A mamy jakąś metodę odhaczania pomników, które powinny mieć historic=monument, żeby można je było odfiltrować w overpassie?
Widzi mi się jakiś ustalony tag dla akcji, który by się dopisywało, kiedy w ramach akcji się sprawdziło, że ma być historic=monument.
EDIT: Albo jeszcze lepiej puścić jakiś skrypt, który wszędzie dowali fixme=“Sprawdzić, czy na pewno monument: [tu namiar na stronę z informacją o akcji]” i na to fixme napuszczać overpassa.
Co zyskujemy: mapkę, gdzie jeszcze trzeba poprawić. Co na niej widać - trzeba zajrzeć, ewentualnie poprawić i usunąć fixme.
Nie mam, dlatego mówiłem o krytycznym przeglądzie - jeśli patrząc na jakiś pomnik coś wam zazgrzyta na myśl o tym, że jest “monumentalny”, to prawie na pewno się na monument nie nadaje. Podejrzewam, że powinno zostać około 100, w tym większość w dużych miastach.
Ja tylko zauważyłem na podanych przykładach, że należy dodać punkt o wysokości (tam są takie co najmniej 15 m), więc dla jasności chcę to umieścić bezpośrednio w definicji, żeby ją uszczelnić, ale jeszcze nie wiem co zrobić z takimi płaskimi, które zajmują także więcej niż kilkanaście metrów i można na ich teren wejść - zastanawiam się na przykład nad:
i na razie nie wiem, ale niech sobie nawet zostanie tych kilka niejasnych przypadków granicznych, byle w ogóle uporządkować skutki kiepskiej kategoryzacji i bezkrytycznego tłumaczenia (“monument” to faktycznie “pomnik”, ale w OSM to szczególny typ pomnika). Może być w formie akcji, oczywiście.
Zdecydowanie popieram likwidację takich rozbieżności na wiki jak pomiędzy angielską i polską wersją tej strony. Obecne tłumaczenie i niemająca pokrycia po drugiej stronie lista monument:type=* tylko zaciemnia rozróżnienie między monument i memorial.
Jak otagować takie kamienne obeliski http://wycieczki-malop.blog.onet.pl/files/2015/07/img20150708_144753.jpg jest ich 9 w miejscowości Dulowa jest to jedyny w Polsce szlak pieszy zaginionych zawodów.Wcześniej tagowałem jako pomnik i były widoczne na mapie teraz taguje jako tourism=artwork i już na głównej mapie ich nie widać.
tourism=artwork to prawidłowe określenie. To, czy coś się wyświetla na głównej albo jakiejkolwiek innej mapie, nie powinno decydować o tagach nadawanych obiektom.
Na razie jeszcze dzieł sztuki nie widać na domyślnej mapce, ale to jedna z rzeczy, których mi brakuje, więc jak skończę z fontannami, to postaram się to pchnąć.
Pytanie zasadnicze: czy te obeliski coś upamiętniają? Jeśli tak, to są miejscami pamięci/pomnikami, i to się nie wyklucza z formą - pewnie rzeźba albo wręcz po prostu obelisk i te tagi wtedy można umieścić równocześnie - dokładnie jak to napisał Rekrutacja kilka wpisów wcześniej:
Tu jest opisane do tych kamieni http://dulowa.pl/questy/dulowa_kamienny_szlak.pdf
Chciałbym stworzyć mapke aby było to widoczne dla wszystkich,a potem jeszcze dodać do tego szlak jak już wszystko będzie gotowe a to jest nowy szlak pieszy dopiero co powstał.
Tak,ale mi chodzi o to żeby mieszkańcy np.tej miejscowości mogli by sobie zobaczyć położenie tych kamieni,to dopiero się rozwija mają jeszcze być koło tego tablice informacyjne.
Dziś pousuwałem fałszywe monumenty w Warszawie i najbliższej okolicy, przy czym byłem dość liberalny - jeśli coś zajmuje dużą powierzchnię, to póki co nie ruszałem, a i tak wyszło tego około 10. Nie wiem jakie opóźnienie w danych ma ten serwis:
ale wedle jego wskazań jest 1910 takich obiektów, natomiast według zapytania w Overpass zaldwie 1829, więc chyba akcja idzie naprzód. Oby tak dalej!
W następnej kolejności będzie można np. w miarę metodycznie dodawać status zabytku - tu pewnie przede wszystkim warto dodać odpowiednie szablony do edytorów (w JOSM nie ma, przynajmniej w standardzie), żeby na przyszłość zapobiec dodawania monumentów przez zdezorientowanych maperów.
Po czyszczeniu z grubsza w mazowieckiem wychodzi na to, że poza Warszawą właściwie tylko pomnik w Treblince zasługuje na miano monumentu (choć też jest raczej rozległy niż wysoki), więc faktycznie większość tych tagów jest podejrzanych o bycie pomnikiem lub miejscem pamięci (w sensie memorial) albo wręcz zabytkiem, bo i tak bywają oznaczane. Faktycznych monumentów może więc nawet i 100 nie będzie na terenie Polski.
A wyświetlanie artwork czeka w kolejce prawie od roku, tylko jeszcze nie ma propozycji jakie powinny to być ikony: