Wyświetlanie na domyślnej mapie

Jeśli dobrze zrozumiałem (a trochę z rozpędu używam angielskiej terminologii do takich rzeczy i nie mam czasu sprawdzić dokładnie, więc nie ręczę w 100%), to akurat odpada przez tunele:

IMO access= też przydałoby się przeprojektować. Te różowe/niebieskie kreski zwykłemu człowiekowi nic nie mówią. Powinno być tak jak na UMP: http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/?zoom=17&lat=50.06238&lon=19.94092&layers=B000000FFFTTFF czyli renderowana ikonka zakazu (można by ją nawet różnicować w zależności od rodzaju użytego tagowania restrykcyjnego).

Hm, to też jest jakiś pomysł. Wprawdzie Mateusz odzywa się na tym forum, ale tak czy owak proponuję się włączyć do ogólnej dyskusji w tym bileciku, bo nie ma gwarancji, że przeczyta, a w dodatku kształt nowego stylu dróg jak widać dopiero się po trochu wykuwa w dyskusji. Sprawa jest ważna i ma duży wpływ na wygląd domyślnej mapy, więc jeśli ktoś ma problemy z angielskim albo z jakichś powodów nie chce/nie może założyć konta na GitHubie, to chętnie pomogę w komunikacji - po prostu dajcie mi jakoś znać, że taka pomoc jest potrzebna. Oczywiście można także próbować się bezpośrednio porozumieć z nim po polsku. :slight_smile:

Żyjemy w ciekawych czasach - Mateusz eksperymentuje też z wyświetlaniem chodników i ścieżek dla pieszych:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/1359#issuecomment-117320217

a na dodatek wstępnie chyba osiągnęliśmy zgodność opinii w sprawie oznaczania terenów innych niż szkoły i szpitale (czyli różne instytucje społeczne, policja, straż pożarna itp.) - wygląda na to, że zamiast wszystko malować na żółto albo dodawać kolejne kolory wypełniające aż się zrobi tęcza po prostu zaczniemy używać kilku kolorów na obwódce terenu:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/1450#issuecomment-117227190

tak jak to już robimy np. w zoo albo w rezerwatach, bo tam się to sprawdza nawet przy szczegółowym pokryciu terenu różnymi obiektami:

http://www.openstreetmap.org/way/35922689
http://www.openstreetmap.org/relation/4508301#map=10/54.4796/18.3801

I jeszcze jedna porcja obrazków z porównaniem obecnego i opracowywanego przez Mateusza stylu wyświetlania dróg - wizualnie trudno mi się nawet o cokolwiek przyczepić:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/102#issuecomment-118166359

Wtedy trzeba by znaleźć nowy styl dla tuneli. Osobny kolor dla krawędzi działa tylko na bardzo wysokich poziomach zbliżenia i/lub skutkuje wyjątkowo brzydką mapą.

Co do komentarzy - najlepiej by trafiały na Githuba. Zobaczą je wszyscy, nie tylko ja. I też zauważę je wtedy w ciągu kilku godzin, nie w ciągu kilku tygodni.

No to się zaczęło… :stuck_out_tongue: Andy Allan poruszył temat tego, co chcemy w ogóle wyświetlać na domyślnej mapce i na jakich zasadach ma to być, więc szykuje się Wielka Kołomyja Elementarna :sunglasses::

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1630

Jeszcze jeden przykład jak nowy styl wyświetlania dróg poprawiłby czytelność mapy:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/631#issuecomment-118391833

http://www.openstreetmap.org/#map=10/53.1468/18.1563 - na tym powiększeniu pomiędzy nazwami Bydgoszcz i Osielsko widać granice parków rozrywski i zoo. A na takim powiększeniu taki brązowy punkt rzuca się w oczy niepotrzebnie. Ktoś jest w stanie to zgłosić tam gdzie trzeba?

Mateusz już przygotował odpowiedni kod do włączenia:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/1635

Czy istnieje możliwość aby na głównej mapie wyświetlały się fontanny wraz z ich nazwami?

Szczęśliwie udało się z grubsza wymyślić jak sobie radzić z tym, że fontanny potrafią być zarówno małe, jak i w postaci całych kompleksów dysz i basenów, tylko muszę znaleźć czas, żeby to spróbować zakodować - chyba że ktoś spróbuje wcześniej, bo leży to już od miesiąca:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/705#issuecomment-107961292

Mam prośbę o pomoc - czy jest jakiś w miarę prosty sposób (skrypt, wiersz poleceń albo jakieś narzędzie), żeby wyekstrahować dane z całego świata, ale tylko elementy widoczne na domyślnym stylu na poziomach 1-6 (ew. do 7)? Przymierzam się do porządków na tych poziomach, więc musi być cały świat, ale nie chcę sobie zarżnąć komputera zbędnymi danymi.

Próbowałem na razie czegoś takiego:


~/Documents/OSM/tilemill/osmconvert planet.osm.pbf -o=world.o5m

osmfilter world.o5m --keep=" boundary=national_park admin_level=2 admin_level=3 admin_level=4 highway=motorway highway=primary highway=secondary highway=trunk natural=nature_reserve natural=glacier natural=water  place=city place=island place=town  railway=rail waterway=river waterway=riverbank landuse=reservoir landuse=basin" --drop-version > world.osm

na ładowaniu do bazy zeżarło 4GB ramu, zeżarło 60GB dysku na swap file, zeżarło jeszcze kilka GB na plik tymczasowy, po czym po ponad 20 godzinach i tak wywaliło się z


Processing: Node(457495k 96.9k/s) Way(15947k 0.28k/s) Relation(201330 26.27/s)
Unable to allocate memory: 1895201
Segmentation fault (core dumped)

pomimo tego iż jeszcze wolne miejsce było

Sadzac po liczbie wezlow, drog i relacji, w trybie “slim” (-s) powinno to byc calkiem wykonalne na srednim komputerze. Teoretycznie ten tryb jest wolniejszy ale wiecej niz dwa dni nie powinno zajac nawet na tradycyjnym dysku, na SSD mysle ze nawet mniej niz 20h.

A czy ktoś (z was na przykład) mógłby spróbować takie dane przygotować i wystawić? Oczywiście sam też mogę to zrobić, ale sprzęt mam słaby, a przede wszystkim chciałbym się skupić na samym stylu i ogólnym łączeniu różnych kropek w OSM, bo naprawdę jest co robić.

Potrzebuję to zrobić w ramach nowego stylu dla dróg - więc w ciągu najbliższych tygodni w jakiś sposób to zrobię. Jeszcze nie wiem jak ale…

@balrog-kun - to już było w trybie slim


osm2pgsql -c -S /home/mateusz/Documents/OSM/tilemill/osm-carto/openstreetmap-carto.style --slim --flat-nodes /media/mateusz/Backup/flat-nodes.bin --drop --number-processes 2 -C 2650 --multi-geometry world.osm

A propos - kolejny wpis Mateusza na temat proponowanego nowego stylu dróg:

http://www.openstreetmap.org/user/Mateusz%20Konieczny/diary/35351

Jedyny parametr ktorego nie uzywalem to --multi-geometry, nie wiem skad taka roznica. Na openstreetmap.pl import Europy (ok. 3x wiecej wezlow, 12x wiecej drog i relacji o ile pamietam) nie przekroczylby 10GB ram+swap (nie liczac -C). Aktualne i kompletne dane sa tam tylko dla Europy a globalne sa nieaktualne, przefiltrowane pod wzgledem z<10 i maja uproszczone geometrie. Nie mam zasobow na wiecej danych ale jesli te Wam wystarcza to mozecie tam wykonywac eksperymenty, obawiam sie ze wymagaloby to dostosowania zapytan w stylu.

A może w temacie surface=unpaved i innych nawierzchni nieasfaltowych dałoby się zrobić takie renderowanie?

(przykład zrobiony na szybko w Gimpie)