Ten konkretny, gotowy link tak. Ale EMUiA zawiera znacznie więcej danych, najlepiej wygenerować własny link poprzez wprowadzenie adresu usługi WMS do formularza dodawanie nowego WMSa:
Dzięki. To - jak się okazuje - nadal nie rozwiązuje mojego problemu, bo widzę numer, ale nadal nie wiem, do jakiej ulicy on przynależy. W wielu przypadkach jest o oczywiste, ale czasem po prostu nie wiadomo. Spotkałem się nawet z taką sytuacją, gdzie numeracja dwóch krzyżujących się ulic przebiegała akurat tak, że dom stojący przy skrzyżowaniu “wpasowywał się” w numerację obu tych ulic. Nie pomogła nawet weryfikacja na miejscu, bo na domu była tylko tabliczka z numerem, a nie będę przecież ludzi niepokoić dziwnymi pytaniami.
(Na marginesie taka ciekawostka - prawie zawsze, gdy paraduję w terenie z ołówkiem w jednej ręce i mapką na podkładce A4 w drugiej, ludzie zaczepiają mnie i pytają co robię, podejrzewając jakieś urzędnicze działania - chodzi, gapi się i spisuje coś. :P)
Kiedyś dostałem od Zbigniewa dane adresowe w formacie .osm z rozbiciem na poszczególne gminy. Jeśli pozyskanie ich w tym formacie nie jest jakoś szczególnie skomplikowane dla laika, chciałbym sobie w ten sposób radzić sam, jeśli warstwa EMUiA w edytorze od ręki mi nie może pomóc.
Dziękuję bardzo za pomoc. A jaki jest adres usługi do obrysów budynków i działek? Co można zrobić w przypadku gdy punkty adresowe nie obejmują danego obszaru? Jest jakaś alternatywa?
Nie udało mi się odnaleźć WMSów prowadzonych przez geodezję Twojego starostwa, dlatego zamieszczam poniżej ogólnopolskie prowadzone przez GUGiK. Nie są do końca aktualne ale idelanie sprawdzają się dla OSM:
Mam jednak nadzieję, że nie wprowadzasz adresów ręcznie, na forum są osoby które potrafią robić automatyczne importy i aktualizacje adresów, wystarczy jak poprosisz i wskażesz na której gminie Ci zależy.
Dziękuję,
Wszystko ładnie śmiga. Mam jeszcze jedną proiśbę, mianowicie potrzebuję mapy z lokalnymi drogami, ścieżkami (np sztabowe podkarpacia) obojętnie jaki format. Pomoże ktoś? Bo niestety wujek google nie pomógł ;-(
Panowie, nie mogę uzyskać w JOSM przeźroczystości w warstwach PRG Geoportalu. Próbowałem w WMSie “png&TRANSPARENT=TRUE” oraz “gif&TRANSPARENT=TRUE” ale niestety warstwy są na czarnym tle Co robić?
wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGIKINSP/guest/services/G2_PRGJT_WMS/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/gif&transparent=true&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=Granice_gmin,Granice_powiatow&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64)}
Nie wiem co jest grane. Twój WMS zachowuje się dokładnie tak samo, czyli ma czarne tło i innych map będących pod spodem nie widać Jedyna metoda na zobaczenie obydwu to suwak przeźroczystości warstwy w JOSM, ale nie o to mi chodzi. Czyżby coś z konfiguracją JOSM (mam najnowszą wersję) albo brak jakiejś paczki systemowej (używam Debiana). Pomocy!!!
He he… Już działa, choć nadal nie wiem dlaczego Zainstalowałem JOSMa z dystrybucji (wersja trochę przestarzała) wraz z zależnościami i nadal nie działało. Odpalam ponownie wersję najnowszą, którą instalowałem “ręcznie” i nagle jest…działa!! Myślełem, że to pakiety z zależności pomogły ale wywaliłem JOSMa dystrybucyjnego i jego zależności a przeźroczystość w JOSMie instalowanym “ręcznie” (najnowszym) nadal działa!!! Czary czy co? Ważne, że jest OK.
No to fajnie, że działa. Dystrybucyjnego JOSM nie ma co używać, bo to najczęściej jakiś staroć sprzed kilku miesięcy. I jedyną zależnością dla JOSM jest działające środowisko Java, więc tym bardziej.
Widzę, że pojawiła się nowa ortofotomapa Wrocławia z 2021
Jakoś dziwnie szybko… Bo zdjęcia do poprzedniej były robione w kwietniu 2020, a dostępne były w marcu 2021, czyli po 11 miesiącach… a teraz są zdjęcia z, chyba, czerwca 2021, jest listopad i już są dostępne.
Orto z 2020 była ciemna, niewyraźna i paskudna, nic tam nie było widać. A tu wszystko wyraźnie i kolorowo
Ktoś wie może, w którym dniu dokładnie były robione zdjęcia lub gdzie to sprawdzić?
Zwróccie uwagę na strasznie długie cienie na tej starej, chyba zdjęcia robili o osiemnastej…
Można to zobaczyć próbując pobrać na geoportalu. Gdy klikniemy w arkusz, to pokazuje się informacja z linkiem do pobrania. Widnieje tam data 29 maja 2021.