http://pl.wikipedia.org/wiki/Monument (Monument - posąg, rzeźba, obelisk, pomnik, zwykle dużych rozmiarów, imponujący, wspaniały, wystawiony ku czci osoby (osób) albo na pamiątkę jakiegoś wydarzenia.)
To jest już podstawowa wiedza.
Biorąc udział w jakimś projekcie powinno się wcześniej zapoznać co to jest za projekt, zasady i kto go prowadzi.
Dlatego proponuję zacząć od:
Pl:Main Page - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Main_Page
Mam nadzieję, że to wystarczy.
PS. Chciałby przypomnieć, że to nie ja tworzę zasady czy tagi. Ja tylko przypominam o właściwym ich stosowaniu,.
Właśnie chciałem zrobić porządki w Warszawie z pomnikami i skończyło się próbą poprawienia definicji na Wiki. Jeszcze chwilę zaczekam na feedback na Tagging, ale po zmianach definicja będzie opisywała takie cechy pomnika, żeby był uznany za monument:
duży (w sensie: można do niego wejść, przejść przez niego lub wejść na niego)
ewentualnie wysoki (co najmniej kilkanaście metrów)
wyleci za to fragment o materiale (nie musi być koniecznie z kamienia)
Potem poprawię polski opis na Wiki. W JOSM już wcześniej poprawiałem tłumaczenia (ten tag jest jako “Monument”, a memorial jako “Pomnik/miejsce pamięci”), teraz poprawiłem tak samo w iD (pewnie trzeba chwilę zaczekać aż wejdzie to nowe tłumaczenie), więc pozostaje jeszcze krytyczne przejrzenie swojego ulubionego obszaru - wystarczy przybliżyć sobie ten fragment mapy i kliknąć “Uruchom”:
ewentualnie po prostu przejrzeć na domyślnej mapce na poziomie przybliżenia 16 (pomniki pojawiają się od z=17). Jest co sprzątać, bo w tej chwili mamy w Polsce ok. 2000 takich “monumentów” :
Trochę bez sensu IMHO, nie uwzględnia sposobu osadzenia w krajobrazie, taki np. pomnik masakry na placu Tiananmen który jest we Wrocławiu (koło pl. Dominikańskiego) jest całkiem płaski, ale zajmuje spory kawałek przestrzeni miejskiej. ALe rozumiem z czego ta desperacja wynika - mamy bałagan związany z kiepską kategoryzacją. Jak wspomniał Władek jest jeszcze:
tourism=artwork
artwork_type=statue
Czyli w wielu przypadkach trzeba tagować i artwork, i monument naraz. Np. Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie dłuta Rapaporta pasuje i do tego, i do tego.
A mamy jakąś metodę odhaczania pomników, które powinny mieć historic=monument, żeby można je było odfiltrować w overpassie?
Widzi mi się jakiś ustalony tag dla akcji, który by się dopisywało, kiedy w ramach akcji się sprawdziło, że ma być historic=monument.
EDIT: Albo jeszcze lepiej puścić jakiś skrypt, który wszędzie dowali fixme=“Sprawdzić, czy na pewno monument: [tu namiar na stronę z informacją o akcji]” i na to fixme napuszczać overpassa.
Co zyskujemy: mapkę, gdzie jeszcze trzeba poprawić. Co na niej widać - trzeba zajrzeć, ewentualnie poprawić i usunąć fixme.
Nie mam, dlatego mówiłem o krytycznym przeglądzie - jeśli patrząc na jakiś pomnik coś wam zazgrzyta na myśl o tym, że jest “monumentalny”, to prawie na pewno się na monument nie nadaje. Podejrzewam, że powinno zostać około 100, w tym większość w dużych miastach.
Ja tylko zauważyłem na podanych przykładach, że należy dodać punkt o wysokości (tam są takie co najmniej 15 m), więc dla jasności chcę to umieścić bezpośrednio w definicji, żeby ją uszczelnić, ale jeszcze nie wiem co zrobić z takimi płaskimi, które zajmują także więcej niż kilkanaście metrów i można na ich teren wejść - zastanawiam się na przykład nad:
i na razie nie wiem, ale niech sobie nawet zostanie tych kilka niejasnych przypadków granicznych, byle w ogóle uporządkować skutki kiepskiej kategoryzacji i bezkrytycznego tłumaczenia (“monument” to faktycznie “pomnik”, ale w OSM to szczególny typ pomnika). Może być w formie akcji, oczywiście.
Zdecydowanie popieram likwidację takich rozbieżności na wiki jak pomiędzy angielską i polską wersją tej strony. Obecne tłumaczenie i niemająca pokrycia po drugiej stronie lista monument:type=* tylko zaciemnia rozróżnienie między monument i memorial.
Jak otagować takie kamienne obeliski http://wycieczki-malop.blog.onet.pl/files/2015/07/img20150708_144753.jpg jest ich 9 w miejscowości Dulowa jest to jedyny w Polsce szlak pieszy zaginionych zawodów.Wcześniej tagowałem jako pomnik i były widoczne na mapie teraz taguje jako tourism=artwork i już na głównej mapie ich nie widać.
tourism=artwork to prawidłowe określenie. To, czy coś się wyświetla na głównej albo jakiejkolwiek innej mapie, nie powinno decydować o tagach nadawanych obiektom.
Na razie jeszcze dzieł sztuki nie widać na domyślnej mapce, ale to jedna z rzeczy, których mi brakuje, więc jak skończę z fontannami, to postaram się to pchnąć.
Pytanie zasadnicze: czy te obeliski coś upamiętniają? Jeśli tak, to są miejscami pamięci/pomnikami, i to się nie wyklucza z formą - pewnie rzeźba albo wręcz po prostu obelisk i te tagi wtedy można umieścić równocześnie - dokładnie jak to napisał Rekrutacja kilka wpisów wcześniej:
Tu jest opisane do tych kamieni http://dulowa.pl/questy/dulowa_kamienny_szlak.pdf
Chciałbym stworzyć mapke aby było to widoczne dla wszystkich,a potem jeszcze dodać do tego szlak jak już wszystko będzie gotowe a to jest nowy szlak pieszy dopiero co powstał.
Tak,ale mi chodzi o to żeby mieszkańcy np.tej miejscowości mogli by sobie zobaczyć położenie tych kamieni,to dopiero się rozwija mają jeszcze być koło tego tablice informacyjne.