Jak otagować takie kamienne obeliski http://wycieczki-malop.blog.onet.pl/files/2015/07/img20150708_144753.jpg jest ich 9 w miejscowości Dulowa jest to jedyny w Polsce szlak pieszy zaginionych zawodów.Wcześniej tagowałem jako pomnik i były widoczne na mapie teraz taguje jako tourism=artwork i już na głównej mapie ich nie widać.
tourism=artwork to prawidłowe określenie. To, czy coś się wyświetla na głównej albo jakiejkolwiek innej mapie, nie powinno decydować o tagach nadawanych obiektom.
Na razie jeszcze dzieł sztuki nie widać na domyślnej mapce, ale to jedna z rzeczy, których mi brakuje, więc jak skończę z fontannami, to postaram się to pchnąć.
Pytanie zasadnicze: czy te obeliski coś upamiętniają? Jeśli tak, to są miejscami pamięci/pomnikami, i to się nie wyklucza z formą - pewnie rzeźba albo wręcz po prostu obelisk i te tagi wtedy można umieścić równocześnie - dokładnie jak to napisał Rekrutacja kilka wpisów wcześniej:
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=517889#p517889
Obeliski mają taką konstrukcję tagowania:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dobelisk
choć jeśli to uznać za pomnik/miejsce pamięci, to może raczej po prostu kamień, bo wysokie to nie jest:
Tu jest opisane do tych kamieni http://dulowa.pl/questy/dulowa_kamienny_szlak.pdf
Chciałbym stworzyć mapke aby było to widoczne dla wszystkich,a potem jeszcze dodać do tego szlak jak już wszystko będzie gotowe a to jest nowy szlak pieszy dopiero co powstał.
Jak się spodziewałem, jest to współcześnie wykreowana atrakcja turystyczna. Dla mnie jest to raczej dekoracja artystyczna tego szlaku, a nie pomnik.
A szlaków na głównej mapie też przecież nie widać, więc tym bardziej żaden tu powód, by naginać kategorie pod domyślny renderer.
Tak,ale mi chodzi o to żeby mieszkańcy np.tej miejscowości mogli by sobie zobaczyć położenie tych kamieni,to dopiero się rozwija mają jeszcze być koło tego tablice informacyjne.
Nie wnikając w ten konkretny przypadek, pomnik przecież może być postawiony współcześnie - ciągle jakieś powstają.
A jest jakas mapa ktora wyswietla artwork?
tourism=artwork widać jako nazwę na mapie rowerowej.
Warto jeszcze wspomnieć o zabytkach, bo może się to mylić z pomnikami czasem - w Polsce oznacza się je w ten sposób:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/heritage#Poland
Dziś pousuwałem fałszywe monumenty w Warszawie i najbliższej okolicy, przy czym byłem dość liberalny - jeśli coś zajmuje dużą powierzchnię, to póki co nie ruszałem, a i tak wyszło tego około 10. Nie wiem jakie opóźnienie w danych ma ten serwis:
http://taginfo.openstreetmap.pl/tags/historic=monument
ale wedle jego wskazań jest 1910 takich obiektów, natomiast według zapytania w Overpass zaldwie 1829, więc chyba akcja idzie naprzód. Oby tak dalej!
W następnej kolejności będzie można np. w miarę metodycznie dodawać status zabytku - tu pewnie przede wszystkim warto dodać odpowiednie szablony do edytorów (w JOSM nie ma, przynajmniej w standardzie), żeby na przyszłość zapobiec dodawania monumentów przez zdezorientowanych maperów.
Po czyszczeniu z grubsza w mazowieckiem wychodzi na to, że poza Warszawą właściwie tylko pomnik w Treblince zasługuje na miano monumentu (choć też jest raczej rozległy niż wysoki), więc faktycznie większość tych tagów jest podejrzanych o bycie pomnikiem lub miejscem pamięci (w sensie memorial) albo wręcz zabytkiem, bo i tak bywają oznaczane. Faktycznych monumentów może więc nawet i 100 nie będzie na terenie Polski.
A wyświetlanie artwork czeka w kolejce prawie od roku, tylko jeszcze nie ma propozycji jakie powinny to być ikony:
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/855
Jako ikonę może coś w rodzaju popiersia?
To może jako podtyp pomników, artworki mają takie typy:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:artwork_type#Values
i co dać jako domyślny kształt (pewnie to także powinno być wyświetlane na budynkach tego typu)?
Na domyślnej mapie OSM ikonka tourism=artwork jest widoczna
Dopiero niedawno udało mi się wykombinować na tyle sensowny kształt, że został przyjęty.
Teraz z kolei widzę, że czasem trudno odróżnić monument od pomnika (choć z grubsza już wiadomo), ale także pomnik od dzieła sztuki - nie wiem jak należałoby tagować np. pomnik Syrenki, figury świętych itp.
Zabytkowa figura świętych wymagałaby chyba dwóch tagów: historic=memorial i tourism=artwork. Co się wyświetli przy takim połączeniu?
Co się wyświetli, to się wyświetli i to jest osobny problem - ale nie o tym pisałem powyżej, tylko o prawidłowym tagowaniu. Pytanie czy w ogóle mają być oba tagi, a zwłaszcza czy pomniki dotyczą tylko historycznych postaci i wydarzeń, czy może także tych z religii i mitologii, o których historia milczy albo nie ma jasności? Niby można się powołać na intencję, że to na pamiątkę, ale rzeźba Apolla to może być raczej ozdoba ogrodowa (bo przystojny =} ) niż pamiątka tej postaci. Więc jak?
Jak zapytałem o to na Talk, to nikt nawet nie odpisał. Ale opisy na wiki są tak skrótowe jak słynna definicja konia i moim zdaniem warto to dookreślić.
Takich rzeczy nie tagujemy? To jedna z kilku rzeźb w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej:
A tak na marginesie na kopcu Henryka Sienkiewicza w Okrzei stoi pomnik pisarza a raczej jego popiersie - tagujemy?
https://www.openstreetmap.org/note/557912#map=19/51.73328/22.10424&layers=N