name=. A niestosowane na zewnątrz określenia poszczególnych placówek raczej należą do *ref=, czy gdziekolwiek indziej, ale na pewno nie do *name=*. W przypadku placówek sieciowych name= w wielu przypadkach powinno po prostu pozostać puste.
Tak jak w zalinkowanej przez kocia dyskusji, to, że operator=* jest renderowany, a brand=* nie, prowadzi tylko do nadużywania go właśnie w taki sposób, jak proponujesz. operator=* jest raczej dobrym miejscem na nazwę franczyzobiorcy, a nie sieci, do której przynależy placówka.
Mam wątpliwości co do tagowania paliwa. Moim zdaniem powinniśmy jednak podawać standardowe typy paliwa, a nie firmowe nazwy paliw. Mnie interesuje, czy na stacji jest paliwo do mojego samochodu, a jak zobaczę “adblue”, to będę musiał zgadywać CTKJ “adblue” i czy mogę to wlać do baku…
Dałoby się te informacje wrzucić do tabelki w formie “octane_95”, “octane_98”, “diesel” (no, tu akurat łatwo zgadnąć…)?
I może fajnie byłoby posortować tabelkę po adresie.
Posortowałem dane po adresie (niedokładnie, poprawię to później).
Co do paliwa 95, 98 i diesla - nie ma tej informacji w danych od BP, zakładam że mają to na każdej stacji, ale trzeba będzie dopytać. Podobnie nie mam pewności czy każda stacja jest całodobowa i czy na każdej można płacić kartą (i wszystkimi jej rodzajami).
Co do automatycznego update’u atrybutów stacji - pomysł dobry, ale nie zrobię tego od ręki Wówczas będzie można też dorzucić wspomniane wyżej opening_hours i płatności.
Wracając do tematu nazw: nazwy pokroju ‘BP Lech’ muszą być gdzieś widoczne, bo zanim zabrałem się za tabelkę było kilka obiektów zmapowanych w ten sposób. Nie upieram się jednak przy takim name, więc ‘BP’ jest również poprawne. Czy na zielono powinny być wyświetlane stacje bez ‘name’, gdy brand=‘BP’?
Współrzędna dla BP Marina w Gdańsku pokazują na sąsiedni budynek. Niestety na geoportalu nie ma jeszcze tej stacji. Mamy się sugerować podanymi współrzędnymi?