JOSM - różne sprawy, porady

Nie jest tak, że z serwera nic się nie ładuje. Część kafelków się pojawia, cześć nie. Tam gdzie się nie pojawiają za chwilę pojawia się czerwony kafelek z napisem błąd. Te kafelki, w których są zdjęcia czasem pozostają na ekranie a czasem za moment zamienioane są w czerwone.
Myślałem, że jest to kwestia jakiekoś timeoutu. Próbowałem coś zmieniać w ustawiniach w tym zakresie, ale nic to nie daje.

Tam gdzie się pojawiają, a po chwili znikają - tam pewnie wczytywane są z Twojego lokalnego cache’a, a potem zastępowane tym co serwer zwrócił (404).

Raczej masz zapisane w cache a JOSM próbuje pobrać jeszcze raz i mu się nie udaje więc wyświetla błąd.
Poprawiłem adres. Zaktualizuj listę podkładów: Podkłady → Konfiguracja → Odśwież (po prawej stronie mapy) i OK.

Dzięki!
Działa.

Mam pytanie - jak w JOSM-ie zaznaczyć grupę linii, ale nie punkty wchodzące w ich skład? Próbowałem grupowo pozaznaczać tory tramwajowe jako bocznice, ale jak zaznaczyłem wybrany obszar, to otagowane zostały także punkty i JOSM oczywiście pokazał błędy. Ostatecznie zaznaczałem więc odpowiednie linie ręcznie (po odfiltrowaniu na wszelki wypadek innych obiektów), ale ciekaw jestem jak to można zrobić szybciej i wygodniej.

Shift+E po zaznaczeniu obszaru (trzeba mieć wtyczkę utils_plugin2)

A jeszcze lepiej podejść selektywnie - uzyć wyszukiwarki i odpowiednio dobranych fraz. Np. zaznaczasz jakiś obszar i wyszukujesz ‘railway type:way selected’ - powinno zaznaczyć Ci tylko tory.

A bez pluginow, jesli dobrze rozumiem pytanie, to wyszukac “type:way parent selected” lub “type:way selected”

O, to mi faktycznie zadziałało - wszystkie inne kombinacje fitrów z type:way zaznaczają także punkty.

Można również bez pluginów, zakładka Okna i wybieramy zaznaczenie, później zaznaczamy wybrany obszar i po nazwach w tym oknie można wybrać, te które nas interesują.

To działa na 100%.

Filtr tak, ale wyszukanie type:way przez ctrl+f je bezwzglednie odznaczy.

Dla mnie najwygodniejsze jest Ctrl + F aby zaznaczyć jakiś rodzaj danych np. highway=track

Następnie z wcześniej przygotowanego zaznaczenia można usunąć wybrane elementy:Ctrl+F i przełączenie trybu na “usuń z zaznaczenia”, np. surface=* usunie z zaznaczonego highway=track tylko te obiekty, które zawierają niepustą wartość w tagu surface.

Jest też opcja “dodaj do zaznaczenia”, która pozwala łączyć kilka filtrów.

Generalnie więc trzeba do tego podejść kreatywnie i podobnie jak z SQL dopasować sposób filtrowania do konkretnej sytuacji.

Dzięki wam wszystkim za pomoc i wskazówki! Faktycznie, z wyszukiwaniem (Ctrl+F) działa inaczej niż z samym filtrowaniem, czyli zaznacza tak jak trzeba (bez punktów wchodzących w skład linii). Ciekawa zabawa :smiley: i na dodatek będzie wkrótce efekt:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/1676

Majstruję preset do JOSM ze stacjami paliw. Z tak poustawianymi wartościami domyślnymi, żeby wystarczyło parę kliknięć, żeby otrzymać komplet tagów.
Potrzebuję informacji, które z poniższych paliw występują w ogóle w Polsce:
1_25
1_50
GTL_diesel
HGV_diesel
biodiesel
biogas
cng
e10
e85
octane_100
octane_91

Te, które w ogóle nie występują ustawię na “no”, być może nawet bez pytania użytkownika.

EDIT: Chyba jednak skórka nie warta wyprawki…

A co cię powstrzymało? Najlepszy byłby preset ze wszystkimi na świecie, ale może być także taki dodatkowy specjalnie dla Polski (bo nie wszystkie są dostępne domyślnie).

Kiepski pomysł. Raz, że obecny szablon w JOSM jest OK, a dwa, że ustawianie z difoltu =no wprowadza błędną informację.

Sensem dodatkowego presetu miałoby być ułatwienie szybkiego wprowadzenia poprawnych tagów przez istotne zmniejszenie liczby kliknięć potrzebnych do poprawnego pełnego otagowania.
W tym celu należy:

  1. zamiast jednego presetu dla amenity:fuel zrobić kilka, z różnymi zestawami wartości domyślnych. Myślę o stacji benzynowej, stacji LPG i punkcie ładowania samochodów elektrycznych.
  2. dla paliw zwykle dostępnych na stacji dać domyslnie “yes” (benzyna 95, 98 i olej dla stacji benzynowej, dla pozostałych odpowiednio). Dla pozostałych rodzajów paliwa dać domyślnie “no”. Dla rodzajów paliwa w ogóle niedostępnych w Polsce można ewentualnie ustawić na stałe “no” bez możliwości zmiany, żeby się nie pętały po formatce.
  3. Podobnie dla dostępnych metod płatności. Tu bym dodatkowo dorzucił Blika jako opcje, widziałem stacje, gdzie akceptowali. Podobnie dla PeoPay, jeśli gdzieś akceptują (nie wiem tego).
  4. Można też ograniczyć wybór sieci do występujących w Polsce.

W ten sposób w większości wypadków wystarczyłoby wybrać brand, żeby mieć w pełni otagowaną stację, przy czym co popularniejsze opcje paliwa i płatności wyciągnąłbym na wierzch z linkami do presetów umożliwiających ustawienie dowolnie egzotycznych opcji.

Czemu nie na całym świecie? Bo gdzie indziej inne wartości domyślne będą mieć sens. Już w Niemczech wcale nie jest tak, że niemal wszędzie akceptują Visę i MasterCarda, oraz zdaje się, że właśnie tam zdarza im się sprzedawać z dystrybutora mieszanki dla dwutaktów, których w Polsce nie uświadczysz, o ile mi wiadomo.

Co mnie powstrzymuje dla Polski? Przede wszystkim brak możliwości ustawienia checkboxa na “no”. Ustawienie value_off=“no” i default=“off” tworzy dokładnie takiego samego checkboxa, jak brak defaultu - tag w ogóle nie jest tworzony. żeby ustawić wartość na “no” trzeba w checkboxa kliknąć dwa razy. Musiałbym zamiast checkboxów użyć combo, ale wtedy formatka robi się trochę za duża do szybkiego ogarnięcia.

Ja nie mówię, że jest zły, tylko że przez poustawianie wartości domyślnych dla Polski można znacznie ułatwić poprawne, pełne otagowanie stacji. W większości przypadków wystarczyłoby wybrać brand z ograniczonej listy, ewentulanie dodać info o sklepie - i wszystko.

Tego nie rozumiem. Jaką błędną informację?

Ktoś będzie chciał dodać stację, na stacji wie, że jest Pb95, zmieni na ‘yes’, resztę pozostawi.
Jakie dane będziesz miał w bazie wtedy?

Nie zmieni, bo fuel:octane_95=yes jest juz ustawione w presecie. Tak samo, jak 98 i diesel. Czyli ktoś zaznaczy stację, ustawi brand, a podstawowe rodzaje paliwa już będą ustawione na yes.

Ale przecież Ty pisałeś o zmianach takich:

Także już nie wiem co chcesz pozmieniać.
Tak czy siak, uważam jak Zbigniew, że byłoby to wprowadzaniem w błąd.